środa, 1 maja 2019

Wirtualna wycieczka - PodkarpacieTen wpis jest dla tych, którzy nie wybrali się na 5-dniową wycieczkę z Jadzią i Irkiem Spychalskimi, bo albo mieli za mało wolnego czasu, albo bali się trudów, albo za długo zastanawiali się i miejsc dla nich zabrakło, albo nic o wycieczce nie wiedzieli, itd. Wirtualna Kultura niestety należy do jednej z tych grup. Teraz siedzi w domu i żałuje. Została jej tylko "wirtualna wycieczka" w internecie.

Program wycieczki z Jadzią i Irkiem robi wrażenie (kliknijcie: Wycieczki dla każdego - strona domowa):
 • 1 maj, Rzeszów (400 metrowe piwnice powstałymi pod rynkiem w XIV -XVIII, ratusz, zamek Lubomirskich, synagoga, klasztor i ogrody Bernardynów). Nocleg w Boguchwały.
 • 2 maj, Łańcut (wnętrza mieszkalne rezydencji arystokratycznej wzniesionej w XVII w. przez Stanisława Lubomirskiego, stajnia i wozownia), Leżajsk (w Bazylice koncertu na organach z pogranicza renesansu i baroku ufundowanych przez Potockich), Jarosław. Nocleg w Przemyślu.
 • 3 maj, Przemyśl (rynek, zamek i wzgórze zamkowe, dworzec kolejowy, cmentarze, jedyne w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek), Krasiczyn (rezydencja magnacka, a w niej kaplica porównywana z Kaplicą Zygmuntowską na Wawelu), Sanok, Lesko. Nocleg w Zwierzyniu.
 • 4 maj, Bieszczady, Zagórze (droga krzyżowa do imponujących ruin XVIII Karmelu), Komańcza (miejsce internowania ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego), Cisna ( Jadwiga Denisiuk opowie o ikonach),  Schronisko pod Małą Rawką, Muczne (zagroda hodowlana żubrów). Nocleg w Zwierzyniu.
 • 5 maj, Sanok (Muzeum Historyczne, Galeria malarstwa Zdzisława Beksińskiego), Krosno (kolekcja lamp naftowych). Powrót do Wrocławia.


Program tegorocznej majowej wycieczki to jedno wspomnienie za drugim. Wirtualna Kultura była w Rzeszowie, Łańcucie, Leżajsku, Przemyślu, Krasiczynie, Sanoku i Lesku, ale "wieki temu". Szkoda, że nie może odświeżyć wspomnień. Była też w Bieszczadach, ale w innych miejscach niż te, do których prowadzi trasa wycieczki.

"Bojurek" dotrzymał słowa i zdjęcia z Rzeszowa przysłał. "Bojurek" jest na drugim zdjęciu powyżej. Kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć:
Wycieczki z Jadzią i Irkiem są fantastyczne. Wirtualna Kultura była m.in. na trzech kilkudniowych majowych wycieczkach i wspomina je z wielkim rozrzewnieniem. Była to okazja do poznania nowych dla niej rejonów Polski (Podlasie i Kaszuby) oraz do wspomnień (Kujawy i Pomorze).
 • Podlasie (maj 2014) - szlakiem czterech kultur, w tym Białystok, Białowieża,  Hajnówka, Supraśl, Kruszyniany, Tykocin, itd, 
 • Kaszuby (maj 2016): Wdzydze Kiszewskie i okolice oraz Trójmiasto:
 1. kliknijcie: Kaszuby, ach Kaszuby - wpis na blogu,
 2. kliknijcie: Wdzydze Kiszewskie - kraina spokoju, wpis na blogu
 3. kliknijcie: Koncert u stóp Wieżycy - wpis na blogu,
 4. kliknijcie: Kaszubskie nuty - wpis na blogu,
 5. kliknijcie: Kaszebsko koruna - wpis na blogu.
 • Kujawy i Pomorze (maj 2017): Strzelno, Kruszwica, Inowrocław, Ciechocinek, Toruń, Bydgoszcz, Chełmno, Grudziądz, Malbork, Pelplin, Golub, Licheń,
 1. kliknijcie: Kujawsko - pomorski maraton Popowiczanek - wpis na blogu,
 2. kliknijcie: Kolumny romańskie - wpis na blogu.
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Bieszczady są super!
  A jak Bieszczady, to Wetlina, a jak Wetlina, to Chata Wędrowca i naleśnik Gigant - polecam wszystkim - niebo w gębie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna nasza Polska cała.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń