wtorek, 24 listopada 2020

Finał projektu Rodzinne archiwa historii mówionej


Miesiąc temu Wirtualna Kultura namawiała do udziału w projekcie "Rodzinne archiwa historii mówionej na Krzykach". Lena Bielska chciała nagrać Wasze wspomnienia o babciach, dziadkach, rodzicach i znajomych, którzy osiedlili się we Wrocławiu po II Wojnie Światowej:  

W sobotę 28 listopada o godzinie 18 będzie finał tego projektu. Transmisja na żywo na Facebooku Mikrograntów:

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Karolina Kuszyk, autorka książki "Poniemieckie".

Osią spotkania będą wspomnienia z dzieciństwa w powojennym Wrocławiu, które członkinie grupy "Historie (nie)codzienności" nagrały z wrocławskimi seniorkami i seniorami oraz ciekawostki Karoliny Kuszyk o zbierania materiałów do jej książki “Poniemieckie”.

W trakcie spotkania wsłuchamy się w kilka fragmentów opowieści mieszkanek i mieszkańców Krzyków. Podcasty te są zapisem wspomnień osób, które we Wrocławiu osiedliły się po 1945 r. Skąd przyjechały? Dlaczego zostały?


O książce "Poniemieckie" jest głośno. 
Karolina Kuszyk (ur. 1977) – germanistka i polonistka, tłumaczka literatury niemieckiej. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Za swoją debiutancką książkę "Poniemieckie" otrzymała Nagrodę im. Arthura Kronthala oraz nagrodę Legnickiej Książki Roku 2019:
Pod koniec sierpnia był wieczór autorski z nią w ramach projektu "Misja: książki"

Spotkanie finałowe poprowadzi Lena Bielska - prezeska Fundacji HerStory, zawodowo zajmuje się edukacją antydyskryminacyjną i antyprzemocową. Zbiera wspomnienia, nagrywa seniorki i seniorów tworząc powoli swoiste archiwum historii mówionej Wrocławia, odtwarza historię ponownego zasiedlenia Wrocławia. 

Uwaga. Autorką zdjęć jest Ola.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz: