wtorek, 10 listopada 2020

Kwestia czasu z "Dojrzałą Partycypacją"


Wirtualna Kultura jako "seniorka ekspertka" przeczytała ostatnio kilka starych "urzędowych" tekstów ze "zrozumieniem". Chodziło o "wyłapanie" słów lub zwrotów, które nie są dla niej zrozumiałe. Ona-matematyczka miała oceniać urzędowy język polski. Świat stanął na głowie. Nie zgadniecie, skąd wziął się taki pomysł. To "Partycypacja Dojrzała" finiszuje i przygotowuje końcowe dokumenty. 

Wirtualna Kultura nie jest upoważniona, żeby pisać, o jakie dokumenty chodzi. Ostatnio wzięła udział w dwóch spotkaniach online z "Dojrzałą Partycypacją", na których dyskutowano o sposobach  zachęcania seniorów do brania udziału w "Wrocławskim Budżecie Obywatelskim", mini grantach, konsultacjach, czyli do "partycypowania w życiu miasta".

W jednym z analizowanych tekstów urzędowych Wirtualna Kultura napisała znak zapytania przy słowie "kwestia", bo nie pamiętała, kiedy i po co to słowo stosowała. Widocznie nie należy ono do jej ulubionych słów. Czy słusznie? Ogarnęły ją wyrzuty sumienia. Siadała do komputera, żeby poszukać synonimów. O matko, ile ich jest:

Kwestia sporna, kwestia w filmie, nie ulegać kwestii, kwestia czasu, ... Koniecznie kliknijcie w powyższy link i napiszcie Wirtualnej Kulturze, czy zgadzacie się ze wszystkimi synonimami - a są ich setki. Jak można stosować na co dzień słowo o tylu odcieniach?


Kolejny znak zapytania pojawił się przy Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Czy to jest "proces" - tak twierdzą autorzy pism urzędowych - czy "pieniądze? Wirtualna Kultura wybrałaby coś pośredniego:

"Wrocławski Budżet Obywatelski" jest to nazwa konkursu, efektem którego jest finansowanie projektów zgłaszanych przez wrocławian. itd 

Podobne wątpliwości Wirtualna Kultura miała kiedyś na temat GDS, czyli  "Grupy Dialogu Społecznego". Czy to jest "metoda" - tak twierdzą pomysłodawcy GDS - czy grupa ludzi? Jak widzicie, czytanie ze zrozumieniem pism oficjalnych to świetna zabawa. 

Może napiszecie, co Was bawi, dziwi,  itp, lub czego nie rozumiecie w tekstach adresowanych do seniorów. Piszcie, proszę, szybko, bo projekt "Partycypacja Dojrzała" dobiega końca. 

W programie są jeszcze warsztaty motywacyjne z Anną Ropiecką, dwa terminy do wyboru 12 lub 19 listopada 2020, godz. 10-12 (czwartki). Zapisy mailowo: senior@zoltyparasol.org. Bliższe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem 530 239 756, godz. 9-17. Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie, kliknijcie: Dojrzała Partycypacja. Posłuchajcie relacji w Radio Rodzina:

Pytanie. Czy tytuł wpisu jest w stylu "urzędowym"? Linki do przykładowych stron "urzędowych" znajdziecie  na blogu, kliknijcie: Ciekawe linki.

Uwaga. Tym razem wpis zdobią zdjęcia, które Basia ze Swojczyc zrobiła w Ogrodzie Japońskim.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

2 komentarze:

  1. Ten nasz język jest szalenie niejednoznaczny! Jednakże, nie spodziewałam się aż tylu znaczeń dla "Kwestii". Szok. Czyli wszystko zależy od kontekstu i bez niego nie ma definicji!
    Gosia

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dowcipne a " kwestia" powazna. I jak zawsze pielne zdjacia

    OdpowiedzUsuń