niedziela, 29 listopada 2020

Było, jest, będzie

Czy poznaliście już uroki zajęć i wydarzeń online? Wirtualna Kultura tak. Ona uwielbia swoją wersalkę i chętnie ją wykorzystuje w trakcie oglądania internetowych transmisji. Tak oglądała m.in. transmisje z Muzeum Pana Tadeusza ze spotkań autorskich "Misja książki..", festiwalu teatralnego Interpretacje, a wczoraj z finału projektu Rodzinne archiwa historii mówionej:

Wczorajsza rozmowa Leny Bielskiej z Karoliną Kuszyk, autorką książki "Poniemieckie", wzbudziła w Wirtualnej Kulturze wspomnienia. Ona z rodzicami przyjechała na Ziemie Odzyskane pod koniec lat 40tych z północy Polski i ma co wspominać. Może kiedyś opisze historię pewnego obrazka. 

Wirtualną Kulturę zainteresowało szczególnie to, co Karolna Kuszyk mówiła o pamiętnikach przechowywanych w Instytucie Zachodnim w Poznaniu:
Pamiętniki były efektem konkursów ogłaszanych w latach 1956, 1966 i 1970. Nowi mieszkańcy Ziem Odzyskanych dzieli się w nich wspomnieniami. 

To wzruszające, że młodzi ludzie, tacy jak Karolina i Lena, znajdują inspiracje w pamiętnikach sprzed ponad 60 lat. To upewniło Wirtualną Kulturę, że dobrze zrobiła wysyłając swoje wspomnienia na konkurs Archiwum Państwowego:

Uwaga. W trakcie sobotniego spotkania Leny z Karoliną  przypomniano apel Magdaleny Grzebałkowskiej: nagrywajcie babcie i dziadków, zadawajcie im najmniej oczywiste pytania. Czy pamiętacie ten wpis:

Uwaga. Zdjęcia przysłał Dawid znad paryskiej Sekwany. Kliknijcie na zdjęcia.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Zagadka à propos wspomnien: kto niegdys nazywal sie- KIKUNIA?

    OdpowiedzUsuń
  2. Irena ze Szczepina29 listopada 2020 14:43

    Wspomnienia są piękniejsze od dat. Ileż pytań chciałoby się zadać dziadkom, rodzicom? Niestety - odeszli. Smutne to, ale prawdziwe. Ważne, żeby wspomnienia pielęgnować i przekazywać dzieciom, wnukom, rodzinie.
    Zdjęcia Dawida znad paryskiej Sekwany - piękne i oryginalne (drzewo - to pierwsze). Ciekawa jestem, co to za gatunek drzewa? Fotografuję drzewa od dawna, ale z takim dziwnym i oryginalnym nigdy nie spotkałam. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń