czwartek, 12 listopada 2020

Chcesz mi coś dać i nastrojowe obrazy

Współautorkami wpisu są Hania i Zosia. Hania zwróciła uwagę Wirtualnej Kulturze na wiersz "Sugestie" Krzysztofa Cezarego Buszmana w wykonaniu Wiktora Zborowskiego, a Zosia na australijskiego malarza Arthura Streetona:

Obrazy Streetona (1862-1943) są bardzo nastrojowe i realistyczne. Wirtualna Kultura momentami zastanawiała się, czy to są obrazy czy zdjęcia malowniczych plenerów - lubi takie klimaty:

Wiersze Buszmana skłaniają do zadumy nad życiem. Poeta urodził się w Gdyni w roku 1967. Jego promotorką była Agnieszka Osiecka. Do Wielkiej Brytanii wyjechał w roku 1997, wrócił w 2005:
Wiersze Buszmana to poezja śpiewana. Posłuchajcie jak wiersz Buszmana "Sugestie" śpiewa Paweł Pilichowicz na swojej debiutanckiej płycie:
Które wykonanie wiersza bardziej Was urzekło - Zborowskiego czy Pilichowicza?

 Sugestie (fragment)

Chcesz mi coś dać, to daj mi wiarę
No bo cóż bez niej jest istotne
Gdy świat się już jawi niczym areszt
Z zakratowanym jednym oknem?

Chcesz mi coś dać, to daj wiarę
No bo cóż bez niej mi się przyda
(...)

Dodatek.

Tym razem Wirtualna Kultura zrobiła zdjęcia na Polanie Popowickiej, kliknijcie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Gratulacje za ten bogaty blog- Streeton zupelnie nie byl mi znany à tyle pieknych namalowal obtazow . I poezje Buchmana sa piekne. Dziekuje

    OdpowiedzUsuń
  2. Irena ze Szczepina3 grudnia 2020 22:35

    Zdjęcia zrobione przez Wirtualną Kulturę na Polanie Popowickiej robią wrażenie - są naprawdę piękne. Uchwycona przecudnie kolorowa polska jesień. Kolejny talent naszej Krysi.

    OdpowiedzUsuń