piątek, 20 stycznia 2023

Seniorzy w Ratuszu

Wirtualna Kultura w grudniu 2022 dostała zaproszenie na spotkanie z Prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem. Spotkanie odbyło się 18 stycznia 2023 w Ratuszu. Jego głównym celem były podziękowania i podkreślenie znaczenia seniorów w życiu miasta. 

Wirtualna Kultura udała się na spotkanie, bo była ciekawa, komu Prezydent Wrocławia będzie dziękował i miała nadzieję na rozmowę z nim w kuluarach. Tak się stało.

W liście z podziękowaniami, który otrzymali m.in. rektorzy i prorektorzy wrocławskich uczelni, kierownictwo i wyróżniający się słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Klubów Seniora powiązanych z wrocławskimi uczelniami wyższymi, Prezydent Wrocławia m.in. napisał: 

 "Obecność seniorów w życiu naszego miasta stanowi wartość nie do przecenienia: ich doświadczenie, przeżycia i życiowa mądrość są niewyczerpanym bogactwem (...)

Realizacja misji Wrocławia jako miasta przyjaznego osobom starszym byłaby o wiele trudniejsza, gdyby nie działania Uniwersytetów Trzeciego Wieku. (...).

Radością napełnia mnie fakt, że tak wielu mieszkańców Wrocławia przeżywa jesień życia aktywnie, świadomie i twórczo.  (...)"

Prezydent dziękował:

"za wspieranie środowiska seniorów i zaangażowanie w działalność i rozwój Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz innych inicjatyw na rzecz osób starszych."

Podziękowania otrzymała bardzo duża grupa osób, nie tylko z UTW, wśród nich znalazła się Wirtualna Kultura. Sala w Ratuszu była wypełniona po brzegi. Uroczystość zaczęła się od występów Chóru Gaudium, Uniwersytetu Wrocławskiego,


W  rozmowie z Prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem, Wirtualna Kultura poruszyła kilka spraw, w tym problem diagnozy sytuacji wrocławskich seniorów oraz że mało mówi się, iż Wrocław znalazł się na liście WHO miast przyjaznych starzeniu (o ile Wirtualnej Kulturze dobrze wiadomo, stało się to w roku 2018):

W związku z pracami miasta nad strategią 2050, wyraziła obawę, że decydować będą młodzi, którzy, zdaniem Wirtualnej Kultury, mało wiedzą o seniorach. Prezydent Jacek Sutryk słuchał Wirtualnej Kultury z zainteresowaniem i zapewnił, że będą konsultacje. Wirtualna Kultura wyszła z Ratusza zadowolona. Cel osiągnęła.

Na Politechnice Wrocławskiej działa od lat Klub Seniora, który organizuje wycieczki, prelekcje, wystawy, spotkania okolicznościowe, zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Komisję Rekreacji Koła Emerytów i Rencistów, zrzeszającego byłych pracowników Uczelni. Wirtualna Kultura ucieszyła się, że docent Hanka Karkowska, która Klubem kierowała wiele lat, też otrzymała podziękowania od Prezydenta Wrocławia, 


Na zdjęciu Wirtualna Kultura jest z Elżbietą Sarek, członkiem Wrocławskiej Rady Seniorów i stowarzyszenia Pomysł na Życie oraz Rady Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim. Obie podziękowania od Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, trzymają. Kliknijcie na miniaturę zdjęcia.

Na spotkaniu w Ratuszu Wirtualna Kultura rozmawiała też z Jerzym Sosnowskim, przewodniczącym Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim. Jest to temat na inną okazję.

Krystyna - Wirtualna Kultura  

14 komentarzy:

 1. Krysiu, gratuluję wyróżnienia.
  Małgorzata.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulacje! Kto jak nie Wirtualna Kultura podziękowania Prezydenta doceniającego aktywnych, twórczych, zaangażowanych seniorów powinien dostać...

  OdpowiedzUsuń
 3. Brawo Krystyno!
  Serdeczne zasłużone Gratulacj! od nas sympatyków tego bloga, jak też seniorów ciekawych wydarzeń dotyczących Seniorów, gdyż wiemy to że jesteś najlepszym naszym reprezentantem właściwie wszędzie (w spotkaniu z Prezydentem także) i Osobą prawdziwie broniącą i dbającą o interesy nas - Seniorów.
  Podobnie serdeczności i pozdrowienia dla naszej Koleżanki stowarzyszeniowej, drogiej Elżbiety Sarek obecnej na powyższym spotkaniu. Brawo Panie. Super że Was mamy.
  Dziękuję bardzo za kreatywność w naszych interesach. Tych, przynajmniej w Waszym wydaniu jesteśmy pewni. Pozdrawiam \Majka

  OdpowiedzUsuń
 4. Krysiu, nie jestem członkiem Zarządu UTW - jestem tylko w Radzie Słuchaczy. Ela Sarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu, poprawiłam. Przepraszam za pomyłkę.
   Krystyna

   Usuń
 5. Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych.
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 6. 👏👏👏👏👏👏👏👏♥️

  OdpowiedzUsuń
 7. Krysiu, kolejny ciekawy wpis. Gratuluję zaproszenia do Ratusza i wyróżnienia.

  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 8. Krysiu, gratulacje, kto, jak nie Ty. Jak zwykle poruszasz ciekawe tematy, tak ważne dla nas seniorów. Widać, że sprawy seniorów leżą Tobie na sercu.
  Jasia

  OdpowiedzUsuń
 9. Zasłużące wyróżnienie dla Krystyny z WK za stałe odkrywanie dla nas i siebie czegoś nowego,za twórczy wysiłek w pisaniu BLOGA do życzeń dołącza się Lech emeryt (senior)

  OdpowiedzUsuń
 10. Krysiu, gratuluję Ci sukcesów na drodze wspierania seniorów, by nadal byli aktywni w życiu!
  Doceniają Cię wszyscy i słuchają uważnie, brawo!

  Ala S.

  OdpowiedzUsuń
 11. Krysiu, gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 12. Wirtualna Kultura trzyma rękę na pulsie w wielu dziedzinach i rzetelnie oraz regularnie informuje nas o wielu ważnych wydarzeniach. Niejednokrotnie właśnie czytając Blog dowiadujemy się o imprezie, spotkaniu itp. w naszym mieście i nie tylko u nas.

  Krystyna, czyli Wirtualna Kultura ma nieprzeciętny dar śledzenia wydarzeń, a jej dociekliwość pozwala zauważyć również ich niuanse i skomentować. Ja to cenię.
  Irena

  OdpowiedzUsuń