niedziela, 15 września 2024

Co słychać u Mariusza Szczygła - z czego się składam?


Wirtualna Kultura od czasu do czasu zagląda na Facebook Mariusza i sprawdza, gdzie on aktualnie jest. Przy okazji dowiaduje się ciekawych rzeczy z jego postów i komentarzy licznych "followersów": 

Dzień temu Mariusz napisał na Facebooku:

Jak to możliwe, że „Kundle” Katarzyna Groniec, wydane przez Nisza nie zostały nominowane do Nagrody Literackiej NIKE, pozostaje dla mnie zagadką. Wyznaje, że w młodości postanowiła komunikować się śpiewem, a po pięćdziesiątce nabrała odwagi i obrała nowy sposób komunikacji. Nie jestem pewien, czy nawet nie wolę go od tego pierwszego. Jej bohaterka Aszer (wygląda na to, że ze Śląska) składa się z:

„Aszer składa się z ciszy i z tykania zegara, z ziemniaczanych obierków, z wody na kartofle i z umierającej kilka razy w roku Stefci Rudeckiej, która raz po raz zabija miłość do ordynata Michorowskiego. 

Aszer składa się z podzamojskiej babki, która skończyła pięć klas podstawówki i swoją miłość dzieli między Aszer a Trędowatą. Która do gotujących się na obiad kartofli, wstawianych gdzieś między hejnałem a trzecią po południu, roni łzy nad losem biednej guwernantki, a dotarłszy do strony z napisem „koniec", zaczyna historię mezaliansu czytać od początku, choć nie jest tak głupia, żeby myśleć, że za którymś razem ta opowieść potoczy się inaczej. (...)"

Opis bohaterki książki Katarzyny Groniec skłonił Mariusza Szczygła do napisania, z czego on sam się składa:

"Składam się z niepiśmiennej babki Bronisławy, która nie znała się na zegarku, ale jakimś zmysłem wyczuwała 15:15, kiedy wracał z pracy jej mąż i już pół godziny wcześniej stała przy ogrodzeniu z polnych kamieni, skąd patrzyła w stronę, z której przychodził. Nie można było wtedy nic do niej mówić, bo nie reagowała. 

Składam się z piśmiennej w dwóch językach babki Anny, która wyszła za chłopa spod Bochni i straciła szlacheckie nazwisko, ale przecież jest jasne, że była pociotką pierwszej carycy Rosji.

I czy składam się ze strachu przed Babą Jagą, która gdy rodzice przywieźli mnie z porodówki do domu, zaczęła walić, codziennie od rana do rana, szczotką w swój sufit a naszą podłogę? A skończyła dopiero, gdy miałem siedem lat, bo nasz dom zburzono i zamieszkaliśmy daleko od siebie? Czy składam się też ze strachu, który nie pozwalał mi samemu przejść obok jej drzwi? Czy składam się z podświadomego pragnienia, żeby nikt nie bał się przechodzić obok moich?"

Na koniec Mariusz zadaje pytanie:

"A Wy, moje Czytelniczki i Czytelnicy, z czego się składacie?"

Może spróbujecie odpowiedź? W tym może pomóc rozmowa Michała Nogasia z Katarzyną Groniec:

Dodatek. W opisach bohaterki Katarzyny Groniec i Mariusza Szczygła są elementy, które można wykorzystać do opisu Wirtualnej Kultury:

  • Z domu Dziadków w Świeciu, ze strony Taty, Wirtualna Kultura pamięta tykanie zegara stojącego w salonie.

  • W domu rodzinnym w Nowej Rudzie bała się wieczorem okna, z którego na półpiętrze był widok na cmentarz na przeciwległej górze - zawsze paliły się tam znicze.   
  • Dziadkowie, ze strony Mamy, mogli regulować czas na podstawie przejazdu bardzo punktualnych pociągów - mieszkali w Tucholi blisko torów.
  • Wirtualna Kultura trafiła na "Trędowatą" u Dziadków w Świeciu, gdy była uczennicą czwartej klasy. Nie mogła jej przeczytać do końca, bo Wujek książkę schował przed nią. Dokończyła wiele lat później.

Uwaga. Rzeka Włodzica z pierwszego zdjęcia już zalała ulicę Piastów w Nowej Rudzie. Na zdjęciu drugim jest strumyk Woliborka. Zdjęcia przysłała Grażynka.

Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

piątek, 13 września 2024

Portal Wrocławia - aktualizowane informacje o skutkach opadów 12-16 września 2024


Portal Wrocławia na bieżąco informuje, jak wygląda sytuacja w związku z opadami w dniach 12-16 września 2024 (za każdym razem aktualizujcie stronę):

Może się Wam to przyda:

Wirtualna Kultura przypadkowo po raz kolejny oglądała w piątek w telewizji film Mamma Mia.  Niesamowita rola Meryl Streep. Idealny relaks. Film (odpłatnie) można oglądać na różnych kanałach:
Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

czwartek, 12 września 2024

Dlaczego jeszcze nie ma?

Tegoroczna inauguracja Dni Seniora była w piątek, 6 września 2024. Sporo czasu minęło, a relacji z inauguracji jeszcze nie ma na stronach Wrocławskiego Centrum Seniora. Tylko zgromadzeni w Rynku uczestnicy inauguracji poznali nazwiska Pary Królewskiej, zwycięzców konkursów "Pogoda ducha" i "Kapeluszowy zawrót głowy" oraz miejsca przyjazne dla seniorów. 

Przecież jednym z celów "Pogody ducha" miało być (zob. regulamin konkursu):

 "budowanie i rozpowszechnianie pozytywnego wizerunku osób starszych w społeczeństwie". 

To przykre, że Wrocławskie Centrum Seniora jakoś sobie z tym nie radzi (zobacz też dodatek). Widocznie jest tam inna hierarchia ważności niż ta uznawana przez Wirtualną Kulturę. Zwycięzcy konkursów i Para Królewska powinni być na pierwszym miejscu na stronach Wrocławskiego Centrum Seniora.

W harmonogramie Dni Seniora są wymienieni patroni medialni:
  • Radio Pogoda
  • Gazeta Senior
  • Głos Seniora 
  • wroclaw.pl
  • Kocham Wrocław
  • doba.pl
Relacji z inauguracji na ich stronach Wirtualna Kultura też nie znalazła, co najwyżej zdjęcia. Widocznie nie dostali "materiałów prasowych" z Wrocławskiego Centrum Seniora. 

O tegorocznych Dniach Seniora Wirtualna Kultura już pisała:
Podała już nazwiska Pary Królewskiej: Irena Nocula i Mirosław Siwek  oraz miejsce przyjazne dla seniorów: Fundacja Umbrella, czyli Sektor 3 przy ulicy Legnickiej. W czasie uroczystości w Rynku zapisała w notesie też pozostałe miejsca przyjazne dla seniorów:
  • Dolnośląskie Centrum Filmowe
  • Muzeum Architektury
  • Stara Piekarnia, Psie Pole - prowadzona przez Fundację Opieka i Troska
oraz jakiś "lokal". 

Zanotowała też laureatów konkursu "Pogoda ducha", ale nie jest pewna, czy dobrze (miała nadzieję, że na stronach WCS informacje szybko się ukażą):
  • miejsce pierwsze: Alicja Karniej z Opola (pisze, zajmuje się teatrem), 
  • miejsce drugie: Michał Przybylak (instruktor jazdy konnej, mimo problemów na konia siada), 
  • miejsce trzecie Maria Niewiadoma (drzewa, natura są dla niej bardzo ważne) i Ewa Orzechowska (grupa o-Cal-eni, Fundacja Brata Alberta).

Uwaga. Wirtualna Kultura zdjęcie skopiowała z Facebooku Wrocławskiego Centrum Seniora:
Dni Seniora trwają do 13 października 2024.  

Uzupełnienie. Wrocławskie Centrum Seniora wreszcie opublikowało informacje o zwycięzcach konkursów i o miejscach przyjaznych seniorom:

Dodatek

Cztery lata temu, 7 września 2020,  Wirtualna Kultura dostała certyfikat podpisany przez Jerzego Lesickiego,  Przewodniczącego Wrocławskiej Rady Seniorów, i potwierdzający, że jest Przyjacielem Seniorów. Oto jego treść:

Certyfikat dla Krystyny Ziętak

"Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód smutku,

potrafi sprawić, że znów wraca radość".    

Powód, dla którego kapituła konkursu przyznała jej ten certyfikat, odczytał Jerzy Skoczylas w Narodowym Forum Muzyki, gdy Wirtualna Kultura wchodziła na scenę. Trema ją "zjadła" i niczego z uzasadnienia nie zapamiętała. Dlatego miała kłopot z odpowiedzią na pytanie redaktora Łukasza Ligorowskiego, za co tę statuetkę dostała. Widocznie on też tego nie wiedział, skoro pytał:

Rozczarowała ją wtedy, czyli w roku 2020, relacja z inauguracji Dni Seniora, opublikowana na portalu Wrocławskiego Centrum Seniora. Nie podano w niej kto statuetki "Przyjaciel Seniorów" dostał i kto wygrał konkursy. Autor (autorka) relacji za to wymienił nazwiska wszystkich muzyków, którzy uświetnili inaugurację. Wirtualna Kultura krytykowała to "na lewo i na prawo" i po tygodniu doczekała się drugiej relacji z nazwiskami wszystkich laureatów i zwycięzców konkursów. 

To wszystko wynagrodziła jej radość czytelników bloga, że statuetkę dostała. Ich radość była jej radością:

Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

wtorek, 10 września 2024

Propozycje bez zerówki

Wirtualna Kultura z Popowic może wszędzie dojechać komunikacją miejską. Niedawno dowiedziała się, że na Popowickiej pojawi się nowy tramwaj 24, co może oznaczać, że jej ukochana "zerówka" nie będzie reaktywowana:
Trasa 24: Pilczyce – ul. Lotnicza – ul. Milenijna – ul. Popowicka – ul. Starogroblowa – ul. Długa – most Dmowskiego – ul. Dmowskiego – most Mieszczański – ul. Dubois – ul. Pomorska – pl. Staszica – pl. Powstańców Wielkopolskich – ul. Trzebnicka – ul. św. Wincentego – ul. Słowiańska – ul. Jedności Narodowej – mosty Warszawskie – al. Kromera – ul. Toruńska – ul. Kwidzyńska – pętla Kowale.

Ona na Kowale nie jeździ, ale za to będzie miała tramwajowe połączenie z Popowickiej do domu handlowego Astra. Na Kowale oczywiście pojedzie, bo chyba nigdy tam nie była.

Na razie rozważa cztery podróże komunikacją miejską w sobotę, 14 września 2024, 
  • tramwajem 19 na pl. Grunwaldzki na warsztaty wspomnieniowe, 
  • tramwajem 19 do Czasoprzestrzeni na Targi Zielono mi, 
  • autobusem 127 do roztańczonego Parku Południowego na zajęcia otwarte BAW SIĘ I TAŃCZ organizowane przez Przestrzeń Trzeciego Wieku
  • jeszcze  nie wie czym na Pola Marsowe z okazji inauguracji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. 
Baw się i tańcz

Park Południowy 14 września 2024 (plac przed schodami, w pobliżu Pomnika Chopina)

Program:
16.00-17.00 "Baw się i tańcz" dla seniorów
17.00-20.00 "Baw się i tańcz" dla wszystkich bez względu na wiek.

Prosimy o przyjście w fuksjowych koszulkach Przestrzeni Trzeciego Wieku.
Więcej informacji w Punkcie Informacyjnym Przestrzeni Trzeciego Wieku.


Zielono Mi, Targi roślin, kwiatów i dekoracji

Dawna zajezdnia tramwajowa Dąbie - Czasoprzestrzeń, 14-15 września 2024

14-15 września
sobota w godz. 11-19, niedziela w godz. 11-18
ul. Tramwajowa 1-3
BEZPŁATNY WSTĘP
BEZPŁATNY PARKING

Warsztaty wspomnień

Centrum Aktywności Lokalnej Grunwald OdNowa, 14 września 2024
"Każde miejsce opowiada swoją historię. We wrześniu zapraszamy na warsztaty wspominania i opowiadania o osiedlu Plac Grunwaldzki. W miłej i przyjaznej atmosferze będziemy się nawzajem inspirować i również prowokować do opowiadania swoich własnych subiektywnych wspomnień związanych z Placem Grunwaldzkim. (...)"


Dolnośląski Festiwal Nauki

Akademia Wychowania Fizycznego, Pola Marsowe (wejście od ul. Mickiewicza)
Inauguracja Festiwalu, 14 września 2024, godz. 10-15.
SCENA GŁÓWNA:

godz. 10.00
Uroczyste otwarcie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
Hejnał DFN – uczniowie klasy Trąbki Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej nr 3 w ZS nr 20 im. prof. M. Zduniak we Wrocławiu, przygotowanie mgr Marek Stroński

godz. 11.00
Wizyta w Wersalu – pokaz tańców barokowych – Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego

godz. 11.30-12.00
Pnie, gałęzie, patyki. Czy faktycznie wszystko zaczęło się od kamienia?
Prowadzenie: Katarzyna Czarnecka, rozmówczyni: Agnieszka Krzemińska (Pulsar)

godz. 13.00-13.30
Skromność, nieśmiałość, monogamia. Czy tym cnotom rzeczywiście hołdują samice?
Prowadzenie: Katarzyna Czarnecka, rozmówczyni: Marta Alicja Trzeciak (Pulsar)

godz. 14.30
Występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych
płk Krzysztof Żeleśkiewicz, Akademia Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu

WYKŁADY I WYDARZENIA SPECJALNE - kliknij w link z programem.


DODATEK
Krówki z Ciechocinka 

Kliknijcie na pierwsze zdjęcie. To w tym pudełku były krówki o różnych smakach, przywiezione z Ciechocinka. Wirtualna Kultura dostała je dzisiaj od Jasi. W środku była kartka z legendą o Ciechocinku:
Każdemu smakowi odpowiadał inny papierek z opisem jakiejś atrakcji Ciechocinka. Aby poznać opisy i historie tych atrakcji, Wirtualna Kultura musiała dużo krówek zjeść (na szczęście niektóre smaki się powtarzały), kliknijcie na zdjęcie drugie, 
Ona uwielbia historię, ale krówki jeszcze bardziej. Teraz zastanawia się, ile pięter powinna pokonać, żeby słodkie kalorie zniwelować. Może Wy wiecie???

Krystyna - Wirtualna Kultura 
Czytaj więcej »

poniedziałek, 9 września 2024

Trzy premiery i jeden festiwal

Wirtualna Kultura nie ma już wątpliwości: wakacje się skończyły, nie dlatego, że za oknem pada upragniony deszcz, ale dlatego, że teatry biorą się ostro "do roboty" i zapraszają na premiery. Ona już dostała materiały prasowe z Teatru Układ Formalny i mail Instytutu Grotowskiego.

Teatr Układ Formalny w Centrum na Przedmieściu przy ulicy Prądzyńskiego 39A.
Premiera spektaklu „Dzień Ojca” w reżyserii Macieja Rabskiego odbędzie się 21 września 2024 roku.

Kliknijcie na zdjęcia, których autorką jest Magdalena Cydzik.

Opis spektaklu:

W tej wymuszonej przez pewne okoliczności autoterapii Konrad próbuje na nowo przyjrzeć się relacji ze swoim ojcem. Z pozoru nic ciekawego. Zwykła kochająca się polska, katolicka rodzina: ojciec, matka… i syn. No właśnie, Konrad nie bardzo dogaduje się ze swoim ojcem, nie mają ze sobą wspólnych tematów. Jednak życie potrafi zaskoczyć i to w dość nieoczekiwanych momentach.

Głównym elementem artystycznym, będącym scenicznym wyrazem dezintegracji osobowości Konrada, jest podróż od samego poczęcia do niechybnego końca. W tej emocjonującej, gorzkiej i zarazem zabawnej podróży Konrad zmierzy się z mitami i stereotypami na temat ojcostwa z pogranicza lat 90. i 2000.


Czy Konrad zdoła unieść ciężar prawdy na temat samego siebie? Czy pogodzi się z faktem, że stał się swoim ojcem?

Obsada: Adam Michał Pietrzak

„Dzień Ojca” to spektakl oparty na tekście Macieja Rabskiego pt. „Nieojciec.Niesyn” oraz na fragmentach tekstu Adama Michała Pietrzaka pt. „Projekt Ojciec”.

Szacowany czas trwania: 60 minut
Spektakl rekomendowany dla widzów od 15. roku życia.

Realizatorzy/realizatorki:
scenariusz/ reżyseria/ scenografia: Maciej Rabski
reżyseria światła/ projekcje: Kacper Scheffler
muzyka: Wiktor Grzegorzewski
kostiumy/rekwizyty: Barbara Scheffler
głos z offu Marek Sztark, Natalia Dudziak
kierownik produkcji: Paweł Zaręba

Nie wiadomo dlaczego, spektakl skojarzył się Wirtualnej Kulturze Festiwalem Reportażu. Dokumentaliści w Ludwikowicach Kłodzkich, na którym w zeszłym roku ogromne wrażenie zrobiło na niej spotkanie z Mateuszem Pakułą, autorem książki "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję",
 a  nie z zakończeniem poprzedniego sezonu teatralnego na Prądzyńskiego:
Czy ktoś z Was zna rozwiązanie tej zagadki? 

Wirtualna Kultura podejrzewa, że to "coś" na górze chciało ją skłonić do ponownego zainteresowania się Festiwalem Reportażu. Dokumentaliści. Są już pierwsze informacje o nim: 



Instytut Grotowskiego
Studio Na Grobli
dwie premiery w języku angielskim

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu ma przyjemność zaprosić na dwie nadchodzące premiery w ramach programu rezydencji artystycznych, które odbędą się w Studio Na Grobli. 

Dwa wyjątkowe spektakle – 
  • „Kantata arktyczna: to nie krzyk samotności, ale wołanie o przynależność”,13–14 września 2024, godz. 19:00, kliknijcie: Szczegóły i bilety
  • „INSIDE” – poruszą współczesne problemy i skłonią do głębokiej refleksji nad ludzką egzystencją, 20–21 września 2024, godz. 19:00, kliknijcie: Szczegóły i bilety

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

sobota, 7 września 2024

Czego żałują siedemdziesięciolatkowie i co z tego wynika?


W Polsce różne internetowe portale lubią się powoływać na badania amerykańskie. Gdy Wirtualna Kultura to czyta, to zastanawia się, czy wnioski z tych amerykańskich badań pasują do Polaków i czy bez tych badań można dojść do podobnych opinii. 

Niedawno Microsoft w komputerze podpowiedział jej artykuł Klaudii Kolasa: "Zapytano 70-latków, czego żałują najbardziej", w którym autorka powołuje się na badania z Cornell University. Oto, czego żałują 70-latkowie (amerykańscy?):

  • Wybór partnera życiowego. Seniorzy często podjęli decyzję zbyt pochopnie, pod wpływem impulsu i wyciągnęli z tego wniosek: lepiej nie brać ślubu niż poślubić niewłaściwą osobę.
  • Praca zawodowa. Żałują, że zabrakło im odwagi, by podjąć ryzyko i skorzystać z zawodowych szans. Gdyby mogli cofnąć czas, staraliby się postępować w zgodzie ze sobą, bez kłamania i oszukiwania. 
  • Podróże. Ci, którzy nie mieli okazji podróżować, żałują, że nie spełnili swoich wyjazdowych marzeń. Inni, wciąż mają na swojej liście miejsca, których nie zdążyli zobaczyć. Radzą wszystkim, by podróżowali, dopóki mogą sobie na to pozwolić. 
  • Kłótnie i zamartwianie. Podkreślają, że nie warto marnować czasu na kłótnie i zamartwianie się.

Wirtualna Kultura nie jest zaskoczona tymi opiniami. Wydają się jej oczywiste. Szczególnie trafne są żale o podróżach - pewnego dnia zabraknie sił, więc nie można wyjazdów odkładać.

Do tej listy można zapewne dopisać wiele innych spraw. Wirtualna Kultura żałowała, że nie zapisała się na kurs tańca towarzyskiego na studiach. Podstawowe kroki zna, ale ambicje miała większe. Teraz bardziej odczuwa braki w gotowaniu. 

Jej "kulinarny repertuar" jest ubogi, a wiedza praktyczna prawie zerowa. Czy pamiętacie ten wpis:

Ostatnio dowiedziała się, że olej, który jako jedyny stale w domu ma, nie nadaje się do smażenia. Szybko kupiła inny. Rewelacja - kurczak teraz tak się nie przypala.

Czy wiecie coś o nowych warsztatach kulinarnych dla seniorów? Stare Wirtualna Kultura przegapiła. Na przykład: 


Została jej tylko możliwość oglądania ciekawych potraw na targach i festiwalach kulinarnych. Taka możliwość będzie już w następny weekend 13-15 września 2024:

"Festiwal Kulinarny: Delicje Regionów13-15 września, Rynek we Wrocławiu.

We wrześniu Wrocław ponownie odwiedzą lokalni producenci i przetwórcy. W ramach Festiwalu Kulinarnego: Delicje Regionów, na rynku zostaną rozstawione stoiska z rzemieślniczymi produktami. Podczas wydarzenia odwiedzający będą mogli skosztować i kupić regionalne specjały: sery, wina, pieczywo czy słodkości".


Dodatek. Małgosia przypomniała Wirtualnej Kulturze, że artyści prezentują (i sprzedają?) swoje prace na Bulwarze Dunikowskiego. Grupa Twórców "Aleja Sztuki" zaprasza do końca października w weekendy:


A może zainteresują Was działania Stowarzyszenia Twórców Kultury:


Uwaga. Na zdjęciu jest kuchnia ze skansenu Tokarnia koło Kielc.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

piątek, 6 września 2024

Irena Nocula i Mirosław Siwek - Królewska Para 2024


Wirtualna Kultura mimo upału wybrała się do Rynku, bo koniecznie chciała zrobić zdjęcia Królewskiej Parze 2024, wybranej z okazji Dni Seniora 2024. Warto było, bo królową została Irenka Nocula, a królem Mirek Siwek. Oboje od lat są związani z Wrocławskim Centrum Seniora - Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, ale też z Przestrzenią Trzeciego Wieku. 

Królewskiej Parze towarzyszyły rozradowane panie dworu. Kliknijcie na miniatury zdjęć.  


 Wirtualna Kultura podziwia poczucie humoru Irenki i dystans do samej siebie:

Razem brały udział w eskorcie piłkarzy (kliknijcie na zdjęcie obok)

Mirek to wyjątkowy talent aktorski. Bez niego nie ma żadnego spektaklu senioralnego:
Z taką Parą Królewską będzie wesoło i ciekawie. Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, wręczył im klucz do Wrocławia - zdjęcie od Andrzeja Gaszewskiego, kliknijcie.


Na inauguracji Dni Seniora było wyjątkowo dużo "oficjeli" - ich listę przeczytał Jerzy Skoczylas. On chyba już odczuwa lata pracy w Kabarecie Elita, bo kilka razy mówił o cieszącej się dużą popularnością zumbie w Przestrzeni Trzeciego Wieku. Czyżby chciał dołączyć do tej grupy dla poprawy kondycji?

Wirtualna Kultura spotkała na inauguracji Dni Seniora w Rynku Kasię Delikowską i Agnieszkę Żebrowską z Przestrzeni Trzeciego Wieku - towarzyszył im Tomasz Wiśliński, prezesa Fundacji Przyszłość Pokoleń, ten od m.in. eskorty senioralnej, kliknijcie na link do wpisu o meczu, oraz Andrzeja Gaszewskiego, byłego króla seniorów. Ma wreszcie aktualne zdjęcie z Andrzejem:



Uwieczniła na zdjęciu też grupę VOX i dodała kapelusz Basi Kieli ze Swojczyc.



Więcej zdjęcie w galerii zdjęć na blogu.

Dodatek. Zdjęcia przysłał Andrzej Gaszewski. Na pierwszym są m.in. wyróżnieni certyfikatami:


Wśród miejsc uznanych za przyjazne dla seniorów znalazła się w tym roku m.in. Fundacja Umbrella - ta od Sektora 3 przy Legnickiej. Certyfikat odebrał prezes Fundacji, Grzegorz Tymoszyk, który nie tylko dba od wielu lat o seniorów, ale też świetnie grilluje:
To Umbrella realizowała pierwszy pilotażowy projekt aktywizacji seniorów we Wrocławiu (rok 2009?). Babie Lato było później. Wirtualna Kultura była wolontariuszką Umbrelli 10 lat temu.


Pierwsze miejsce w konkursie Pogoda Ducha zajęła Alicja z Opola - niestety Wirtualna Kultura niedosłyszała nazwiska (trzeba poczekać na oficjalny komunikat na stronie Wrocławskiego Centrum Seniora),

Konkurs na kapelusze wygrała seniorka z Dziennego Domu Senior Plus przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Oleśnicy. To nie jest pierwszy sukces Oleśnicy:
  Brawo Oleśnica!
Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

środa, 4 września 2024

Czy macie na to czas?



Wirtualna Kultura jest uzależniona od sprawdzania prognozy pogody w smartfonie - czeka na lato z jej młodości, gdy plus 27 było rekordem. Ma już dosyć wyższych temperatur, przy których nie zaleca się seniorom wychodzenia z domu. Może wreszcie będzie w weekend lżej.

Centrum Aktywności Lokalnej na Grunwaldzie zwróciło jej uwagę, że z okazji Dni Seniora Teatr Pantomima oferuje ulgowe bilety dla seniorów. Między 6 i 13 września 2024 na hasło "SENIOR" wszystkie przedstawienia w tym okresie w promocyjnej cenie 20 zł

Wystarczy napisać maila na adres: bilety@pantomima.wroc.pl z tytułem i datą przedstawienia, nie zapominając o podaniu hasła.



Narodowe Muzeum we Wrocławiu rozpoczyna nowy sezon. Jego oddział, Muzeum Etnograficzne, zaprasza na wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024: 

7 września 2024,  godz. 18:00, „In via stellae. El Camino” – koncert muzyki średniowiecznej

Wykonawcy: Julieta González-Springer i Ryszard Lubieniecki (Vox Imaginaria). 

Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne


8 września 2024,  godz. 11:00, Akuszerki – wsparcie łączy”. 

Spotkanie z pisarką Sabiną Jakubowską. 

Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Autorka książki „Akuszerki” Sabina Jakubowska jest prawnuczką Anny Czerneckiej, uczennicy Cesarsko-Królewskiej Szkoły Położnej działającej w XIX wieku w Krakowie.

Wydana w 2022 r. jej debiutancka powieść „Akuszerki” zdobyła uznanie krytyków i czytelników – otrzymała m.in. tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca (wrzesień 2022), nominowana była do Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Uwaga. Kliknijcie na miniatury zdjęć z jednego z podwórek przy ulicy Roosevelta.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

niedziela, 1 września 2024

Przestrzeń Trzeciego Wieku tańczy na pożegnanie lata

Pięć latek to piękny wiek, szczególnie gdy dziecko jest tak udane jak Przestrzeń Trzeciego Wieku - Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Wirtualna Kultura ubrała wrzosową, firmową koszulkę PTW-WCRS, biały kapelusz i udała się do Centrum Historia. Zajezdnia z wodą mineralną pod pachą. Postanowiła świętować 5 lat  PTW-WCRS i nowy etap życia PTW - już bez WCRS. Wirtualnej Kulturze nigdy nie podobała się dwuczłonowa, zbyt długa nazwa PTW-WCRS. Samo PTW brzmi lepiej. 

Od 1 września 2024 Przestrzeń Trzeciego Wieku jest częścią Strefy Kultury Wrocław. Z tej okazji w uroczystości wzięła udział Dyrektorka Strefy Kultury Wrocław i Wicedyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

W Centrum Historii. Zajezdnia pożegnano się z latem na rok. 



Wirtualna Kultura nie wierzyła własnym oczom. Przestrzeń Trzeciego Wieku z Kasią Delikowską na czele i z seniorem Andrzejem Gaszewski nauczyła się zumby pod kierunkiem Patryka Kowalskiego. Kiedy oni mieli na to czas? W tańcu wspierali ich seniorzy z PTW i inni. Zespół PTW tańczył na scenie, goście i seniorzy na placu.

Kliknijcie na miniatury zdjęć.



Wirtualna Kultura dzielnie wytrzymała ponad 3 godziny na pożegnaniu lata. Inni bawili się dłużej. W trzeciej części  Jerzy Skoczylas z Agą Damrych i Martą Dzwonkowską śpiewali utwory taneczne.

Dodatek.  Koncert zespołu the Storks: 

Jednym z jego członków jest saksofonista Jarosław Woszczyna, bardzo dobrze znany seniorom z PTW.

Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »