czwartek, 27 września 2018

Październikowy numer Gazety Senior

Jest już październikowy numer Gazety Senior, kliknijcie: Gazeta Senior - październik 2018. Wirtualna Kultura jest ciekawa, czy Was zainteresuje to, co ją zainteresowało.

Dwadzieścia osiem stron pełnych wiadomości z całej Polski o seniorach i dla seniorów, sylwetki ciekawych ludzi, porady lekarskie i prawne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oto niektóre z artykułów:

 • strona 2, Maria Wieteska, Staram się żyć rozsądnie - rozmowa z Haliną Kunicką.
 • strona 8, Jadwiga Kwiek, Cykl ABC Psychologii dla seniorów, Agresja w masce uprzejmości.
 • strona 10, Centra Aktywności Seniorów oraz Program Złota Rączka, Kraków.
 • strona 11, Harmonogram Dni Seniora i III Dni Gerontologii, Wrocław.
 • strona 12, Jerzy Dudzik, Jak dbać o ciało.
 • strona 18, Krystyna Ziętak, Indywidualne konsultacje komputerowe,Wrocław.
 • strona 21, Alicja Pionkowska, Srebrny listek na samochodzie seniora? 
 • strona 22-23, Maria Marchwicka, Śladami wielkiego wieszcza - relacja z wycieczki Wilno-Troki-Kowno.

Jak zwykle kolejny numer Gazety Senior zaczyna się od wywiadu z bardzo znaną osobą. Tym razem jest nią Halina Kunicka, która opowiada o życiu prywatnym i zawodowym.

Wirtualna Kultura chętnie śledzi, co dla seniorów robi Kraków, kliknijcie: Miasta przyjazne seniorom - Kraków jest w czołówce, ponieważ rok temu jako Popowiczanka poznała Annę Okońską-Walkowicz, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej,  podczas  I Dni Gerontologii, kliknijcie: Popowiczanka i panele. Już wtedy pozazdrościła Krakowowi Centrów Aktywności Seniorów. Kraków ma też program "Złota Rączka", czyli  nieodpłatną pomoc seniorom 60+ , np. w drobnych domowych naprawach (zobaczcie str. 10). Program jest realizowany przez MOPS w Krakowie. U nas taki program został zapowiedziany w czerwcu 2018 podczas Kongresu Wrocławskich Organizacji Pozarządowych, kliknijcie: Wirtualna Kultura na Kongresie. Na szczęście mamy już we Wrocławiu Kopertę Życia, kliknijcie: Koperta Życia - szczegóły.

"Agresja w masce uprzejmości"  to nowe dla Wirtualnej Kultury określenie. Dlatego chętnie przeczytała na stronie 8 artykuł psychoterapeutki Jadwigi Kwiek o biernej agresji. Oto jego fragment:

"(...) Ktoś, z kim wspólnie pracowaliśmy przy realizacji danego projektu, może zapomnieć wymienić nas jako współtwórców sukcesu. To się może zdarzyć każdemu. Ale kiedy "zapominanie" staje się regułą, mamy do czynienia z bierną agresją. Agresor realizuje w ten sposób swój cel bycia "najlepszym", "najważniejszym", "jedynym". Istota przemocy polega w tym przypadku na zawłaszczaniu cudzych praw do bycia docenionym, cieszenia się z sukcesu, wymazaniu ze społecznej  świadomości (...)".

Niestety z bierną agresją mamy do czynienia zbyt często. Jak się przed nią bronić?

Jerzy Dudzik jest stałym felietonistą Gazety Senior. Tym razem na stronie 12 zajmuje się naszym ciałem - mięśniami, szkieletem, układem krwionośnym itd. Oto jedno zdanie z felietonu:

"Ten felieton nie ma na celu nauczyć, ma skłonić do myślenia o tym, jak obsługujemy własne ciało i zastanowić się, czy nie popełniamy dużych błędów. "

Na stronie 21 Alicja Pionkowska pisze o pomyśle, który zrodził się na Śląsku, oznakowania srebrnym liściem samochodów seniorów. Jak się Wam wydaje - czy to pomysł kontrowersyjny?

Maria Marchwicka na stronach 22-23 dzieli się wrażeniami z  wycieczki śladami Adama Mickiewicza na Litwie. Wirtualna Kultura była kiedyś w Druskiennikach i też odwiedziła Wilno, Kowno i Troki. Chętnie sobie te miejsca przypomniała.

Na zakończenie kilka słów o tym, co Wirtualna Kultura napisała na stronie 18. Jest to prezentacja projektu "Wrocławski Wolontariusz IT", który stratuje 1 października 2018. Była to okazja do rozmowy z Beatą Tarnowską z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w Rynku. Wirtualna Kultura poznała Beatę w związku z treningiem pamięci i chętnie włączyła do notatki jej wypowiedź o doświadczeniach z pracy z seniorami.
Akcję "Wrocławski Wolontariusz IT" objął patronatem Prezydent Wrocławia Rafał Dudkiewicz:
Uwaga. Wiele ciekawych, aktualnych tematów jest zawsze na stronach internetowych Gazety Senior, kliknijcie: Gazeta Senior

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

 1. Chętnych do udziału w projekcie Wolontariat IT zapraszam 27 września na godzinę 17.00 do budynku D-21 (Bibliotech) na Politechnikę Wrocławską. Spotykamy się w sali 007.

  OdpowiedzUsuń