środa, 12 września 2018

Wrocławscy Wolontariusze IT

Pierwszego października 2018 rusza we Wrocławiu projekt "Wrocławski Wolontariusz IT". List intencyjny w sprawie projektu podpisali: Politechnika Wrocławska, Stowarzyszenie Pomocy Iskierka, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu i Fundacja MANUS, a liderem projektu jest Martyna Wilk z Politechniki Wrocławskiej, radna Rady Osiedla Powstańców Śląskich. W związku z tym wolontariusze IT są poszukiwania.

Zgłoszenia wolontariuszy są przyjmowane do 24 września 2018 (kliknijcie: Wolontariusze IT poszukiwani) na adres: 

WroclawskiWolontariuszIT@gmail.com

Jeśli macie pytania lub wątpliwości, to piszcie na adres:
Wolontariusz sam zadecyduje gdzie, w jaki dzień i w jakich godzinach będzie dyżurować. Wolontariusz IT nie musi mieć wykształcenia informatycznego. Wystarczy, że ma na tyle rozwinięte kompetencje komputerowe, że może pomóc komuś o niższych kompetencjach. Wolontariuszami IT mogą być "starzy i młodzi", seniorzy i uczniowie, studenci i doktoranci itd

Skrót IT pochodzi od angielskiego terminu information technology, czyli technologie informacyjne. Każdy mieszkaniec będzie mógł przyjść na indywidualne spotkanie z wolontariuszem IT i poprosić o pomoc z zakresu obsługi komputera oraz uzyskać odpowiedź na pytania, na przykład:
  • Jak skonfigurować pocztę?
  • Jak założyć konto na Facebooku?
  • Dlaczego coś z ekranu komputera zniknęło?
  • Jak wysłać zdjęcie?
Chodzi o to, żebyśmy wszyscy - i starzy i młodzi - nauczyli się bezpiecznie dla siebie korzystać z internetu.
Projekt "Wrocławscy Wolontariusze IT" to nowa propozycja dla wrocławian. Idea projektu zrodziła się podczas spotkań Grupy Dialogu Społecznego ds. Technologii Obywatelskich. Rozmawiano na nich o jakiejś formie pomocy dla seniorów, którzy mają różne problemy z komputerami i smartfonami. Dzięki Martynie Wilk powstał projekt, który swoim zasięgiem obejmuje wszystkich wrocławian. Działania Martyny Wilk wspierał Dominik Golema, Rzecznik ds. Dialogu Społecznego w Urzędzie Miasta Wrocławia.

Od 1 października do 22 grudnia 2018 r. Wrocławscy Wolontariusze IT będą pełnić indywidualne dyżury w wybranym przez siebie miejscu: w bibliotekach miejskich, na Politechnice Wrocławskiej, w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy „ISKIERKA” przy placu Św. Macieja 5 (pierwsze piętro) oraz w siedzibach rad osiedli. Projekt będzie trwał trzy miesiące, ale twórcy i pomysłodawcy tego projektu zrobią wszystko, żeby był kontynuowany.

Zapamiętajcie logo projektu.Naprawdę warto!!!

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa inicjatywa.
    Melduję, że rozgłoszone wśród studentów informatyki.

    OdpowiedzUsuń