sobota, 15 sierpnia 2020

Dwa tygodnie z Chopinem

Wirtualna Kultura, jak była młoda, to planowała, co będzie robić na emeryturze. Najpierw mówiła, że będzie grać na pianinie. Później, że będzie dla przyjemności studiować zaocznie psychologię. Plany miały jakieś uzasadnienie - odkładała na emeryturę to, co lubiła, ale na co nie miała czasu.

Wszystko skończyło się tylko na mówieniu. Na pianinie nie gra, a psychologię zna tylko z gazet. Zostały za to szkolne wspomnienia. Na przykład, pamięta jak grała na pianinie w powiatowym domu kultury na zakończenie roku szkolnego w ognisku muzycznym. Totalna klapa: pomyliła się, a tyle ćwiczyła. Chopina nie grała, ale jej Tato lubił grać walce i etiudy Chopina dla jej Mamy. Kto z Was zna przedwojenną piosenkę "Żal" - muzyka F. Chopin (etiuda E-dur, op. 10, nr 3), słowa M. Józefowicz
Wirtualna Kultura zna tę piosenkę - Tato grał ją, a Mama śpiewała.

Co obudziło takie sentymentalne wspomnienia: Covid czy upały? Ani jedno ani drugie. To Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa":
organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Organizatorzy piszą na stronach festiwalu:

"Chcemy zaprosić Państwa do sali koncertowych, zachowując oczywiście wszystkie zasady bezpieczeństwa i higieny, dokładając wszelkie starań, by chronić nas wszystkich: Państwa, artystów, organizatorów. Jednocześnie wykorzystamy możliwości, jakie daje internet, by umożliwić tym z Państwa, którzy na koncerty nie dotrą, wysłuchanie i obejrzenie ich on-line. Jak nigdy dotąd prawie wszystkie koncerty będą transmitowane na żywo i dostępne potem na życzenie. Zaplanowane są oczywiście także transmisje w Programie 2 Polskiego Radio wszystkich koncertów o godz. 21 (za wyjątkiem recitalu Ivo Pogorelica) oraz Hrabiny Stanisława Moniuszki."

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ma swój kanał na YouTube. To tam możecie oglądać i słuchać muzyki Chopina i innych kompozytorów w fantastycznych wykonaniach, z festiwalu na żywo też:
Festiwal zaczyna się dzisiaj, 15 sierpnia 2020, o godzinie 21 i potrwa do 31 sierpnia.

Uwaga. Na zdjęciu Wirtualna Kultura jest z koleżanką, która już w szkole podstawowej grała Chopina (koleżanka stoi na schodach). To z myślą o Niej Wirtualna Kultura napisała ten wpis. Była z nią na koloniach w Karpaczu. Niestety nikt nie chce pomóc Wirtualnej Kulturze w napisaniu czwartej wersji opisu lata:
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Byloby wspaniale pojsc na koncert Chopina z Pania Wirtualna Kuktura:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Irena ze Szczepina18 sierpnia 2020 11:24

    Droga Wirtualna Kulturo! Gdybyś na emeryturze studiowała psychologię, grała na pianinie to mimo, że kochasz Wrocław i wrocławian nie prowadziłabyś ( z powodu braku czasu) bloga. Przyznam, że nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Twoich czytelników z pewnością cieszy fakt, że jesteś z nami, za co jak zawsze bardzo dziękujemy. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń