środa, 1 grudnia 2021

Jadwiga Kwiek wśród laureatów plebiscytu "21 ludzi Flexi na XXI wiek"

Miesiąc temu Wirtualna Kultura zachęcała Was do głosowania w plebiscycie "21 ludzi Flexi na XXI wiek". Znane są już wyniki. Laureatów jest 21:

 • 10 w kategorii "Znani i Lubiani",
 • 11 w kategorii "Odkrycia Flexi". 
Dr Jadwiga Kwiek, psycholog i psychoterapeuta prowadząca rubrykę ABC psychologii dla seniora na łamach “Gazety Senior”, została laureatem w kategorii "Odkrycie Flexi",
Plebiscyt był dwuetapowy. W pierwszym etapie było głosowanie przez internet na ponad 100 zgłoszonych kandydatów w dwóch kategoriach – ponad 40 w kategorii „Znani i Lubiani” oraz ponad 60 w kategorii „Odkrycia Flexi”. 

Spośród kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów, wyłoniono "nominowanych". Dopiero wtedy do pracy przystąpiła Kapituła Plebiscytu:
 • prof. Dobrzańska, ks. Adam Boniecki, Dariusz Duma, Agnieszka Holland, Ilona Łepkowska, prof. Zbigniew Lew Starowicz, Tomasz Mikołajczak, Henryk Orfinger.  
W dniu 1 grudnia br. Kapituła Plebiscytu ogłosiła 21 Laureatów I edycji Plebiscytu „21 Osób Flexi na XXI wiek” – osób, które w niezwykły sposób, poprzez swoją aktywność, wpływają na świat innych. W ten sposób uhonorowano osoby 50+, zwracając społeczną uwagę na wartość generacji 50+ i jej rolę w obecnym świecie. Wydarzenie przebiegało pod Honorowym Patronatem: FBN Poland, Polskiej Rady Biznesu, Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

Laureaci w kategorii "Znani i lubiani": 
 • Artur Barciś, Profesor Krzysztof Bielecki, Siostra Małgorzata Chmielewska, 
 • Paweł Grzesiowski, Krystyna Aldridge Holc, Ewa Błaszczyk-Janczarska, 
 • Krystyna Janda, Elżbieta Klepacka, Jolanta Kwaśniewska, Wirginia Szmyt DJ Wika.
Laureaci w kategorii "Odkrycie Flexi":
 • Rena Banachowicz, Anna Boraczyńska, Marek Chałas, Tisa Żawrocka-Kwiatkowska,
 •  Jadwiga Kwiek, Julita Ledzińska, Barbara Okoń, Joanna Radziwił
 • Iwona Wiśniewska-Salamon, Bogdan Smolorz, Mariusz Szeib.
Na stronach Plebiscytu "21 ludzi Flexi na XXI"  możecie przeczytać, kim są laureaci,

Wirtualna Kultura jest stałą czytelniczką "ABC psychologii dla seniora" Jadwigi Kwiek. Pisała o tym wielokrotnie na blogu. Przeczytała też rozmowę z Jadwigą Kwiek:

Oto fragmenty wpisów na blogu o radach Jadwigi Kwiek:
 • 27 września 2018, "Agresja w masce uprzejmości" to nowe dla Wirtualnej Kultury określenie. Dlatego chętnie przeczytała artykuł psychoterapeutki Jadwigi Kwiek o biernej agresji. Oto jego fragment:

  "(...) Ktoś, z kim wspólnie pracowaliśmy przy realizacji danego projektu, może zapomnieć wymienić nas jako współtwórców sukcesu. To się może zdarzyć każdemu. Ale kiedy "zapominanie" staje się regułą, mamy do czynienia z bierną agresją. Agresor realizuje w ten sposób swój cel bycia "najlepszym", "najważniejszym", "jedynym". Istota przemocy polega w tym przypadku na zawłaszczaniu cudzych praw do bycia docenionym, cieszenia się z sukcesu, wymazaniu ze społecznej świadomości(...)".

 • 1 listopada 2018, Jadwiga Kwiek zajmuje się tym razem korupcją emocjonalną: Korupcja emocjonalna ma miejsce wtedy, kiedy czyjąś sympatię, poparcie, potrzebne do zachowania formalnego stanowiska w organizacji czy nieformalnego statusu w grupie, choćby sąsiedzkiej, zdobywamy przy pomocy manipulacji. Stosowanie jej opiera się na dwóch filarach: wykorzystaniu reguły wzajemności, jednej z sześciu reguł psychomanipulacji. I na braniu udziału w specyficznych rytuałach. W Polsce jest to z reguły słynne „oparcie sprawy o bufet”.

  Bardzo ciekawy i ważny temat, ze skutkami którego spotykamy się na co dzień:

  Działanie zasady wzajemności stosują nagminnie naciągacze, którzy zwabiają ludzi na różnego rodzaju pokazy i prezentacje, obiecując wspaniałe podarunki. Zaproszenie zaczynają najczęściej od słów: „mamy dla pani/pana wspaniałą nowinę/prezent/niespodziankę”. Prezent okazuje się tanim gadżetem, wyprodukowanym w Chinach i kupowanym za grosz, i ma za zadanie wywołać poczucie wdzięczności oraz potrzebę odwzajemnienia cudzej hojności. Na tak przygotowanym gruncie usiłuje się sprzedać za astronomiczną cenę coś, co nie jest warte nawet ułamka tej sumy.
 • 5 grudnia 2018, Jadwiga Kwiek w artykule "Lęki nasze powszednie", z cyklu "ABC Psychologii dla seniorów", omawia różne rodzaje lęków od lęku przed oddzieleniem, który pojawia się w wieku 1-3 lat, do lęku egzystencjonalnego w jesieni życia.
 • 2 stycznia 2019, Drugi artykuł, który też zmusza do zastanowienia, to artykuł Jadwigi Kwiek: "Sens i bezsens cierpienia", z serii ABC Psychologii dla seniorów. Artykuł zaczyna się tak:

  "Różnimy się stosunkiem do własnego cierpienia. Kiedy zapytamy Anglika, jak się czuje, mamy zagwarantowaną odpowiedź: dobrze. Polak na to samo pytanie zareaguje litanią chorób, nieszczęść, krzywd prawdziwych i domniemanych."

  To stwierdzenie to najprawdziwsza prawda. W Anglii rozmawia się o przysłowiowej pogodzie. A w Polsce? Czytelnik zapewne zgodzi się z taką opinią autorki:

  "Ucieczka przed cierpieniem może doprowadzić do patologii w zachowaniu, chorób psychosomatycznych, a nawet rozpadu osobowości. Nie można i nie należy mylić zgody na tragedię ze skłonnościami do cierpiętnictwa cechującego się gotowością do samoudręczenia, skłonnościami masochistycznymi, wiecznym rozdrapywaniem ran i obnoszeniem się z cierpieniem/chorobami, jak z medalami za najwyższe zasługi."

  Również końcowy fragment artykułu może nas wiele nauczyć:

  "Osoby z wysokim poziomem lęku oraz ci, którzy nie akceptują samych siebie, mają silne inklinacje do odczuwania karzącej i odrzucającej obecności Boga. U takich osób cierpienie powoduje obniżenie samooceny. Natomiast ludzie akceptujący siebie łatwiej włączają własne cierpienie w obszar osobowości, traktując je jako wyzwanie, służące rozwojowi i samorealizacji, a nie jako karę. Zatem drogą do sensownego przeżycia cierpienia jest praca nad obniżeniem poziomu lęku i zbudowanie realnego, pozytywnego obrazu samego siebie."
 • 2 maja 2020"Życie w czasie zarazy" to kolejny artykuł Jadwigi Kwiek, psychologa i psychoterapeuty, z serii ABC Psychologii dla seniorów. Autorka pisze m.in. o skutkach izolacji:

  "Najlepszą, na ten moment, strategią wydaje się być strategia żółwia chowającego się we własnej skorupie. I tak właśnie robimy, samoizolując się we własnych domach. I strategia jeża zwijającego się w kulkę i wystawiającego kolce. (..) Rzecz w tym, że nasze mózgi już po dwóch tygodniach potrafią się adaptować do nowej sytuacji. Konsekwencją tego może być pokusa rezygnacji z dobrowolnej izolacji. (...) Starsze panie mówiące, że „jeden dzień, dwa można siedzieć w domu, ale nie w nieskończoność”. Niekoniecznie stoi za tym lekkomyślność, brak zdrowego rozsądku czy odpowiedzialności. Może to być podświadoma reakcja obronna psychiki na długotrwałą izolację. (...) izolacja wpycha nas w poczucie nudy, powodowanej tak zwaną deprywacją sensoryczną, brakiem wrażeń, i sprawia, że czujemy się źle".
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz: