poniedziałek, 13 grudnia 2021

Chór z Upssali śpiewa dla nas

Wirtualna Kultura zaspała i nie włączyła dzisiaj komputera o godzinie 8 rano, aby posłuchać chóru Young Cathedral Voices z Katedry w Uppsali z okazji Dnia Świętej Łucji. Na szczęście występ chóru został zarejestrowany w Sali Królewskiej Zamku w Upssali. Posłuchajcie i zobaczcie:
Wydarzenie na Facebooku przygotowała Ambasada Szwecji w Warszawie. Z okazji koncertu warto zobaczyć Upssalę:

Wirtualna Kultura nigdy w Szwecji nie była. W lutym 2021 obejrzała na Facebooku bardzo ciekawe spotkanie autorskie z Katarzyną Tubilewicz i wrażeniami podzieliła się na blogu. Z Katarzyną Tubilewicz o jej książce rozmawiał Mariusz Szczygieł:
Oto fragmenty wpisu na blogu:

Podobno w Szwecji 40 procent ludzi mieszka w rodzinach jednoosobowych, a bycie singlem nie jest tabu. Czy to wpływa na to, jaka jest szwedzka samotność, miłość i sytuacja osób starszych? (...)

Czym samotność różni się od osamotnienia? Czy w języku szwedzkim są różne słowa określające samotność (w języku angielskim np. loneliness, solitude)? Czy rzeczywiście "rodzina przyjaciół" jest ważniejsza niż prawdziwa rodzina? Jak zachowanie dystansu (odległości) buduje poczucie bliskość? 


Fragmenty postu na Facebooku Ambasady Szwecji w Warszawie o koncercie i Chórze:

Serdecznie zapraszamy na koncert online z okazji Dnia Świętej Łucji!

W tym roku dla polskiej publiczności już po raz siódmy zaśpiewa chór Young Cathedral Voices z Katedry w Uppsali. (...)

Z wielką radością zapraszamy zatem na uroczysty koncert online, który odbędzie się w Dniu Świętej Łucji, 13 grudnia. Oglądać go będzie można na tym Wydarzeniu, na profilu Facebook Ambasady Szwecji oraz na profilu YouTube ambasady już od godz. 8:00!

(..). Tradycyjnie naszym partnerem jest też Parafia Ewangelicko-Augsburska Św. Trójcy w Warszawie.

Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśnia przerażającą ciemność jednej z najciemniejszych nocy w roku. Obchody święta rozpoczynają się wczesnym rankiem. Orszak św. Łucji odwiedza miejsca pracy, szkoły, szpitale.


Young Cathedral Voices

Chór Young Cathedral Voices składa się z członków chóru dziewczęcego i chłopięcego Katedry w Uppsali, miejsca koronacji wielu szwedzkich królów. Do chórów należy sto osiemdziesiąt dziewcząt i chłopców w wieku od ośmiu do dwudziestu pięciu lat. 

Wspólne występy chórów nie są zbyt częste, ale cieszą się dużą popularnością i uznaniem. W 2012 roku Young Cathedral Voices wystąpili w specjalnym, transmitowanym z Katedry w Uppsali, porannym programie szwedzkiej telewizji SVT z okazji Dnia Świętej Łucji. Występ tak spodobał się publiczności, że wykonawców nagrodzono tytułem osobistości kultury Uppsali. 

Young Cathedral Voices odwiedzili z koncertami Czechy, Danię, Finlandię, Łotwę, Niemcy, Norwegię, Polskę, Wyspy Owcze i USA.

Chór chłopięcy Katedry w Uppsali jest najstarszym chórem chłopięcym w Szwecji. Założył go w 1920 roku arcybiskup i późniejszy laureat pokojowej Nagrody Nobla Nathan Söderblom.
Chór dziewczęcy znany jest ze występów z okazji Dnia Świętej Łucji. Ma w repertuarze zarówno muzykę sakralną jak i rozrywkową.

Dyrygentką chóru Young Cathedral Voices jest Margareta Raab, absolwentka Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie z wieloletnim doświadczeniem w pracy dyrygenta i wykładowcy z dziedziny metodyki pracy z młodzieżą. Margareta Raab ma także na swoim koncie udział w licznych nagraniach radiowych, telewizyjnych i płytowych. W 2018 roku Margareta Raab otrzymała tytuł "Dyrygent roku" w kategorii "chóry dziecięce i młodzieżowe".

Na koncercie dla polskiej publiczności wystąpi dwadzieścioro jeden członków chóru Young Cathedral Voices. Na harfie akompaniować im będzie Stina Hellberg Agback, a na fortepianie Antonietta Cannizzaro.

Dodatek. Historia pieśni o Św. Łucji, kliknijcie: Święta Łucja (pieśń) - Wikipedia

Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia, które Wirtualna Kultura umieściła na Facebooku. Mikołaj się tego domagał.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze: