czwartek, 30 grudnia 2021

Przed Sylwestrem Wrocław matematyką stoi

Wirtualna Kultura słowa zawsze dotrzymuje. We wpisie "Matematyczka kontra polonistka" obiecała coś z matematyki i  udało się jej to zrobić jeszcze przed Sylwestrem, czytajcie poniżej. 

Jej znajomi z Facebooka zapewne pamiętają, że rok temu jej zdjęcia z jednoosobowej sylwestrowej domówki zrobiły furorę. Zrobienie ich nie było łatwym zadaniem, ale udało się dzięki lustrom (kliknijcie na zdjęcia). Najlepsze wyszło w łazience!

W tym roku Wirtualna Kultura planuje jednoosobową domówkę matematyczną - będzie układać dla Was test ze znajomości matematyki szkolnej, wzorowany na tym, co podała we wpisie, 

Jest to niezbędne do wykazania, że Wrocław matematyką stoi. Wirtualna Kultura zrobi to społecznie, za darmo. Dowód, że Wrocław kulturą stoi, przeprowadziła Agencja SmartScope w roku 2019:


To, że matematyka jest obecna we Wrocławiu, wiedzą ci, którzy zaglądają na Wrocławski Portal Matematyczny od roku 2007:

Portal to wspólna inicjatywa byłego prezydenta miasta Wrocławia  Rafała Dutkiewicza i byłego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego Leszka Pacholskiego (obaj z wykształcenia są matematykami!). Celem projektu jest zmiana społecznego odbioru matematyki, pokazanie, że jest ona ciekawa, mądra i potrzebna, że może stać się dla każdego pasjonującą przygodą intelektualną.

Portal to dzieło wielu zapaleńców. Jedną z nich jest Małgorzata Mikołajczyk, kierująca Pracownią Dydaktyki Matematyki Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego (kliknijcie na zdjęcie obok). Wirtualna Kultura już o niej na blogu pisała:
Na Portalu znajdziecie wiele ciekawych wiadomości, ale też dowcipy i anegdoty:
oraz łamigłówki:
Udanego klikania na linki na portalu, w tym na link o wielkim polskim matematyku Ulamie:
Na zakończenie zadania z felietonu Wirtualnej Kultury o profesorze Witoldzie Roterze, który uczył ją matematyki:
Rozwiązania można przysyłać na adres mailowy Wirtualnej Kultury lub podać je w komentarzach do wpisu. 

Zadanie 1. Cegła waży kilo i pół cegły. Ile waży cegła?

Zadanie 2. Tylko jedna z dziewięciu kul waży mniej. Jak za pomocą dwukrotnego użycia wagi szalkowej można stwierdzić, która kula mniej waży?

Zadanie 3. Jeden uczeń zmazuje tablicę gąbką w ciągu 2 minut, a drugi w ciągu 3 minut. Ile obaj uczniowie potrzebują czasu, żeby razem zmazać tablicę?


Dodatek. Przypomnijcie sobie wpis o wielkich polskim matematyku
Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. To jak o matematyce, to polecam powieść Klary Hveberg, zbudowaną na jak fraktal - "Oprzyj swoją samotność o moją".
  Jest to też historia o wyjątkowo uzdolnionej matematycznie i muzycznie Rakel oraz o mało znanej, żyjącej niemal 100 lat temu, rosyjskiej matematyczce Zofii Kowalewskiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi:
  ad 1) cegła waży 2 kg
  ad 2) dzielisz kule na trzy grupy, najpierw kładziesz na jedną szalę trzy i na drugą trzy. Porównujesz. Jedną grupę kul odkładasz, porównujesz pozostawioną z tą, która nie była ważona.
  ad 3) minuta 12 sekund

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo, Olu. Tylko druga odpowiedź wymaga dopracowania.

   Krystyna

   Usuń
 3. No niestety... Wrocław jednak matematyką stoi. Na załączone zadania spojrzał obecny w domu matematyk, rozwiązał je w trakcie spoglądania, a ja nawet nie potrafiłam dokładnie zapisać odpowiedzi :-(
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, pozdrowienia dla matematyka. Mailem wysyłam link do strony z różnymi pomysłami na rozwiązanie zadania drugiego, w tym tymi błędnymi.

   Krystyna

   Usuń