Jej znajomi z Facebooka zapewne pamiętają, że rok temu jej zdjęcia z jednoosobowej sylwestrowej domówki zrobiły furorę. Zrobienie ich nie było łatwym zadaniem, ale udało się dzięki lustrom (kliknijcie na zdjęcia). Najlepsze wyszło w łazience!
Zadanie 1. Cegła waży kilo i pół cegły. Ile waży cegła?
Zadanie 2. Tylko jedna z dziewięciu kul waży mniej. Jak za pomocą dwukrotnego użycia wagi szalkowej można stwierdzić, która kula mniej waży?
W tym roku Wirtualna Kultura planuje jednoosobową domówkę matematyczną - będzie układać dla Was test ze znajomości matematyki szkolnej, wzorowany na tym, co podała we wpisie,
- kliknijcie: Matematyczka kontra polonistka.
- kliknijcie: Wrocław kulturą stoi.
To, że matematyka jest obecna we Wrocławiu, wiedzą ci, którzy zaglądają na Wrocławski Portal Matematyczny od roku 2007:
- kliknijcie: Wrocławski Portal Matematyczny
Portal to wspólna inicjatywa byłego prezydenta miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i byłego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego Leszka Pacholskiego (obaj z wykształcenia są matematykami!). Celem projektu jest zmiana społecznego odbioru matematyki, pokazanie, że jest ona ciekawa, mądra i potrzebna, że może stać się dla każdego pasjonującą przygodą intelektualną.
Portal to dzieło wielu zapaleńców. Jedną z nich jest Małgorzata Mikołajczyk, kierująca Pracownią Dydaktyki Matematyki Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego (kliknijcie na zdjęcie obok). Wirtualna Kultura już o niej na blogu pisała:
Na Portalu znajdziecie wiele ciekawych wiadomości, ale też dowcipy i anegdoty:
- kliknijcie: Dowcipy i anegdoty,
- kliknijcie: Humor ze szkolnych zeszytów
oraz łamigłówki:
- kliknijcie: Łamigłówki.
Udanego klikania na linki na portalu, w tym na link o wielkim polskim matematyku Ulamie:
- kliknijcie: Film o Ulamie - YouTube.
Na zakończenie zadania z felietonu Wirtualnej Kultury o profesorze Witoldzie Roterze, który uczył ją matematyki:
- kliknijcie: Ołówek i kartka papieru.
Rozwiązania można przysyłać na adres mailowy Wirtualnej Kultury lub podać je w komentarzach do wpisu.
Zadanie 2. Tylko jedna z dziewięciu kul waży mniej. Jak za pomocą dwukrotnego użycia wagi szalkowej można stwierdzić, która kula mniej waży?
Zadanie 3. Jeden uczeń zmazuje tablicę gąbką w ciągu 2 minut, a drugi w ciągu 3 minut. Ile obaj uczniowie potrzebują czasu, żeby razem zmazać tablicę?
Dodatek. Przypomnijcie sobie wpis o wielkich polskim matematyku
Krystyna - Wirtualna Kultura
To jak o matematyce, to polecam powieść Klary Hveberg, zbudowaną na jak fraktal - "Oprzyj swoją samotność o moją".
OdpowiedzUsuńJest to też historia o wyjątkowo uzdolnionej matematycznie i muzycznie Rakel oraz o mało znanej, żyjącej niemal 100 lat temu, rosyjskiej matematyczce Zofii Kowalewskiej.
Ciekawe informacje. O Rakel nie słyszałam.
UsuńKrystyna
Odpowiedzi:
OdpowiedzUsuńad 1) cegła waży 2 kg
ad 2) dzielisz kule na trzy grupy, najpierw kładziesz na jedną szalę trzy i na drugą trzy. Porównujesz. Jedną grupę kul odkładasz, porównujesz pozostawioną z tą, która nie była ważona.
ad 3) minuta 12 sekund
Brawo, Olu. Tylko druga odpowiedź wymaga dopracowania.
UsuńKrystyna
No niestety... Wrocław jednak matematyką stoi. Na załączone zadania spojrzał obecny w domu matematyk, rozwiązał je w trakcie spoglądania, a ja nawet nie potrafiłam dokładnie zapisać odpowiedzi :-(
OdpowiedzUsuńOla
Olu, pozdrowienia dla matematyka. Mailem wysyłam link do strony z różnymi pomysłami na rozwiązanie zadania drugiego, w tym tymi błędnymi.
UsuńKrystyna