czwartek, 22 lutego 2024

Wolant, ludzie Teatru Kalambur i Olga Szelc

Czy w południe w poniedziałek, 26 lutego 2024, wybieracie się w rejon Rynku, obok urzędu miasta Wrocławia? Jeśli tak, to wybierzcie się na godzinę 13tą, bo wtedy będziecie mogli zobaczyć ludzi Teatru Kalambur. Wirtualna Kultura dostała taki mail od Miry Nikodemskiej:


WOLANT WRACA NA PLAC GOŁĘBI…

W słuchawce telefonu rozlegało się najpierw gwizdanie – ćwierkanie, a potem dobrze znajomy głos informował: „Tu firma Kogucik! Pani/Pan zamawiał u nas budzenie. Dzień dobry!”. I od razu wiadomo było, że dzwoni Stasiu Wolski. Takie telefony odbieraliśmy często nie tylko my, Kalamburowcy. Zawsze kończyły się one komunikatem: „Przed nami pięknie zapowiadający się
dzień…”.

Takim „pięknie zapowiadającym się dniem” – mamy nadzieję – będzie poniedziałek, 26 lutego 2024 roku. Tego dnia o godz. 13.00 na Placu Gołębim we Wrocławiu, trzy lata po tym, jak Stach nas opuścił, pojawi się upamiętniająca go figura wrocławskiego Krasnala!

Dlaczego na Placu Gołębim? Bo tam na przełomie lat 80. i 90., w wyjątkowej scenerii wrocławskiego rynku, działał teatr uliczny „Trzy szafy – Aloth”. Jego pomysłodawcą, założycielem, dyrektorem artystycznym, autorem scenariuszy i głównym aktorem był właśnie Stanisław Wolski, „Wolant”. Wieloletni aktor Teatru Kalambur, animator kultury, autor przedstawień ulicznych i happeningów, performer, gawędziarz, zbieracz ciekawych opowieści, anegdociarz, kabareciarz
itd. A przede wszystkim piękny człowiek i nasz Przyjaciel!

A więc przybywajcie w ten pięknie zapowiadający się dzień, Kalamburowcy i przyjaciele, na to wyjątkowe spotkanie za Staszkiem! A potem tradycyjnie, kalamburowo i spontanicznie, Staszkowym szlakiem udajmy się do kawiarni „Pod Kalamburem” (dziś Art Cafe Kalambur). Tam od godz. 14.00, przy szklaneczce…, pobądźmy znowu razem z nim…

Przypominamy: Poniedziałek, 26 lutego godz. 13.00, Plac Gołębi przy wyjściu / wejściu do Urzędu Miejskiego we Wrocławiu

Figura Krasnala upamiętniająca Stanisława Wolskiego, „Wolanta”, powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Europejskich Więzi, wrocławskich środowisk twórczych i Fundacji Kalambur we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia.

Zdjęcie z archiwum prywatnego Stanisława Wolskiego.

Pozdrawiam kalamburowo
Mira Nikodemska


Na pewno na uroczystości będzie Olga Szelc, autorka książki o kobietach Teatru Kalambur. Wirtualna Kultura była na jej spotkaniu autorskim w czerwcu 2023 i wiele kobiet z Teatru Kalambur wtedy zobaczyła:   
Książka odniosła ogromny sukces, o czym świadczy m.in. liczba spotkań autorskich, które się odbyły i które będą. Wirtualna Kultura poniższy wykaz spotkań skopiowała z Fb Olgi:


Więcej słońca, więcej ciepła i... wykluły się kolejne spotkania autorskie wokół książki "My, kobiety z Teatr Kalambur. Herstorie". Wydawnictwo Warstwy

Dziękuję za zaproszenia!

https://www.wbp.wroc.pl/wbp/pl/?option=com_jevents...
Ciąg dalszy nastąpi, bo z kolejnymi instytucjami, CAL-ami i ngo rozmawiamy już o kwietniu, maju i czerwcu.

„My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie” Olgi Szelc to pasjonująca opowieść o legendarnym wrocławskim miejscu i kobietach, które je tworzyły. Autorka rozmawia z aktorkami, twórczyniami, animatorkami, społeczniczkami i menedżerkami, które przez lata inicjowały kulturalny ferment we Wrocławiu. Ważny i szczery zapis herstorii stolicy Dolnego Śląska i kobiecej siły.

3 komentarze:

  1. Dziękuję, Krysiu. Znowu bym przegapila. Będę, zrezygnuję z zajęć, będę. 26 luty o 13 tej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Krysiu dzięki Twojemu wpisowi byliśmy na odslonieciu krasnala.Super że przypomniałaś o tym. 👍🙋‍♀️

    OdpowiedzUsuń