czwartek, 1 lutego 2024

Gdzie zginęło "59 pytań" - relacja ze spektaklu "Pokoleniowo"

W piątek, 26 stycznia br., Wirtualna Kultura wybrała się do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na spektakl "Pokoleniowo":  

Ku jej zaskoczeniu okazało się, że "Pokoleniowo" to rozbudowana wersja spektaklu "59 pytań", o czym nie uprzedzono ani w opisie wydarzenia  (kliknijcie w link powyżej), ani na początku spektaklu w DCF.  Co więcej, nie poinformowano, jakie "autentyczne wypowiedzi" wykorzystano. A są nimi m.in. fragmenty wywiadów przeprowadzonych przez wiele osób związanych z "59 pytaniami". 

Oba warianty spektaklu, czyli "59 pytań" i "Pokoleniowo", przygotowano pod kierunkiem krytyka teatralnego Henryka Mazurkiewicza. Wirtualna Kultura była członkiem zespołu, który przygotował "59 pytań". To ona podsunęła Henrykowi Mazurkiewiczowi temat spektaklu. W zeszłym roku pokazano dwie wersje "59 pytań" - w lipcu i październiku.

W spektaklu "Pokoleniowo" mówi się o większej liczbie pokoleń niż w przedstawieniu "59 pytań", które jest o seniorach 70+ i młodych 30-. To mogło być powodem zmiany nazwy, ale nie usprawiedliwia pominięcia milczeniem "59 pytań".

Historia pomysłu na spektakl "59 pytań" jest opowiedziana przez Henryka Mazurkiewicza i Krystynę Ziętak (Wirtualną Kulturę) w nagraniu dostępnym na YouTube: 

Czytelnicy bloga dobrze wiedzą, jak wyglądały prace nad "59 pytaniami", bo Wirtualna Kultura dużo o tym na blogu pisała - była bardzo zaangażowana w te prace. 

Niektórzy z czytelników bloga odegrali ważną rolę w powstawaniu materiałów, będących podstawą "59 pytań" i wykorzystanych też w "Pokoleniowo", bo to oni na prośbę Wirtualnej Kultury:
 • przysyłali jej pytania seniorów do pokolenia Z, przydatne w wywiadach, 
 • wypełniali ankietę, wykorzystaną w spektaklu (link do ankiety, utworzonej przez Henryka Mazurkiewicza, był na blogu), 
 • udzielali wywiadów. 

Przeprowadzono około trzydziestu wywiadów z seniorami 70+ i młodymi z pokolenia Z. Zrobili je  m.in. studenci psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ale o tym zgromadzona na spektaklu w DCF widownia nie dowiedziała się, a powinna. 

Pytania młodych do  pokolenia 70+, wykorzystane w wywiadach, były 59 pytaniami, które studenci dziennikarstwa  przygotowali do Wirtualnej Kultury w kwietniu 2023 pod kierunkiem dr Bogny Bartosz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Stąd się wziął tytuł spektaklu "59 pytań," który wymyślił Henryk Mazurkiewicz. On o tym mówi w powyższym nagraniu na YouTube.

Wirtualna Kultura miała okazję opowiedzieć o "59 pytaniach" w trakcie rozmowy, którą z nią przeprowadził redaktor Maciej Wołodko dla portalu wroclaw.pl: 

Wspomniała też o tym przy okazji wywiadu, który przeprowadziła z dr Ewą Woydyłło-Osiatyńską. Wywiad ukazał się w Gazecie Senior:
W spektaklu "Pokoleniowo" nowe są:
 • bardzo krótkie wypowiedzi (wideo) osób o ich pokoleniach. (Wirtualna Kultura nie mogła się połapać, z jakich pokoleń one są. Kliknijcie na zdjęcie powyżej. Ile lat może mieć ten mężczyzna?)
 • Skopiowana z Internetu historia kobiety 40+, która postanowiła rzucić wszystko i wyjechać do Islandii bez męża, oraz komentarze internautów na jej temat. (To przeczytano jako przykład kryzysu wieku średniego). 
 • Fragment książki o miłości. (To było poprzedzone pytaniem do sztucznej inteligencji, co to jest miłość. Sztuczna inteligencja wygenerowała jakieś dwa rysunki). 
Nowe fragmenty "Pokoleniowo" rozczarowały Wirtualną Kulturę. Spektakl był niejednorodny. Dialog międzypokoleniowy rozmył się, a powinien być celem. 

Nie doceniono znaczenia wywiadów przeprowadzonych do "59 pytań". Tylko w drugiej wersji spektaklu "59 pytań" przeczytano fragmenty wywiadów i o czasie wolnym, i o pracy. Te opowieści mogły budzić wspomnienia u widowni senioralnej i zdziwienie wśród młodych. 

Bardziej wartościowe od zbiorowego oskarżenie seniorów przez młodego członka kolektywu "Połączenia" stereotypami czy przepisanie czegoś z Internetu lub książki byłoby pokazanie efektów bezpośrednich spotkań międzypokoleniowych. Nie wykorzystano dobrze potencjału, jaki tkwi w dialogu między pokoleniami. To było pójście na łatwiznę. Szkoda.

Wśród osób, których bardzo krótkie wypowiedzi nagrano w "Pokoleniowo", Wirtualna Kultura rozpoznała Roberta Rienta, czyli pokolenie 40+. Ona zna Roberta z warsztatów dla seniorów i pisała o nim na blogu. Miło było go zobaczyć po latach.

W ostatnim nagraniu pokazano wiekowego starca. Twórcy "Pokoleniowa" chyba  posunęli się za daleko. Wirtualna Kultura miała wątpliwości, czy ten mężczyzna był świadomy, w czym bierze udział. Etapy starości są różne, ale czy powinno je się pokazywać w ten sposób?

Z "Pokoleniowo" zniknęła nagrana wypowiedź Krystyny-Wirtualnej Kultury, zaczynająca dwie pierwsze wersje spektaklu "59 pytań". 

Wirtualna Kultura widziała trzy wersje spektaklu i trzy różnie reagujące widownie. Było to dla niej ciekawym doświadczeniem. Zapewne również dla jej koleżanek seniorek, które grały w spektaklach z wielkim zaangażowaniem. Teatr amatorski jest popularny wśród seniorów. Występowanie przed publicznością wymaga odwagi. Koleżanki Wirtualnej Kultury to potrafią. Brawo!  Wirtualna Kultura kończy ten wpis wesołym akcentem. Jednym z elementów ankiety 
było 

"Co dopisałbyś/dopisałabyś do zdania: Babcia i dziadek mieszkali z Jasiem pod jednym dachem...?". 

To polecenie wymyśliła Wirtualna Kultura, a anonimowe odpowiedzi wykorzystano w spektaklach.  Oto one:
 • i żyli długo i szczęśliwie, bo dziadkowie dostosowali się do Jasia, trochę dlatego, że nie mieli innego wyjścia,
 • ale na szczęście na innych piętrach,
 • bez konfliktów!!!!!! 
 • bo rodzice Jasia chcą zaoszczędzić na utrzymaniu Jasia i zabezpieczyć mu mieszkanie
 • Jasiu bał się dziadka, a dziadek - babci.
 • choć prosto nie było.

Uwaga. Pierwsze i drugie zdjęcie jest ze spektaklu "Pokoleniowo" w DCF w styczniu 2024, trzecie z "59 pytań" w październiku 2023 w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW przy ul. Strzegomskiej. O obu wydarzeniach Wirtualna Kultura dowiedziała się ze stron Wrocławskiego Centrum Seniora.  

   Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Dialog między pokoleniami. 59 pytań. Początek. Wywiady były świetne. Seniorka. Brawo Pani profesor Krystyna Ziętak.!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bogna Bartosz1 lutego 2024 13:37

  Wirtualna Kultura wiernie i dokładnie opisała historię i ewolucję spektaklu, rozpoczętego wiosną 2023r. w "59 pytaniach". Nadrzędnym celem "59 pytań" było rozpoczęcie dyskusji nad "współbyciem" młodszych i starszych, zainicjowanie dialogu międzypokoleniowego, który łatwy nie bywa. Można mieć nadzieję, że kolejne wersje ewoluującego spektaklu będą akcentować pierwotny zamysł. Zdecydowanie Wirtualna Kultura Inicjatorka 59 pytań, jest w nim obecna, nawet jeśli nie zostaje wymieniona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bogno, ja oczekiwałam od koleżanek i kolegów występujących w spektaklach, że mnie zawiadomią lub zaproszą. Tylko tyle. Tak mało, ale widać, że za wiele. Krystyna

   Usuń
 3. Ale mi przykro, że tak to wszystko się potoczyło...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przykre jest,że pomija sie pomysłodawców To pokazuje również, że w materìi ochrony własności intelektualnej jest bardzo dużo do zrobienia. Krysiu gratuluje rzetelności w opisie i umiejętności dystansowania się nawet wtedy kiedy jesteś w to emocjonalnie zaangażowana.

  OdpowiedzUsuń