wtorek, 20 lutego 2024

Minuta braw dla artystyWirtualna Kultura poszła dzisiaj, 20 lutego 2024, na plac Teatralny, by podziwiać wypolerowany przez MPK bardzo nowoczesny tramwaj Moderus Gamma numer 3327, który otrzymał swojego patrona 

Został nim Jerzy Grotowski, reżyser teatralny, założyciel Teatru Laboratorium, jeden z największych reformatorów teatru XX wieku. Jerzy Grotowski związał się z Wrocławiem w roku 1965. Zmarł 14 stycznia 1999, pozostawiając po sobie ogromne dziedzictwo teatru eksperymentalnego i innowacyjnego.

Z materiałów dla prasy, przygotowanych przez MPK, Wirtualna Kultura wie, że numer tramwaju nie jest przypadkowy. To właśnie pod adresem Rynek-Ratusz 27, w Przejściu Żelaźniczym,  mieści się sala Teatru Laboratorium i Instytut im. Jerzego Grotowskiego: 

Zawsze dużym świętem jest dla nas nadanie nowego patrona naszemu pojazdowi - zaznaczył prezes wrocławskiego MPK, Witold Woźny - Także dzisiejsza uroczystość to dla nas wyjątkowy moment, gdyż pozwala nam upamiętnić postać, która miała ogromny wpływ nie tylko na rozwój kultury wrocławskiej, ale także światowej. W MPK zawsze dążymy do tego, by patronami naszych pojazdów były osoby wyjątkowe, łączące mieszkańców Wrocławia - a kultura łączy nas bodaj najpiękniej - tłumaczył prezes spółki MPK.

Każdy wrocławski tramwaj ma wnętrze - są nim mieszkańcy Wrocławia, z ich problemami, ich codziennością. Bardzo cieszymy się, że wnętrze to zostało otoczone myślą Grotowskiego - dodał Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Dyrektor Instytutu podkreślił, że nowo nazwany pojazd jest co najmniej tak nowoczesny, jak nowoczesny był przed laty teatr Grotowskiego. Już znamy odpowiedź na pytanie, czemu we Wrocławiu nie ma pomnika Jerzego Grotowskiego - bo jest tramwaj -  wskazał Jarosław Fret. 


Aktor, Jacek Zawadzki, przeczytał fragmenty wystąpienia Jerzego Grotowskiego na uroczystości nadania mu Honorowego Obywatelstwa Wrocławia w roku 1998. W tekście dwa razy padło nazwisko prof. Janusza Deglera, który był na dzisiejszym wydarzeniu. Wirtualna Kultura zauważyła też Bohdana Aniszczyka, radnego Wrocławia.  

Część oficjalną zakończyła minuta braw dla artysty, czyli Jerzego Grotowskiego, po której zebrani goście wsiedli do tramwaju nr 3327 i odjechali w kierunku Ossolineum - Wirtualna Kultura też. 

Kliknijcie na miniaturę zdjęcia Wirtualnej Kultura z Dominiką Laszkiewicz z Instytutu im. J. Grotowskiego (PR i marketing). Dominika razem z MPK była bardzo zaangażowana w pomysł patronatu Jerzego Grotowskiego nad tramwajem nr 3327. Jest to jedenasty tramwaj we Wrocławiu, który ma swojego patrona. Będzie jeździł po różnych liniach. 

Uwaga. Wirtualna Kultura zdjęcia drugie, trzecie i czwarte dostała w materiałach prasowych z MPK.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Krysiu dzięki za świetny komentarz z tak ważnego wydarzenia. 👍

    OdpowiedzUsuń
  2. 👏👏👏👏👏👏👏❤️

    OdpowiedzUsuń