niedziela, 4 lutego 2024

Zasady Wirtualnej Kultury

Wirtualna Kultura ma swój zbiór zasad - korzysta z niego na co dzień. Na przykład, informuje, że o kimś napisała na blogu. Zgodnie z tą zasadą link do wpisu

wysłała do Sylwii Chutnik (załączyła też polemikę, którą Wysokie Obcasy "wrzuciły do kosza"), a ten link
do koleżanek z kolektywu "Połączenia" i Henryka Mazurkiewicza. I Sylwia, i Henryk błyskawicznie odpisali, co Wirtualna Kultura wysoko ceni. 

Sylwia podziękowała za przysłanie polemiki i zapewniła, że niebawem się z nią zapozna. Nadmieniła, że od lat jest zaangażowana we wspieranie seniorów, zwłaszcza warszawskich. Henryk też podziękował za wpis.

Jak zapewne się domyślacie, Wirtualna Kultura o felietonie Sylwii Chutnik i spektaklu Henryka Mazurkiewicza rozmawiała z koleżankami. Zadawała im pytania:

 • Jak daleko można się "posunąć" w prześmiewczym felietonie?
 • Jak daleko można "zabrnąć" w teatrze na faktach, żeby zyskać poklask publiczności?

Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to dwie koleżanki radziły, żeby felietonu nie czytała dosłownie. W przypadku drugiego pytania padła opinia, że w teatrze reżyser może się starać przypodobać publiczności. Na Facebooku Przestrzeni Trzeciego Wieku - WCRS

jest relacja ze spotkania grupy "Atelier Kultury" 30 stycznia br., a w nim fragment związany ze spektaklem "Pokoleniowo":

"(...)  zacytowały młodą kobietę, która zakrzyknęła podczas przygotowań do przedstawienia: Niech żyje konflikt pokoleń!"

To negatywnie zaskoczyło Wirtualną Kulturę i przypomniało jej rozmowę Marty Gawiny z dr Krzysztofem Czykierą z Pracowni Andragogiki i Gerontologii Edukacyjnej na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku:


Oto cytat z końcowego fragmentu rozmowy:

"budowanie wzajemnych relacji międzypokoleniowych w oparciu o pretensje i antagonizmy urastające do konfliktów nie jest właściwą perspektywą we wspólnym budowaniu świata, w którym każdy powinien mieć poczucie swego miejsca i wagi istnienia.

Sugerowałbym pracę każdego z nas opartą na dialogu, wzajemnym zrozumieniu, otwartości na różnorodność, pracy opartej nie na deficytach, ale na zasobach
."


Wirtualna Kultura jest zwolenniczką dialogu. Kiedyś na festiwalu w Miedziance duże wrażenie zrobił na niej Kamil Bałuka, opowiadając, czym Holendrzy różnią się od Polaków: 

Chodziło mu o umiejętność rozmawiania, wymiany poglądów i opinii. Opowiedział historię Holendrów, którzy osiedlili się w Polsce i chcieli nawiązać kontakty z sąsiadami. Napotkali brak zrozumieniu i opór.

Dialog, dialog i jeszcze raz dialog. Wirtualnej Kulturze marzy się spotkanie wszystkich, którzy brali udział w przygotowaniach spektaklu "59 pytań" w lipcu 2023, ale przede wszystkim tych, którzy przeprowadzali wywiady i je anonimowo udzielali: 
Przypomnienie. Spektakl lipcowy obejmował pokolenia 70+ i 30-.

Kliknijcie na miniatury zdjęć z lipca 2023 - zrobione na Festiwalu Teatru na Faktach. Antybohaterka, na którym spektakl "59 pytań" pierwszy raz prezentowano.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Jest za dużo materiału i zbyt różnorodnego w tym poście, dlatego ograniczę się tym razem do odpowiedzi p.S.Chutnik. To że od lat jest zaangażowana we wspieranie seniorów (czyżby?) a szczególnie warszawskich: bo co, że ci ludzie są ze stolicy to są inni? lepsi? A może właśnie gorsi i dlatego traktuje ich jak nieobecnych? - o czym sama pisała w ,,felietonie".. Nie powinnam się unosić gniewem bo szkodzi mi na zdrowie a mam z tym problemy, dlatego ostatnio nie zawsze nadążam za Wami. Przepraszam. Uważam jednak że ta pani nie zasługuje na tyle naszej uwagi. Absolutnie! I niech już nie szuka czasu na sprawy seniorów bo sama z sobą powinna popracować...
  Pozdrawiam naszych kochanych czytelników.

  Krysiu dla Ciebie oddzielnie gratulacje za całokształt Majka

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdaje się, że Sylwia Chutnik jest zaangażowana w sprawy warszawskich seniorów, ponieważ mieszka w mieście o nazwie Warszawa. To jej naturalne i najbliższe środowisko. Z racji tego, że senior mieszka się w dużym stołecznym mieście, nie przysługą - z tego co wiem - żadne przywileje, a starość ze swoimi trudnościami przebiega podobnie jak w innych miejscowościach. Od takich tez to już tylko dwa kroki, to pytania: kto tu jest prawdziwym seniorem?

  OdpowiedzUsuń