sobota, 10 lutego 2024

Walentynki 2024 dla każdego

Wirtualna Kultura o Walentynkach pisze chyba co roku. Sprawdza też, co o nich myśli Internet: 

Wikipedia tak pisze o Walentynkach:

"Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Pod wpływem wzorców z zachodu święto zaczęto nieformalnie obchodzić już w latach 80. XX w i nazywać je "Walentynkami". M.in. Stowarzyszenie Młodzieży Niepełnosprawnej „Alfa” z Bytomia w 1989 r. zaczęło dystrybuować kartki walentynkowe. 

Większą popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku, udział w ich wprowadzaniu do Polski miała Nina Kowalewska-Motlik, dyrektorka wydawnictwa Harlequin, która zajęła się promowaniem Walentynek w telewizji z Niną Terentiew 1992 roku; wg Niny Kowalewskiej-Motlik polską nazwę święta zaproponowali telewidzowie.

Kilka miast w Polsce przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. W każdym z nich 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych.
"

Rano w Walentynki Wirtualna Kultura wybiera się z grupą seniorek z Przestrzeni Trzeciego Wieku do przedszkola przy ulicy Niedźwiedziej. Będzie czytać wierszyki Tadeusza Kubiaka o zimie, której nie ma, ale może przyjdzie.


Resztą dnia 14. lutego 2024 Wirtualna Kultura nie przejmuje się, bo to Ania wzięła inicjatywę w swoje ręce i coś wybrała z bogatej walentynkowej oferty wrocławskich instytucji. Wybór jest owiany tajemnicą. Wirtualna Kultura wie tylko, że info o wybranym przez Anię wydarzeniu jest wymienione w tym wpisie: Dajcie znać WK, jeśli domyślacie się, co to może być, bo ona nie wie, czy zabrać też ukochanego Marshalla. Wirtualna Kultura poznała go w roku 2019 i się z nim nie rozstaje:
Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. Super inicjatywa. Jestem pod wrażeniem. Drogie Koleżanki, podziwiam Was i Waszą aktywność. Jestem zachwycona. Gratuluję serdecznie i pozdrawiam serdecznie, dzieciaczków już zazdroszczę..
  Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. .,miało być że dzieciaczkom już zazdroszczę miłego słuchania ..

   Usuń
 2. To ja rozumiem, to jest świętowanie. Marshall jest słodki. Wszystkiego najlepszego dla Ciebie, Krysiu. ❤️❤️❤️❤️❤️💓💓💓💓💓

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, zabrać Marshalla. Koniecznie. Piękny jest. 😘

  OdpowiedzUsuń
 4. Znasz Marshalla>?? szacun, ja poznałam go niedawno:) obowiązkowo jako rodzic 3 latki. czytanie dzieciakom w przeszkolu to super inicjatywa!

  OdpowiedzUsuń
 5. Marshalla poznałam na wycieczce. Udało mi się kupić go w kiosku - był ostatni. Krystyna

  OdpowiedzUsuń