piątek, 23 lutego 2024

Lokalny Wrocław - Wirtualna Kultura z wizytą w Klubie Promyk


Portal Wrocławia to skarbnica wiadomości o życiu miasta:
Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” prowadzi serwis "Co we WRO"
"Portal www.cowewro.pl wraz z powiązaną aplikacją służą do: zbierania informacji o nadchodzących wydarzeniach społecznych we Wrocławiu i udostępniania ich mieszkańcom i mieszkankom Miasta."

Dzisiaj na portalu Co we WRO jest 25 wydarzeń zgłoszonych przez Stare Miasto, Grabiszyn-Grabiszynek 11 i Przedmieście Świdnickie 9. Większość osiedli nic nie zgłasza. Zatem żyje się przede wszystkim w centrum miasta. Ale co to jest za życie?

Uczestniczenie w kulturalnym życiu miasta sprowadza się "do chodzenia" do kin, teatrów, muzeów, itp. To nie spełniania warunków "na długie, zdrowe życie", bo najważniejsza jest integracja społeczna, której sprzyjają relacje międzypokoleniowe:


Zdaniem Wirtualnej Kultury, jedynym "namacalnym" efektem roku dobrych relacji we Wrocławiu były potańcówki na placu Wolności - integracja międzypokoleniowa. Seniorzy balują często w Restauracji Letniej w ZOO. Super! Jednak to jest ich "bańka".W sytuacji, gdy rodziny wielopokoleniowe "znikają", potrzebne są inne, zastępcze formy działań międzypokoleniowych. Taki przykład Wirtualna Kultura zobaczyła wczoraj, 22 lutego 2024, w Międzypokoleniowym Centrum Kultury Promyk, działającym w Spółdzielni Mieszkaniowej "Cichy Kącik" na Szczepinie. Klubem kieruje Joanna Stefanowska (kliknijcie na pierwsze zdjęcie):
Starzy, młodzi i jeszcze młodsi pokazali, jak można realizować swoje pasje. W pięknej, bardzo dobrze wyposażonej sali widowiskowej (kliknijcie na drugie zdjęcie) odbyło się podsumowanie działalności "Klubu Promyk". Foto-relacja jest już na Facebooku (kliknijcie w link powyżej). Zaprezentowano zabawę z piosenkami, grę na pianinie, śpiewanki pięciolatków i seniorów, tańce i oczywiście zumbę. 
Wirtualna Kultura żałowała, że nie ma o 40 lat mniej. Zumba porywa do tańca każdego. Tej w wykonaniu pokolenia średniego w "Promyku" towarzyszyły okrzyki radości. Świetny pomysł! 

Seniorzy zatańczyli m.in. polkę do muzyki w stylu noworocznych koncertów z Wiednia. Wirtualna Kultura usiłowała sobie przypomnieć swoje występy w szkole. Oj, jak dawno to było!

Dodatek.

Bez kin, teatrów, muzeów, koncertów nie można wyobrazić sobie Wrocławia. A co mają zrobić mieszkańcy wiosek, gdzie instytucji kultury nie ma? Mogą jeździć do Wrocławia? Wirtualna Kultura podziwia wiejskie zespoły ludowe, które są chyba w każdej wiosce. To bardzo ważny element w życiu wsi. Redaktor Małgorzata Majeran Kokott prowadzi w Radio Wrocław od lat audycję "Lista przebojów ludowych Radia Wrocław". 

Wirtualna Kultura czasami słucha tej bardzo optymistycznej audycji. Mieszkańcy Dolnego Śląska dzwonią do radia i na żywo głosują. Małgorzata Majeran-Kokott ich zna! 

Czy pamiętacie ten wpis z roku 2019:
Wirtualna Kultura spotkała wtedy Małgorzatę Majeran-Kokott na dożynkach w Konarach.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

4 komentarze:

 1. Zgadzam się. Trzeba się spotykać. Dziękuję za wpis i piękne zdjęcia.!!!!!! Seniorka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Serdeczne gratulacje za wspaniałe prowadzenie Klubu dla pani J. Stefanowskiej i podziękowanie dla Wirtualnej Kultury za tę relację.

  OdpowiedzUsuń
 3. Krysiu dziękuję za piękny komentarz

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo miło poczytać takie wyszukane ciekawostki z kochanego Wrocławia. Zgadzam się że wioski około wrocławskie mają zero atrakcji w porównaniu z nami. Nawet dzielnice na obrzeżach Miasta są ubogie w jakiekolwiek atrakcje poza nielicznymi wyjątkami...
  Ostatnio w PTW przy Solidarności było spotkanie swingowe, które jest bardzo lubiane przez seniorów. Nawet prezydent Sutryk pokazał się z pozdrowieniami dla seniorów i dla grającego zespołu. Repertuar piękny, romantyczny, blisko walentynkowy! Było znakomicie. Publiczność reagowała spontanicznie, żywiołowo i radośnie. Miło przeżyć coś takiego.. szkoda że to tylko niektórzy seniorzy mogą brać udział. Chętnych zawsze jest wiele więcej...
  Pozdrawiam 💕

  OdpowiedzUsuń