- kliknijcie: Portal Wrocławia (www.wroclaw.pl)
Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” prowadzi serwis "Co we WRO"
- kliknijcie: Co we WRO
- kliknijcie: O serwisie
Dzisiaj na portalu Co we WRO jest 25 wydarzeń zgłoszonych przez Stare Miasto, Grabiszyn-Grabiszynek 11 i Przedmieście Świdnickie 9. Większość osiedli nic nie zgłasza. Zatem żyje się przede wszystkim w centrum miasta. Ale co to jest za życie?
Uczestniczenie w kulturalnym życiu miasta sprowadza się "do chodzenia" do kin, teatrów, muzeów, itp. To nie spełniania warunków "na długie, zdrowe życie", bo najważniejsza jest integracja społeczna, której sprzyjają relacje międzypokoleniowe:
- kliknijcie: Jak dożyć stu lat w dobrym zdrowiu - wpis na blogu.
Zdaniem Wirtualnej Kultury, jedynym "namacalnym" efektem roku dobrych relacji we Wrocławiu były potańcówki na placu Wolności - integracja międzypokoleniowa. Seniorzy balują często w Restauracji Letniej w ZOO. Super! Jednak to jest ich "bańka".
W sytuacji, gdy rodziny wielopokoleniowe "znikają", potrzebne są inne, zastępcze formy działań międzypokoleniowych. Taki przykład Wirtualna Kultura zobaczyła wczoraj, 22 lutego 2024, w Międzypokoleniowym Centrum Kultury Promyk, działającym w Spółdzielni Mieszkaniowej "Cichy Kącik" na Szczepinie. Klubem kieruje Joanna Stefanowska (kliknijcie na pierwsze zdjęcie):
Starzy, młodzi i jeszcze młodsi pokazali, jak można realizować swoje pasje. W pięknej, bardzo dobrze wyposażonej sali widowiskowej (kliknijcie na drugie zdjęcie) odbyło się podsumowanie działalności "Klubu Promyk". Foto-relacja jest już na Facebooku (kliknijcie w link powyżej). Zaprezentowano zabawę z piosenkami, grę na pianinie, śpiewanki pięciolatków i seniorów, tańce i oczywiście zumbę.
Wirtualna Kultura żałowała, że nie ma o 40 lat mniej. Zumba porywa do tańca każdego. Tej w wykonaniu pokolenia średniego w "Promyku" towarzyszyły okrzyki radości. Świetny pomysł!
Seniorzy zatańczyli m.in. polkę do muzyki w stylu noworocznych koncertów z Wiednia. Wirtualna Kultura usiłowała sobie przypomnieć swoje występy w szkole. Oj, jak dawno to było!
Dodatek.
Bez kin, teatrów, muzeów, koncertów nie można wyobrazić sobie Wrocławia. A co mają zrobić mieszkańcy wiosek, gdzie instytucji kultury nie ma? Mogą jeździć do Wrocławia? Wirtualna Kultura podziwia wiejskie zespoły ludowe, które są chyba w każdej wiosce. To bardzo ważny element w życiu wsi. Redaktor Małgorzata Majeran Kokott prowadzi w Radio Wrocław od lat audycję "Lista przebojów ludowych Radia Wrocław".
- kliknijcie: Lista przebojów ludowych Radia Wrocław
- rok 2017, kliknijcie: M. Majeran-Kokott, Lista przebojów ludowych Radia Wrocław - YouTube
- kliknijcie: O liście przebojów ludowych Radia Wrocław.
Wirtualna Kultura czasami słucha tej bardzo optymistycznej audycji. Mieszkańcy Dolnego Śląska dzwonią do radia i na żywo głosują. Małgorzata Majeran-Kokott ich zna!
Czy pamiętacie ten wpis z roku 2019:
- kliknijcie: Wirtualna Kultura na dożynkach - wpis na blogu?
Wirtualna Kultura spotkała wtedy Małgorzatę Majeran-Kokott na dożynkach w Konarach.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Zgadzam się. Trzeba się spotykać. Dziękuję za wpis i piękne zdjęcia.!!!!!! Seniorka.
OdpowiedzUsuńSerdeczne gratulacje za wspaniałe prowadzenie Klubu dla pani J. Stefanowskiej i podziękowanie dla Wirtualnej Kultury za tę relację.
OdpowiedzUsuńKrysiu dziękuję za piękny komentarz
OdpowiedzUsuńBardzo miło poczytać takie wyszukane ciekawostki z kochanego Wrocławia. Zgadzam się że wioski około wrocławskie mają zero atrakcji w porównaniu z nami. Nawet dzielnice na obrzeżach Miasta są ubogie w jakiekolwiek atrakcje poza nielicznymi wyjątkami...
OdpowiedzUsuńOstatnio w PTW przy Solidarności było spotkanie swingowe, które jest bardzo lubiane przez seniorów. Nawet prezydent Sutryk pokazał się z pozdrowieniami dla seniorów i dla grającego zespołu. Repertuar piękny, romantyczny, blisko walentynkowy! Było znakomicie. Publiczność reagowała spontanicznie, żywiołowo i radośnie. Miło przeżyć coś takiego.. szkoda że to tylko niektórzy seniorzy mogą brać udział. Chętnych zawsze jest wiele więcej...
Pozdrawiam 💕