środa, 21 lutego 2024

Wrocławscy Ormianie koncertują

Wirtualna Kultura wybrała się 18 lutego 2024 do Żółtego Parasola na koncert ormiańskiego zespołu Go Arm, dwóch braci Georga i Arama Sayegh, poprzedzający wernisaż wystawy prac tkackich (mikrodywaników) ich mamy, Tanii Sayegh: 

Na Facebooku zespołu Go Arm znajdziecie ich nagrania i wiele zdjęć:
Wirtualna Kulturę zaskoczyło, jak często bracia zmieniają fryzury i że pięknie mówią (bez obcego akcentu) po polsku. Taki dar mają podobno ludzie bardzo muzykalni. Ona przez chwilę rozmawiała z Georgem i Aramem. Dowiedziała się, że do Polski przyjechali 12 lat temu z Syrii, ale ormiańskie korzenie ich rodziny są w Armenii.We Wrocławiu działa Instytut Piramowicza. Grzegorz Piramowicz, polski duchowny, kaznodzieja, pedagog, działacz oświatowy, pisarz i poeta, filozof, urodził się we Lwowie w 1735 roku, w ormiańskiej rodzinie kupieckiej: 


Instytut Piramowicza organizuje warsztaty edukacyjne "Ormianie na Śląsku" i dokumentuje historię Ormian:
Posłuchajcie, co George Sayegh mówi o sobie w tym nagraniu:

Koncert zespołu Go Arm przyciągnął do Żółtego Parasola wielu słuchaczy (zabrakło miejsc), którzy dopytywali się, czy można kupić płyty z nagraniami muzyki ormiańskiej Go Arm. Niestety jeszcze takiej płyty nie ma. 

Na pierwszym zdjęciu poniżej są Halinka, Krystyna i Lechu, seniorzy z  Żółtego Parasola, na koncercie Go Arm. 


Repertuar Go Arm jest bardzo różnorodny. Tym razem śpiewali piosenki o miłości w różnych dialektach języka ormiańskiego. Była to zupełnie inna muzyka niż ta sprzed stu lat w Teatrze ZAR:
Na koniec koncertu zespołu Go Arm dołączyła ich mama Tania - wspólnie śpiewali:


W Żółtym Parasolu było dużo przyjaciół (Ormian?) zespołu Go Arm i ich mamy Tanii. Podziwiano wystawę mikrodywaników. Tania chętnie organizuje warsztaty tkackie. Kliknijcie na miniatury zdjęć mikrodywaników. Jest co podziwiać. Niektóre motywy są zaczerpnięte z bardzo starych dywanów.

Koncert był bardzo udany. 

Dodatkowe informacje

Znalezienie w Internecie informacji o zespole Go Arm jest utrudnione, bo "go arm" ma też inne znaczenie, związane z programowaniem (Informatyką). 

Zespół powstał w roku 2013 - bracia Sayegh już w szkole odnosili sukcesy. 

"Zespół muzyczny GOARM istnieje od 2013 roku i tworzą go bracia George (altówka) i Aram Sayegh (gitara). Wykonują zarówno klasyczną, jak i współczesną muzykę ormiańską. W 2018 roku zespół zdobył nagrodę Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Licealisty „Wybryk”, a także odnosił sukcesy na koncertach oraz w polskich i szwedzkich konkursach muzycznych.

Można to przeczytać na tej stronie: 

Zespół Go Arm brał udział w warsztatach edukacyjnych "Ormianie na Śląsku" Instytutu Piramowicza w Centrum na Przedmieściu we Wrocławiu we wrześniu 2022: 

3 komentarze:

 1. Byłyśmy na tym koncercie. Spokojny, romantyczny, super. Zofia

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Krysiu, bardzo ciekawe..!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Koncert bardzo mi się podobał i jestem pod ogromnym wrażeniem .
  Na sali roznosiła się pozytywna energia, która zaraziła nas wszystkich.
  Podziwiałam wspaniały kontakt pomiędzy wykonawcami i flow unoszący się w powietrzu.
  Gratulacje dla wspaniałych młodych wykonawców tworzących zgrany duet muzyczny. Widać było także ciepłe więzi rodzinne pomiędzy braćmi oraz ich mamą.
  Czekam na pierwszą płytę.
  Ania

  OdpowiedzUsuń