poniedziałek, 19 lutego 2024

Nieopowiedziana historia rejonu Placu Grunwaldzkiego


Fundacja Ładne Historie i Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA realizują projekt „Plac Grunwaldzki - nieopowiedziana historia”,

"W okresie od 14 kwietnia 2023 roku do 15 kwietnia 2025 roku zaprosimy Was do wzięcia udziału w kilkunastu bezpłatnych aktywnościach:
 • naborze na sąsiedzkie historie, w ramach którego każda z osób, która chce podzielić się z nami swoimi wspomnieniami z Placu Grunwaldzkiego będzie mogła udzielić nam wywiadu i opowiedzieć o swoich doświadczeniach z osiedlem (maj 2023-grudzień 2024);
 • serii spacerów po Grunwaldzie z przewodnikami i przewodniczkami (jesień 2023);
 • dwóch pokazach filmowych (listopad 2023 – luty 2024);
 • serii warsztatów i spotkań edukacyjnych (2024);
 • tworzeniu zina z osiedla (2024);
 • tworzeniu filmowego wspomnienia z osiedla (2024)."

Wirtualna Kultura dostała mail od Aleksandry Podlejskiej 

(tel. 668 065 605, email: podlejskaa@wp.pl) 

z prośbą o rozpropagowanie jej prośby o wywiady, które chciałaby przeprowadzić. Oto fragment listu:  

"Jednym z działań jest zbieranie sąsiedzkich historii związanych z Placem Grunwaldzkim poprzez prowadzone przeze mnie wywiady z mieszkańcami i mieszkankami osiedla - tymi współcześnie na nim mieszkającymi, a także tymi, którzy na osiedlu spędzili swoje dzieciństwo lub młodość oraz z sympatykami Grunwaldu, którzy są z nim związani. 

Zbieramy opowieści, wspomnienia i osobiste historie związane z osiedlem Plac Grunwaldzki od 1940 roku. 

Celem naszego działania jest przywrócenie pamięci o miejscach, które zniknęły z map osiedla, ale pozostały we wspomnieniach niektórych jego mieszkańców: szaberplac, targowiska, “Goliat”, pawilony na Manhattanie. W ten sposób chcemy odkrywać historię Grunwaldu."

Część wywiadów jest już dostępna w Internecie (mogą być anonimowe i nie):
Więcej o projekcie możecie przeczytać tutaj:

Wirtualna Kultura mieszkała w pokoju sublokatorskim w starej kamienicy przy ulicy Grunwaldzkiej w latach 1961-1963. Zamierza o tym opowiedzieć Aleksandrze Podlejskiej. A co Wy, Drodzy Czytelnicy, macie do opowiedzenia?  

Krystyna - Wirtualna Kultura 

2 komentarze:

 1. To bardzo fajna inicjatywy (dzięki że promujesz)! To miejsce ma piękne historię, które powinny zostać dla potomnych:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy pomysł. Seniorka. Wrocławianka. 👏👏👏👏👏

  OdpowiedzUsuń