sobota, 24 lutego 2024

Toxyczni ludzie z życia Bolesława Chromrego


Celem pierwszego tegorocznego Senior Art Walk z Ewą Plutą była Krupa Gallery przy ulicy Księcia Witolda 48/70, na ósmym piętrze apartamentowca z widokiem na Odrę: 

"Krupa Gallery skupia się na prezentowaniu aktualnej kondycji młodej sceny artystycznej w Polsce i Europie Wschodniej poprzez reprezentowanie zróżnicowanych grup wschodzących artystów z naciskiem na tematykę społecznie zaangażowaną. 

Krupa Gallery służy jako międzynarodowa platforma aktywnie wspierająca współprace między artystami i kuratorami."


Seniorzy w Krupa Gallery obejrzeli ekspozycję „Toxyczni Ludzie” Bolesława Chromrego (wystawa była czynna do 10 lutego 2024). Na zdjęciu drugim jest widok, jaki rozpościera się z wystawy. Na zdjęciu trzecim są Ewa Pluta i kuratorka wystawy Natalia Barczyńska.
"Nowa solowa wystawa Bolesława Chromrego jest malarskim zbiorem portretów toksycznych osób z jego życia, gdzie pamięcią sięga od teraźniejszości aż po czasy wczesnego dzieciństwa i lata szkolne.

Wśród przedstawionych bohaterów znajdą się 
 • dawni znajomi, 
 • rodzina, 
 • nauczycielki,
 • a nawet spersonifikowane postacie czworonożne. 
Sylwetki te zostały przez Chromrego opisane za pośrednictwem wyciągniętej z ich istoty esencji oraz przypisanych im metaforycznych i symbolicznych atrybutów sprawiających, że zaprezentowani bohaterowie zdają się być znajomi, bliscy.

W tym projekcie Chromry zwraca uwagę na lęki i wszystko to, co niemiłe i niekomfortowe – zwłaszcza w relacjach z innymi."Pierwsze zdjęcie, zrobione przez Alicję Kielan, jest ze strony wystawy. Jest na nim szkolna tablica z przykładami obraźliwych słów (drugą tablicę wypełnili chyba zwiedzający). 


Inne ujęcie tej pracy artysty jest na jego Instagramie:
Tematowi relacji uczeń-nauczyciel była na wystawie poświęcona oddzielna sala (kliknijcie na zdjęcie z rozwalonymi skrzypcami - gitarą). Na jednej z prac autor zacytował wypowiedź nauczycielki z liceum plastycznego: "Idź lepiej do zawodówki". 

Teksty, pisane na eksponatach, są równie ważne, a może ważniejsze niż obrazy. Pokazują frustracje (?) artysty - często są "niesalonowe". Wirtualna Kultura zastanawiała się, kto i gdzie mógłby takie obrazy powiesić. Może one mają walory lecznicze? 


W przeciwieństwie do galerii sztuki Krupa Art Foundation w Rynku 
w Krupa Gallery można kupować prace prezentowane na ekspozycjach czasowych. Tutaj możecie zobaczyć więcej prac artysty i ich ceny na stronach Polish Art Now:

Dodatek. W opisie wystawy słusznie zaznaczono, że jest to zbiór portretów osób toksycznych dla artysty - one nie muszą być toksyczne dla innych. O toksycznych ludziach dużo piszą i mówią w Internecie. Do toksycznych ludzi zalicza się: narcyza, pesymistę, kontrolera, krytykanta: 
A co będzie jeśli my do nich należymy? Posłuchajcie, co o tym mówi dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska (wykład z roku 2020):

Uwaga. Niektóre zdjęcia przysłała Jolanta. Kliknijcie na miniatury zdjęć.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

3 komentarze:

 1. Bolesław Chromry jest świetny. Też sobie zrobię taki zbiór osób. Malować nie umiem. Bardzo ciekawy temat.. Dziękuję. Seniorka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta wystawa bardzo mną wstrząsnela, Długo o niej rozmyślałam jak również o samym autorze.
  Gdybym tam weszła sama, to od razu bym wyszła, ale po wysłuchaniu kurator wystawy, oraz Ewy, zapragnelam spotkać autora,. Pozdrawiam Cie serdecznie. Alicja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alicjo, po wahaniach dodałam zdjęcia z napisami, które moje pokolenie mogą szokować. Krystyna

   Usuń