środa, 5 lutego 2025

Ewa Pluta zaprasza na SAW

Wirtualna Kultura, zgodnie z oczekiwaniami, dostała szczegółowe informacje o kolejnym artystycznym spacerze z Ewą Plutą. 

Szanowni Państwo,

tak jak obiecałam zapraszam 12 lutego (środa) na kolejny spacer z cyklu Senior Art Walk. Gdzie się udamy tym razem? Na dwie wystawy, których tematem są zwierzęta i nasza z nimi międzygatunkowa relacja.

Najpierw odwiedzimy Galerię OP HEIM w zabytkowej kamienicy przy placu Solnym. Prezentowana jest tam właśnie wystawa znanego artysty wizualnego Olafa Brzeskiego pod tytułem „Excellent!”. Splatają się w niej wątki zwierzęco-ludzkie i domowo-kosmiczne. Obiekty, rzeźby, instalacje, rysunki — rzeczy wielkie zestawione z drobnymi. Wystawa zaskakująco opowiada historię lwa, który uciekł z klatki w poszukiwaniu wolności.

Następnie odwiedzimy Pałac Królewski i wystawę genialnego grafika i „czułego myśliwego” Markus von Gosen. Jej tytuł „Z miłości do zwierząt” to równocześnie motto życiowe artysty urodzonego we Wrocławiu w 1913 roku, który niemal całą swoją twórczość poświęcił zwierzętom. W swoich niezwykłych grafikach sportretował zwierzęta w ich naturalnym środowisku jednocześnie sprzeciwiając się barbarzyńskim polowaniom i niszczeniu miejsc bytowania dzikich zwierząt.

Start spaceru – godzina 16.00 – pod Galerią OP HEIM (plac Solny 4) - środa 12 lutego 2025

Udział w spacerze jest bezpłatny

Pozdrawiam serdecznie

Ewa Pluta

Uwaga. Wpis zdobi ulubione zdjęcie Wirtualnej Kultury, pokazujące, jak wspaniała jest atmosfera na spacerach z Ewą Plutą. Zobaczcie ten wpis z listopada 2023:

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

wtorek, 4 lutego 2025

Opinie czytelników bloga o Uniwersytetach Trzeciego Wieku

Dla Wirtualnej Kultury bardzo ważna jest reakcja czytelników na to, co ona pisze na blogu lub w Gazecie Senior. Czasami udaje się jej skłonić czytelników do wymiany opinii, myśli. Wtedy jest super. Ona wręcz na to czeka. Dialog to bezcenna rzecz.

Artykuł "Kilka refleksji o Uniwersytetach Trzeciego Wieku", opublikowany przez Wirtualną Kulturę w styczniowym numerze Gazety Senior, wzbudził zainteresowanie, szczególnie wśród tych czytelników bloga,
  • którzy są słuchaczami jakiegoś UTW, 
  • którzy do UTW na UWr nie dostali się. 
Oni się zgadzali z tezami zawartymi w artykule, za wyjątkiem jednej osoby, która napisała, że ma inne zdanie, ale nie wiadomo, z czym w artykule ona się nie zgodziła. 

Przy okazji rozmów Wirtualnej Kultury z kilkoma osobami się okazało, że na egzaminach wstępnych do UTW na Uniwersytecie Wrocławskim zdarza się pytanie, czy kandydatka chciałaby śpiewać w chórze słuchaczy. Podobno warto odpowiedź, że tak.


Temat UTW pojawiał się już wcześniej na blogu, na przykład,
i był komentowany przez czytelników. Jednak dla większości (?) UTW nie jest chyba interesującym tematem. Przeczytajcie komentarze do tego wpisu - żaden z nich nie jest o UTW: 
chociaż do tego wpisu komentarze o UTW były:

We Wrocławiu jest dziesięć UTW
UTW przy Akademii Muzycznej już nie istnieje,
Uzupełnienie, 5 lutego 2025, godz. 8:14. 

We wpisie: Wrocławski Trener Senioralny - projekt już ruszył  jest link do Programu senioralnego na rok 2019, podanego na portalu Wrocławia:
Napisano w nim, że w roku 2019 zaplanowano 162 00 PLN na edukację senioralną III i IV wieku, a na Osiedlowego Trenera Senioralnego 150 00 PLN. Wirtualna Kultura nie wie, jak wyglądają plany na rok 2025 - może się dowie.

 
Dodatek

Komentarze czytelników bloga (tylko o UTW) do trzech wyżej już cytowanych wpisów na blogu, czyli do: 

październik 2022

1. Wieczni studenci UTW to chyba jakieś nieporozumienie. Wydaje mi się, że nie to było celem pomysłodawców i założycieli UTW. Też uważam - wieczny student blokuje dostęp innym seniorom.

2. Wieczny student?
To jest po pierwsze nie etyczne (!) zważywszy na tych kandydatów, którzy się nie dostali, w których liczbie ja nie jestem, choć bardzo byłam kilkakrotnie zainteresowana, ale z powodów jak wyżej - zrezygnowałam. Myślę sobie, że wielu Seniorów wrocławskich jest w podobnej sytuacji, uważam że wielu (!) więcej niż wynika z ostatniej statystyki UTW.

Duma Uniwersytetu z powodu pełnej liczby, a nawet zbyt pełnej, jest nielogiczna i wysoce niestosowna. Temat ten jest denerwujący nas Seniorów od wielu lat... Ponadto, zajęcia, które podkreśliła Krystyna w tym wpisie powinny być prowadzona w klubach, stowarzyszeniach itp. Nawiązane kontakty towarzyskie zdecydowanie powinny się też tam przenieść, lub do setek kawiarenek i rozrywkowych klubów wrocławskich.

Najwyższy czas, aby władze UTW uświadomiły sobie te niestosowności organizacyjne i przestały je uważać " za swoją dumę?" a raczej racjonalnie ograniczyły wieczne studiowanie, bo jest to konieczne dla nas kandydatów czekających często - kilka lat.

Pozdrawiam czytelników i dziękuję Krystynie za bardzo mądry wpis na czytanym blogu.

3. Temat - problem bardzo ważny. Zdecydowanie potrzebna dyskusja o nowoczesnym UTW. Dziękuje Wirtualnej Kulturze za podjęcie wyzwania (hmmm ... "włożenie kija w mrowisko")

4. Wirtualna Kulturo! czekajmy na c.d. Ufam, że nastąpi...

5. Wirtualna Kulturo - dziękuję! Za podjęcie dyskusji na temat absolutnie istotny! Jak mają działać współczesne UTW? Jak aktywizować 60+ nie tylko w UTW? Jak dobrze żyć po 60+?

listopad 2022

6. Uniwersytet Trzeciego Wieku we Wrocławiu jest chyba tylko po to, by być. Nie widziałem specjalnie, by kogoś kształcił, coś publikował, czy wypracowywał jakieś wnioski dla innych podmiotów jak choćby Rada Seniorów, Urząd Miasta. Z tego, co słyszę od uczestników UTW, to takie miejsce do spędzenia wspólnie czasu, coś jak kino, teatr czy muzeum. Można przyjść, pogadać jakoś zająć czas na emeryturze. Myślę, że i sami uczestnicy niczego po UTW więcej nie oczekują.

7. Te komentarze powinien przeczytać i przemyśleć rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, ale zdaje się, że traktuje UTW jak zło konieczne i nie chce się do niego mieszać. Czy rektor jest w jakikolwiek sposób odpowiedzialny i rozliczany za działalność UTW?

8. Właściwie nic dodać, może tylko dodać należym że tym razem Administracje UTW i Wrocławskiej Rady Seniora przeczytają te właśnie komentarze? Może przeczytają i przemyślą? zastanowią się o co nam chodzi? i kreatywnie potraktują i podejdą do zgłoszonych kolejny już raz problemów? Na to czekamy MY - Seniorzy.

Dziękujemy za wyartykułowanie tego, co ważne, co bardzo ważne dla nas.

9. UTW w Uniwersytecie Wrocławskim nie jest właściwie Uniwersytetem tylko intensywnie działającym klubem seniora,  spełniającym świetnie rolę kontaktów socjalnych i inicjatyw  w ramach różnorakich grup, sekcji,  zespołów i klubów.  Jednak większość grup, klubów, zespołów  i sekcji zajmuje się sprawami nie mającymi nic wspólnego z edukacją i nauką. ( Klub Miłośników Gry W Kręgle,  Grupa Gry W Bule,  Chór "Sursum Corda",  Teatrzyk Poezji,  Kabaret UTWjacy,  Zespół Muzyczno-Poetycki ART,  Grupa Biesiadna "Wspomnień Czar",  Sekcja Brydżowa,  Sekcja Fotograficzna,  Sekcja Rękodzieła,  Sekcja Kultury Fizycznej,  Sekcja Muzyczno-Taneczna,  Sekcja Organizacyjno Integracyjna,  Sekcja Turystyczna,   Sekcja Wzajemnej pomocy).

UTW oferuje niewiele wykładów na poziomie edukacji uniwersyteckiej.  W harmonogramie jest cala masa pozycji nadających się do prezentacji w klubie seniora, na przykład "  Zgoda pacjenta na leczenie", "Najczęstsze  problemy wieku podeszłego", "Tajemnica pani Filajnis", "Sztuka i obyczaje". "Porozmawiaj z Notariuszem", "Teściowie - relacje nierozpoznane", "Kultura fizyczna w prewencji i rehabilitacji gerontologicznej",  "Zdrowie od kuchni", "Późna dorosłość to czas pomyślny".  

Nawet kilka wykładów, które kwalifikują się jako edukacja uniwersytecka, to wycieczki w przeszłość ("Filologia klasyczna ",  "Początki krajów i ludów w najdawniejszych kronikach: Słowiańszczyzna-Polska-Śląsk",   "Kamień w architekturze i sztuce") . Tylko "Poszukiwanie życia we wszechświecie " ,  "Humanistyczne rozważania o naturze ludzkiej" i "Gospodarka wodna w Polsce i Europie" odnoszą się do współczesności.   (Wbrew pozorom wykład "Filozofia Współczesna"  omawia głównie filozofię od czasów starożytności do 19-go wieku.)

Głównym powodem tego opłakanego stanu rzeczy jest kierownictwo UTW.  Przewodniczący Rady Słuchaczy Jerzy Sosnowski broni się przed zaadaptowaniem nowych metod działania i uczenia się czegoś nowego. Świetnie się czuje w roli kontrolera gazetki ściennej, w "kabarecie UTWjacy",  z chórem "Sursum  Corda", ale i nie interesuje się współczesną edukacją i nauką. 

Zmieniają się członkowie rady, kierownik UTW, ale od lat jest ten sam przewodniczący Rady Słuchaczy i nic się w charakterze UTW  nie zmienia. Kierownictwo UTW nie jest rozliczane za wyniki swojej pracy.  Raz na rok  studenci mają możliwość wypełniania ankiet, ale wyniki nie są publikowane i kierownictwo nie podejmuje akcji, aby zareagować na krytykę i sugestie. (Tylko pozytywne komentarze są czasami publikowane).  Kierownictwo UTW  nie udostępnia raportu finansowego, więc studenci nie wiedzą, na co wydane jest kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłacanych co roku przez studentów. 

Studenci mają indeksy, ale tylko na pierwszym roku muszę uczęszczać na pewną ilość wykładów. Przy kiepskiej ofercie wykładów, po pierwszym roku tylko mała ilość studentów chodzi na wykłady.  Kierownictwo nic nie robi aby rozwiązać ten problem, bo inkasuje pieniądze i nie musi starać się o większa ilość sal, lub też organizowanie wykładów online.

W tegorocznym Dolnośląskim Festiwalu Nauki, UTW oferował szereg pozycji nie mających nic wspólnego z nauką:  "Pięknie żyć, znaczy kochać świat.,  Chór „Sursum Corda", "Wanda Rutkiewicz-  wystawa", "Z tęsknoty za dzieciństwem. Czytamy Konopnicką - Zajęcia teatralne", " ROMANTYZM POLSKI DROGĄ SERCA I UMYSŁU - Muzyczna i poetycka podróż w epokę romantyzmu".  Czy kierownictwo UTW nie wie, co to jest nauka?  

(Dla przypomnienia, nauka to poszukiwanie i stosowanie wiedzy oraz zrozumienie świata naturalnego i społecznego zgodnie z systematyczną metodologią opartą na dowodach.)  

luty 2023

10. Też uważam, że UTW zatraciły swój pierwotny cel i nie służą do pogłębiania wiedzy seniorów, a są raczej instytucją "towarzyskich spotkań"! 

11. Zdecydowanie należy przywrócić uniwersytecki (edukacyjny, inspirujący do zdobywania i poszerzania wiedzy) charakter Uniwersytetom Trzeciego Wieku.

12. Uniwersytety, w tym także Uniwersytety Trzeciego Wieku, stanowić powinny przede wszystkim centra edukacyjne i badawcze. Zatem podstawową misją Uniwersytetów Trzeciego Wieku powinno być upowszechnianie wiedzy, prowadzenie badań, kształtowanie krytycznego i kreatywnego myślenia, rozbudzanie ciekawości poznawczej. Dyskusja dotycząca formuły współczesnych UTW ma ogromne znaczenie, jeśli nie chcemy, by zatarły się ich funkcje podstawowe, najważniejsze. 

13. Super wyjaśnienie. Dziękuję. W podstawowej misji UTW znalazły się także: "kształtowanie krytycznego i kreatywnego myślenia". Skoro tak, to jakby oczywistym być powinna kreatywna dyskusja z nami - mającymi swoje, własne, inne zdanie w temacie j/w. Dlaczego więc władze Uczelni milczą jak zaczarowane na zasadzie: nie ma odpowiedzi- nie ma sprawy! 

Takie abstrakcyjne myślenie nie prowadzi w dobrą stronę, a właściwie w żadną. Podkreślam raz jeszcze, że problem jest i wymaga pilnego rozwiązania, bo tylko takie rozwiązanie byłoby jedynie logiczne i konstruktywne.


Uwaga. Kliknijcie na zdjęcia starych wrocławskich kamienic z balkonami.

Krystyna - Wirtualna Kultura  

Czytaj więcej »

OP-WALKS i Senior Art Walks zapraszają

Wirtualna Kultura od czasu do czasu dostaje komunikaty (maile) od OP ENHEIM, w którym była pierwszy raz dokładnie pięć lat temu: 

Wtedy też poznała Ewę Plutę z fundacji Art Transparent - tę od Senior Art Walks. 

Tym razem OP ENHEIM zaprasza na dwa spacery artystyczne. Pierwszy w ramach OP-WALKS, a drugi z serii Senior Art Walks.

Pierwszy spacer: 
  • Galeria FOTO-GEN | WARSTWY - Sinta Werner, kliknijcie: Warstwy
  • Kiedy: 9 lutego 2025, godz. 12:00
Oto fragment maila:

"Już w niedzielę, 9 lutego, w ramach cyklu OP_WALKS, zapraszamy na wizytę w Galerii Studio BWA Wrocław, gdzie obejrzymy wystawę „Chciałabym być żółtym psem”. Ekspozycja opowiada historię spotkania trzech kobiet z różnych pokoleń w jednym miejscu. 

Po wizycie w BWA, udamy się do Galerii FOTO-GEN, by zobaczyć wystawę „WARSTWY – Sinta Werner”, która bada temat modernistycznej architektury Wrocławia oraz historię łączącą niemiecki i polski wątek.

OP_WALKS to cykl wspólnych spacerów do wrocławskich miejsc kultury, organizowanych przez OP ENHEIM. Co miesiąc odwiedzamy wybrane galerie i pracownie twórców, aby oglądać aktualne wystawy".




Drugi spacer w ramach Senior Art Walks w Galerii OP ENHEIM (pl. Solny) w środę 12 lutego, godz. 16-17:
"Już 12 lutego, w ramach projektu SAW, uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić najnowszą wystawę Olafa Brzeskiego „Excellent!”, która jest prezentowana w Galerii OP ENHEIM do połowy marca 2025 roku.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy: zapisy@arttransparent.org"

Uwaga. Wirtualna Kultura jeszcze nie dostała od Ewy Pluty info o pełnym programie Senior Art Walks 12 lutego.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

niedziela, 2 lutego 2025

"Obława" w wersji Konrada Imieli - relacja ze spotkania w Akademii Sztuk Teatralnych

Wirtualna Kultura oraz Alicja, Ania, Barbara i Iwona, czytelniczki Wirtualnej Kultury 60+, wybrały się 1 lutego 2025 do Akademii Sztuk Teatralnych na panel, rozmowę niekontrolowaną z absolwentami Akademii Sztuk Teatralnych, którzy występują z Teatrze Muzycznym Capitol: 

Kliknijcie na zdjęcie Alicji, Ani i Iwony, zrobione przed panelem - Basi jeszcze wtedy nie było. 

Wirtualna Kultura nie spodziewała się, że to będzie aż tak ciekawy panel. Była zachwycona, bo rozmowy były przeplatane wyświetlanymi na ekranie filmikami ze starych spektakli. Artyści reprezentowali różne pokolenia. Na żywo zaśpiewał tylko bardzo zdolny student trzeciego roku AST:


Program spotkania przygotował prof. Jerzy Bielunas, od wielu lat związany z Wydziałem Aktorskim
Mówił o
  • historii Wydziału Aktorskiego, 
  • Przeglądach Piosenki Aktorskiej, 
  • okolicznościach powstania Teatru Muzycznego Capitol, który zastąpił tradycyjną operetkę, 
  • zaproszonych panelistach - są oni wymienieni w pierwszym linku (kliknijcie).
Bielunas szczególnie dużo uwagi poświęcił Wojciechowi Kościelniakowi i Konradowi Imieli, z wiadomych powodów. Przeczytajcie, co o Kościelniaku i Imieli napisano na stronach Teatru Muzycznego Capitol:
Była też mowa o zdolnościach teatralnych Mariusza Kiljana. Czy pamiętacie 20 najpiękniejszych piosenek o miłości w jego wykonaniu:

Niestety Wirtualna Kultura nie zapamiętała, jaka piosenka była wyświetlona w wykonaniu Kościelniaka:


Każdemu z panelistów Bielunas zadał pytanie i wyświetlił na dużym  ekranie nagranie jakieś piosenki w jego wykonaniu - ze spektakli sprzed lat. Paneliści byli zaskakiwani jego wyborem. Nagrania pokazywały niesamowite ich możliwości wokalne i aktorskie. Jedno z nagrań było z Blaszanego bębenka:



Spotkanie rozpoczęła prof. Bożena Klimczak, dziekanka Wydziału Aktorskiego (jest na zdjęciu powyżej w zielnym żakiecie), 
Jerzy Bielunas to skarbnica wiedzy o Wydziale i jego absolwentach. Wspomniał też, że zastąpienie operetki przez teatr muzyczny musicalowy nie wszystkim się we Wrocławiu spodobało po zakończeniu przebudowy dawnego kina Śląsk. Jerzy Bielunas jest na zdjęciu poniżej.


Największe wrażenie na Wirtualnej Kulturze zrobiło nagranie, w którym Konrad Imiela śpiewa utwór Jacka Kaczmarskiego "Obława", premiera spektaklu "Galeria", Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 2004 (koniecznie obejrzyjcie): 

Kliknijcie na te dwa zdjęcia - to jest sfotografowany ekran z filmem z YouTube.

Kaczmarski napisał Obławę w roku 1974. Jest to wolne tłumaczenie piosenki Włodzimierza Wysockiego "Polowanie na wilki": 
Wykonanie z roku 1980:

Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem utworu, który znają chyba wszyscy związani z AST. Autorką tekstu jest Maria Konopnicka:
Wirtualna Kultura nie wie, dlaczego ten utwór jest taki ważny dla absolwentów AST. Może Wy wiecie? 

Dajcie znać, czy linki Was zainteresowały. Jeśli tak, to które. 

Dodatek. 

Uwaga. Wirtualna Kultura już nie pamięta, które zdjęcia przysłały jej koleżanki.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

Czytaj więcej »

sobota, 1 lutego 2025

Spotkanie z wrocławskimi kamienicami w księgarni Gądowianka - Joanna Mielewczyk i Piotr Lis

W Domu Handlowym Astra na Gądowie jest księgarnia Gądowianka, a obok niej w holu kawiarnia, w której spotykają się seniorki. Może rozmawiają o książkach. Wirtualna Kultura też czasami tam przesiaduje. 

Biblioteki organizują spotkania autorskie, ale księgarnie też. Księgarnia Gądowianka do nich należy. To bardzo dobra wiadomość. Kliknijcie na zdjęcie afisza, by przeczytać, że 

21 lutego 2025 (piątek) o godzinie 17 

będzie spotkanie z Joanną Mielewczyk i Piotrem Lisem w księgarni Gądowianka, ul. Horbaczewskiego 4-6, budynek DH Astry.

Mielewczyk jest autorką czterech tomów o wrocławskich kamienicach, a Piotr Lis jednego: 

Tak naprawdę nie chodzi o kamienice, tylko o ich mieszkańców. 

W skład zestawu wchodzą dotychczas wydane książki w serii:

Joanna Mielewczyk:
– „Kamienice 1. Opowieści mieszkańców wrocławskich domów”
– „Kamienice 2. Opowieści przedwojennych mieszkańców Wrocławia”
– „Kamienice 3. Wrocławskie opowieści, które łączą”
– „Kamienice 5. Opowieści wrocławsko-lwowskie”

Piotr Lis:
– „Kamienice 4. Opowieści o miejscach, których nie ma”.

Czy znacie te książki? Tytuły brzmią zachęcająco. 

W roku 2018 Joanna Mielewczyk znalazła się wśród 30 kreatywnych wrocławian:
Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »