Niedawno Ola napisała do Wirtuanej Kutury, że nie lubi, że dwa plus trzy to siedem, bo wolałaby, żeby było dziewięć. A wszystko to z powodu "się, cię, mi", których z kolei Wirtualna Kultura nie lubi. Kiedy można je użyć i w jakim miejscu w zdaniu umieścić? Oto podpowiedzieć Oli. Dłuższe bądź krótsze formy zaimków stosuje się nie w wyniku lubienia bądź nie, lecz zgodnie z konkretnymi zasadami. Są trzy: dłuższe formy stosujemy, gdy:
- zaimek znajduje się na początku zdania, a więc tobie ten strój nie pasuje, a nie: ci nie pasuje ...
- gdy mamy do czynienia z zaprzeczeniem, a więc: mnie się to podoba, a tobie wcale nie, a nie: mi się to podoba, a ci wcale nie,
- po przyimkach, a więc: dla ciebie tak się męczę, a nie: dla cię tak się męczę.
Jakie to proste! Zatem do dzieła!
Wirtualna Kultura założyła zeszyt, w którym będzie notować przypadki nieprawidłowego stosowania szczególnie "mi" i prześle go do Rady Języka Polskiego:
- kliknijcie: Rada Języka Polskiego,
- kliknijcie: Poradnie językowe.
która dba o poprawną polszczyznę i zainicjowała o kampanię społeczno-edukacyjną: "Ojczysty - dodaj do ulubionych":
Bardzo zabawna jest seria spotów na YouTube:
Wirtualna Kultura się zmartwiła, że w tym roku nie ogłoszono zwycięscy konkursu Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Kapituła była przeciwko zgłoszonym słowom:
Zdecydowała się tylko na wyróżnienie. Wybrała słowo: tozależyzm. Najciekawsza nadesłana definicja "tozależyzmu" brzmi:
idea mówiąca o tym, że nic nie jest takie, jakie się wydaje.
W roku 2019 wygrała alternatywka, Drugie miejsce zajęła jesieniara, trzecie rzeczownik ELUWINA - powitanie, efekt przekształcenia słowa: halo/elo.
Kapituła jako najciekawsze definicje "alternatywki" wybrała:
- Definicja 1: dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach.
- Definicja 2: dziewczyna nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego.
- Definicja 3: dziewczyna, która ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu.
"Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającą porę roku jesień. Prawdziwe "jesieniary" charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju."
Poprawne mówienie jest prostsze niż poprawne pisanie. Czy pamiętacie ten wpis z 1 kwietnia 2019:
- kliknijcie: Zmiany ortograficzne.
Krystyna - Wirtualna Kultura
"Dzięki" Lech
OdpowiedzUsuńBardzo lubie slowo "Jesieniara".Dorzuce do mojego slownika i kupie nowy koc. Dziekuje Wirtualnej Kulturze za te wszystkie dobre pomysly!!!
OdpowiedzUsuń