wtorek, 15 grudnia 2020

Zabawa w chwilowy tłum według scenariusza Wirtualnej Kultury

Wirtualna Kultura nie próżnuje. Ma pomysł na własny (zwariowany) projekt. Jest tylko jeden kłopot. Ona męczy się nad przetłumaczeniem tematu projektu z angielskiego na "nasz senioralny język polski". 

Może jej pomożecie i podpowiecie, jak przetłumaczyć "flash mob", które według Wikipedii znaczy "błyskawiczny tłum". Wirtualna Kultura obawia się, że słowo "błyskawiczny" może odstraszyć seniorów - niektórzy z nich sprinterami już nie są. Zastanawia się nad "chwilowym tłumem". 

W Wikipedii napisano, że "flash mob" jest to błyskawiczny tłum ludzi zbierających się w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego wydarzenia, zaskakującego dla przypadkowych świadków. W akcji uczestniczą nieznani sobie ludzie, znający jedynie jej termin, miejsce i cel. Zatem jest to sztucznie zorganizowany tłum:

To się w głowie nie mieści, że w ten sposób można osiągnąć tak rewelacyjne efekty, na przykład, kapitalne wykonania utworów muzycznych lub tanecznych, Sami się przekonajcie, jak fantastyczna jest to zabawa. Oto przykładowe filmiki z YouTube, pokazujące, że pomysł jest wart naśladowania:

Znane są polskie wersje "błyskawicznego tłumu", ale poważne:

Wirtualna Kultura jest w kropce. Jak myślicie, co będzie lepsze dla chwilowego sztucznego tłumu seniorów? Czy pójść w kierunku opery: 
Może wybrać coś ludowego:
Piszcie szybko, bo czas nagli. Wirtualna Kultura chce zorganizować akcję w południe w Nowy Rok zamiast tradycyjnego koncertu z Wiednia. Musi przecież pokazać, że szkolenia "Dojrzałej Partycypacji" nie poszły na marne. Wirtualna Kultura po szkoleniach jest gotowa stawić czoła nowym wyzwaniom. 16 grudnia 2020 w styczniowym numerze Gazety Senior ukaże się jej felieton o wrażeniach z udziału w projekcie, 
Uwaga. Świąteczne wypieki Wirtualna Kultura dostała wirtualnie od koleżanki siostry (zdjęcie pierwsze) i od Basi ze Swojszyc (zdjęcie drugie). Wyglądają bardzo apetycznie. Kliknijcie na zdjęcia, żeby poczuć świąteczną atmosferę.

Dodatek. Na życzenie Niki dodaję:
Krystyna - Wirtualna Kultura

16 komentarzy:

 1. Wirtualna Kultura dostała już pierwszą propozycję. Basia z Ołbina stawia na "Hej sokoły".

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie to jednak G. Verdi-chór Niewolnikow. Przepiękna pieśń.
  Ja proszę o porównanie interpretacji piosenki "Moja miłość" w wykonaniu Michała Bajora i Michała Szpaka. Osobiście bardziej podoba mi się wykonanie piosenki przez M. Szpaka a wam?

  OdpowiedzUsuń
 3. "Moja miłość największą" prawidlowy tytuł piosenki. Przesłuchajcie i oceńcie, czekam na Wasze opinie. B

  OdpowiedzUsuń
 4. Tańce na dworcu w Antwerpii

  OdpowiedzUsuń
 5. Nic tak szybko mnie nie odstresowuje jak Chór niewolników z Nabucco. Byłam na tej Operze 4 razy. Krysiu wszystkiego najlepszego, abyś miała ochotę na pisanie tego blogu jeszcze przez długie lata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mona Lizo, dodałam we wpisie "chwilowy tłum" z Nabucco.

   Krystyna

   Usuń
 6. Ja jestem tradycjonalistką i cały rok czekam na koncert z Wiednia. Czy będzie można obejrzeć to co zaprezentujesz w innym terminie.
  Kazia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kaziu, miło usłyszeć, że też lubisz noworoczne koncerty z Wiednia.
   Nie martw się. Ja tylko żartowałam. Żadnego własnego wydarzenia online nie planuję.

   Krystyna

   Usuń
 7. A ja - ciastka Basi. Zebralibyśmy się przy nich błyskawicznie i natychmiast je pochłonęli!
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 8. Olu, gdybyśmy mogły się spotkać w Ż. Parasolu to chętnie podzielę się ciasteczkami i pierniczkami🎄🎄🎄ale to chyba nie możliwe.

  OdpowiedzUsuń