środa, 2 grudnia 2020

Pacynki w naszych wspomnieniach

Tym razem Wirtualna Kultura chciałaby Was zabrać w świat pacynek, kukiełek, marionetek, szopek - świat dawnej sztuki lalkarskiej. To o tym dyskutowali seniorzy na kolejnym spotkaniu online "Laboratorium zabawek", prowadzonym przez Jolantę Podsiadło z Przestrzeni Trzeciego Wieku. Gościem specjalnym była Małgorzta Rzerzycha-Myśliwy z Muzeum Współczesnego Wrocław. Spotkania są we wtorki o godz. 13.

Ku zadowoleniu Joli, uczestnicy byli w różnym wieku. Wszyscy, poza Wirtualną Kulturą, mieli wspomnienia związane z pacynkami. Niektórzy pamiętali improwizowane teatrzyki na podwórkach. Nie było ważne co, kto pamiętał. Ważne było spotkanie, poczucie wspólnoty, mimo online.

Wirtualnej Kulturze teatrzyki kukiełek i marionetek kojarzyły się z filmami francuskim, ale żadnego nie potrafiła wymienić.

Dwa lata temu duże wrażenie zrobił na niej spektakl "Blaszany bębenek" w Teatrze Muzycznym Capitol, pełen lalek:

Uczestniczki spotkania z dumą pokazywały swoje skarby lalkarskie. Uczestnicy byli mocniejsi w dobranockach telewizynych - Jacek i Agatka, Miś z okienka, Pora na Telesfora. Wirtualna Kultura była zdziwiona, że nikt nie wspominał Rumcajsa i Koziołka Matołka. Tylko Zosia mówiła o poznańskich koziołkach.

Oddzielnym tematem były szopki, w tym szopka w Wambierzycach:

Nie zapomniano o jasełkach, w tym o tych wyświetlanych na ścianie pałacu w Wilanowie.


Jola mówiła o Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach:

I tak w zabawkarskiej atmosferze minęły dwie godziny. 

Oj, zapomniałam napisać, co pokazała Gosia z Muzeum Współczesnego Wrocław. Otóż, zaprezentowała trzy dzieła z muzealnej kolekcji, związane z motywem lalki/zabawki w twórczości współczesnych artystów. Jedno z nich znajdziecie na środku zdjęcia powyżej (to artystyczna kompozycja Wirtualnej Kultury, na którą składa się fotografia dzieła, miniaturowe wizerunki uczestników spotkania oraz zarys jej twarzy i dłoni). Autorką fotografii pracy z muzealnej kolekcji, zaprezentowanej przez Gosię, jest Małgorzata Kujda. Oto szczegółowe infomacje na temat samego dzieła: 
  • Aneta Grzeszykowska, "Skin Doll #2", 2017, 
  • rzeźba, skóra naturalna barwiona czarna, skóra naturalna niebarwiona, włóknina, metal, 
  • 100 × 50 × 55 cm, © MWW. 
Praca artystki jest prezentowana na wystawie "Prywatne mitologie. Urodziny Marty":
Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz