wtorek, 22 grudnia 2020

Pastorałka Leona Schillera z życzeniami


Pastorałka i Szopka staropolska to tytuły tego samego utworu Leona Schillera, kliknijcie: Sto lat "Pastorałki" Schillera:

"W swojej prawie stuletniej historii "Pastorałka" była wielokrotnie zmieniana, sam autor stale ją dopracowywał. Jej pierwotna wersja "Szopka staropolska" nosiła podtytuł:

misterium o cudownym Narodzeniu Pańskim krotofilnymi intermediami przeplatane, w 4 częściach a 12 sprawach, polskim rymem spisał i własnego utworu sinfoniami okrasił Leon Schiller

Muzykę do następnych wersji przedstawienia opartego w całości na źródłach ludowych skomponował  Jan Adam Maklakiewicz, którego reżyser określił w latach 20. jako "jednego z najwybitniejszych przedstawicieli młodszej muzyki polskiej". "Szopka" w reżyserii Aleksandra Zelwerowicza i ze scenografią Wincentego Drabika była pierwszym ważnym spektaklem w karierze młodego twórcy, wówczas kierownika literackiego Teatru Polskiego. Jednak prawdziwy rozgłos przyniosła Schillerowi inscenizacja w teatrze Reduta, już pod właściwym tytułem, pod którym trwale zapisze się w historii rodzimych widowisk."

W Encyklopedii Teatru Polskiego napisano (kliknijcie: Pastorałka):

Schiller, Leon (1887-1954),
Pastorałka. Misterium ludowe w układzie Leona Schillera. Muzyka Leona Schillera i Jana Maklakiewicza,
Miejsce publikacji Warszawa, Rok publikacji 1931, Wydawca Instytut Teatrów Ludowych,
Publiczna notka Ze zbiorów Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej

i podano listę wszystkich pastorałek wykonywanych w spektaklu.

Wirtualna Kultura się zagapiła wczoraj i obejrzała tylko fragment telewizyjnego spektaklu "Pastorałka" z roku 2007 w reżyserii Laco Adamika i w doborowej obsadzie - jaka to przyjemność oglądać ulubionych "odmłodzonych" aktorów. Była przekonana, że całość znajdzie w internecie - niestety nie.
Znalazła tylko nagranie audio Polskich Nagrań. Posłuchajcie wieczorem przy choince:

Na zakończenie dla Catheriny z Paryża kolęda nagrana przez dzieci w roku 1936 w Katedrze Notre Dame i "Oj maluśki, maluśki" w wykonaniu góralskim:

Zimowe zdjęcie z Gór Świętokrzyskich przysłała Hala, a z Wrocławia Andrzej.


Nastrojowych Świąt Bożego Narodzenia, 
pachnących choinką i piernikami
oraz
rodzinnych spotkań - również na Skypie.

życzy 

 Krystyna - Wirtualna Kultura 

3 komentarze:

 1. Dziękuj, Krysiu, wystarczy, Ciebie, znać!! Cały rok, należał, do ciebie.!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Święta , jakże inne ...Moje będą też na skype:) Krysiu Tobie i wszystkim,którzy Cie odwiedzają na blogu Zyczymy zdrowia i dużo uśmiechu pod choinka :) Halinka i Jan

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowny czas Życzeń...
  Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia i radosnego kolędowania.
  Ponoć w czas świętowania spadnie wymarzony śnieg. Jeśli nawet tylko na chwilkę to ja i tak się cieszę i bardzo czekam - Majka

  OdpowiedzUsuń