poniedziałek, 28 grudnia 2020

Sieciowanie i zjadacz kurzu

Wreszcie Wirtualna Kultura znalazła siły, by przed końcem roku 2020 napisać o trzech zaległych tematach związanych z kulturą.  Pierwszy to "Zjadacz kurzu" - dzieło sztuki (metalowa rzeźba-maszyna) Kuby Bąkowskiego, które jest pochłaniaczem miejskiego smogu i oczyszcza powietrze:

Rewelacja - dwa w jednym: sztuka i praktyka. "Zjadacz kurzu" stał obok Muzeum Współczesnego od połowy lipca do połowy grudnia i oczyszczał powietrze w okolicach ulicy Legnickiej. Szkoda, że już go  nie ma. Takich dziel sztuki przydałoby się więcej. Wirtualna Kultura chodziła wokół rzeźby i czyste powietrze wdychała.

Projekt Kuby Bąkowskiego powstał w 2017 roku, Artysta zareagował swoją pracą na przerażające dane, że 33 polskie miasta znalazły się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie. Wirtualna Kultura obejrzała "Zjadacza kurzu" ze wszystkich stron - on waży około 5 ton! Kliknijcie na zdjęcia.

Drugi temat to Wrocławski Kongres Kultury, który zakończył się w dniu Barbar, 4 grudnia 2020:

Wirtualna Kultura podsłuchiwała wirtualnie dyskusję na jednym z jego paneli "Organizacja - kooperacja - sieciowanie", bo koniecznie chciała się dowiedzieć, co to jest "sieciowanie" i "z czym to się je". Przed panelem zapytała młodsze koleżanki, co to jest sieciowanie. Żadna nie zgadła. 

Koleżanki podejrzewały, że sieciowanie to buszowanie w sieci internetowej, czyli przeglądanie stron internetowych, albo rozkładanie sieci na morzu przed połowami. Nic z tych rzeczy. Sieciowanie to zakładanie sieci grup ludzi o podobnych zainteresowaniach i celach. W XXI wieku widocznie nie wypada używać słów "zrzeszenie, związek, federacja" - teraz królują "sieci".

Cele panelu o sieciowaniu:

"Celem panelu będzie refleksja nad kondycją współpracy we Wrocławiu, również w perspektywie przykładów z innych miast. Pojęcie sieciowania bywa różnorodnie definiowane, szczególnie w odniesieniu do korzyści wskazywanych przez członków sieci, a wśród wymienianych są aspekty: „samopomocowe”, zorientowania na wspólne cele i możliwość bliższej współpracy wewnątrz sieci, chęć ograniczania kosztów produkcji i promocji wydarzeń, wymiana informacji, przeciwdziałanie izolacji."

Zdaniem uczestników panelu:

"Sieciowanie pomaga w tworzeniu konkretnych polityk kulturalnych, czy uruchamianiu programów grantowych, opartych na badaniach oraz identyfikowaniu potrzeb, przy zachowaniu jednej ogólnej strategii: musimy rozmawiać ze sobą!"

Więcej na ten temat można się dowiedzieć tutaj:

W wyżej cytowanych dwóch fragmentach Wirtualnej Kulturze najbardziej spodobało się bardzo odkrywcze  stwierdzenie "musimy rozmawiać ze sobą". Tak, bez rozmowy współpracy nie będzie!


Temat trzeci. W trakcie Kongresu odbyły się wybory 8 członków Wrocławskiej Rady Kultury, transmitowane online:

Wrocławska Rada Kultury składa się z pięciu przedstawicieli Prezydenta Wrocławia, dwóch wytypowanych przez wrocławskie instytucje kultury oraz ośmiu wybranych podczas Wrocławskiego Kongresu Kultury. Wirtualna Kultura ucieszyła się,  że Tomasz Sysło został wybrany. Poznała go, gdy był dzieckiem.
Rada jest organem wspierającym Prezydenta Wrocławia w zakresie realizacji polityki kulturalnej.

W ten sposób Wirtualna Kultura zakończyła na blogu rok 2020. Wynik imponujący: 249 wpisów. Teraz czas na odpoczynek, by w dobrej kondycji powitać rok 2021.

Dodatek. Wrocławskie propozycje online, w tym Sylwester życia oraz Sylwester w operze:

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Dziękuję za te tematy kulturalne. Jako mieszkanka Wrocławia chciałabym więcej sztuki zaangażowanej w przestrzeni publicznej. TAK, trzeba rozmawiać, a kanały komunikacji mogą być w sieci albo na podwórku koło Muzeum, lub jeszcze gdzie indziej. Na Nowy Rok 2021 życzę Tobie Krysiu i nam wszystkim więcej kultury w Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wroclaw- miasto mojego serca zawsze mial wysoka kulture- à teraz na dodatek ma Wirtualna Kulture, ktora tak na prawde nie jest Wirtualna, wystarczy zobaczyc jej BLOG Zeby sie przekonac ze to prawdziwa Kultura!!!

    OdpowiedzUsuń