czwartek, 5 stycznia 2023

A może by tak na wykład?

Wirtualna Kultura na noworocznym spacerze 2 stycznia br. poznała Elę ze Szczepina, która śledzi nowinki naukowe i lubi chodzić na wykłady, m.in. do Studium Generale w Uniwersytecie Wrocławskim. Studium Generale zainteresowało Wirtualną Kulturę, więc zajrzała do Internetu i na stronie

przeczytała: "Studium Generale

Interdyscyplinarne Seminarium Studium Generale Universitatis Wratislaviensis im. Profesora Jana Mozrzymasa łączy różnorodne dziedziny wiedzy specjalistycznej i szuka uniwersalnych praw pozwalających poznać i zrozumieć otaczający nas świat.

Wykłady wybitnych naukowców przedstawiających na seminariach Studium Generale aktualne i ważne osiągnięcia w różnych dziedzinach wiedzy tłumaczą rzeczywistość i pokazują jej jedność.

Studium Generale zostało założone przez prof. Jana Mozrzymasa, fizyka, rektora uczelni w kadencji 1984-1987 i powołane uchwałą Senatu UWr 17 lutego 1993 roku.

Wykłady połączone z dyskusją dostępne są dla wszystkich zainteresowanych i odbywają się we wtorki w godzinach 17:15–19:15 w Oratorium Marianum (pl. Uniwersytecki 1, gmach główny)
."


Jak to możliwe, że do tej pory Wirtualna Kultura nic o Studium Generale nie wiedziała? Poważny błąd!
Najbliższe dwa wykłady:
 • 10 stycznia 2023 dr Maciej Mulak „Czarne łabędzie” w historii odkryć fizycznych. Czym jest efekt „czarnego łabędzia”; dr hab. Paweł Scharoch – wprowadzenie do dyskusji. 
 • Czym jest efekt „czarnego łabędzia”; Przykłady.
  Niespodziewane odkrycia w fizyce.
  Co może przynieść najbliższa przyszłość?
 • 17 stycznia 2023 dr Adam Degler "Historia zbioru monet antycznych". Przygotowanie monografii o ossolińskim zbiorze numizmatycznym.

Czarne łabędzie zaintrygowały Wirtualną Kulturę. To hasło pojawia się w Internecie przy różnych okazjach:
Niestety Wirtualna nie znalazła niczego o czarnych łabędziach w fizyce. Za to trafiła na dwa filmiki popularyzatorskie nagrane przez Macieja Mulaka na YouTube na kanale Polilab: 

Uwaga. Kolejna niespodzianka to ciemiernik, czyli róża Bożego Narodzenia, rozkwitający teraz na Szczepinie. Wirtualna Kultura nie wiedziała, że coś takiego kwitnie w zimie! Zdjęcie ciemiernika przysłała Ela. Na drugim zdjęciu jest choinka Eli. Kliknijcie!

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

 1. Zaluje ze nie mogę pójść na wykład dr Macieja Mulaka , ale zdecydowanie polecam książkę Nassima Taleba "CZARNY ŁABĘDŹ" , do której link w formie .PDF podała Wirtualna Kultura . Mimo ze ten bestseller New York Times został napisany dość dawno temu bo w 2007 i został przetłumaczony na język Polski dopiero w 2014 roku to jak tak nadal rozszerza horyzonty i daje do myślenia na temat przyszłości.
  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń