niedziela, 22 stycznia 2023

Konkurs Mariusza Szczygła

Od Eli z Nadodrza, wielkiej fanki Mariusza Szczygła, Wirtualna Kultura dowiedziała się o konkursie literackim, który on ogłosił 11 stycznia 2023 o godzinie 12:09. Konkurs jest zainspirowany pracą artystki Zuzanny Dolega "Pirosłowa", polegającej na usuwaniu ogniem słów z pożółkłych, znalezionych w makulaturze stron z książek i zostawianiu tylko tych słów, które ułożą się w nową treść: 

Na szczęście warunki konkursu Mariusza nie wymagają użycia ognia. Na Facebooku on pisze tak:
 
"Nie, nie proponuję używania ognia. Wystarczy, że na JEDNEJ stronie dowolnie przez Was wybranej książki Dowodów na Istnienie znajdziecie słowa, które stworzą nowe zdanie - zaskakujące albo poetyckie, albo filozoficzne, albo dowcipne albo spełniające wszystkie te oczekiwania.
(...)  

Należy zachować kolejność słów taką, jaka występuje w danej książce. A zdjęcie strony przysłać do mnie na prive. Jury w składzie Ewa Zawisza-Wilk i ja czyli Szczygieł wybierze zwycięzcę. Można nadesłać dowolną ilość stron do 15 lutego.

Nagrodą będą pierwsze nasze tegoroczne nowości: antologia esejów Jolanty Brach-Czainy „Rzeczywistość komponowana” i czeska powieść z serii Stehlik - Vlastimila Třešňáka - „To co najistotniejsze o panu Moritzu”.

Zapraszam do literackiej zabawy
!"

Wirtualna Kultura po przeczytaniu tego ogłoszenia wpadła w zachwyt, bo:
 • ma kilka książek wydanych przez Dowody na Istnienie, w tym cztery Mariusza, kliknijcie na zdjęcie,
 • jest spostrzegawcza i zna się na matematyce, więc chyba jakieś logiczne ciągi wyrazów wyłapie,
 • chodziła na treningi pamięci i kreatywności dla seniorów, jeszcze przed pandemią, więc myśleć nadal może,
 • czytanie wyrazów po kolei jest dla niej mniej ciekawe niż czytanie z "wyrywkami" ("wypaleniami"?), 
no i rzecz najważniejsza warunki konkursu idealnie wpisują się w to, co o formach aktywności seniorów myśli Bogna Bartosz:
która uważa m.in., że lepiej układać krzyżówki niż je rozwiązywać. Stąd wynika, że lepiej układać na warsztatach dla seniorów zdania według regulaminu Mariusza niż czytać na głos teksty. 

Konkurs nie ma nic wspólnego z "toniesztukasami", ale może warto przypomnieć, że Wirtualna Kultura też coś czasami wymyśli:

Na Facebooku Mariusza można znaleźć przykłady zdań, spełniające konkursowe warunki. Zajrzyjcie tam koniecznie i pamiętajcie o terminie: deadline 15 lutego br.
Krystyna - Wirtualna Kultura 

5 komentarzy:

 1. Krysiu, ten konkurs to chyba dla ciebie.
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu, to dla każdego. Trzeba mieć szczęście, żeby trafić na stronę ze słowami w odpowiedniej kolejności. Ułożenie zwykłego zdania to też będzie sukces. Oczywiście będę próbować.
   Krystyna

   Usuń
 2. La pewno Wirtualna Kultura zajmuje 1- e miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 3. To znakomity pomysł. Nawet niekoniecznie, by wysłać na konkurs. Wchodzę w to, właśnie tak dla siebie traktując jako kolejne ciekawe ćwiczenie dla sprawności mózgu.

  Wierzę, że Wirtualna Kultura wyśle swój pomysł. A potem, w kolejnym blogu poda nam przykłady nadesłanych prac konkursowych i decyzję jury.
  Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ireno, Mariusz Szczygieł na swoim Facebook opublikował już przykłady otrzymanych tekstów od czytelniczek. Na przykład,
   od Grażyny Mainka: „Zawsze chciałem być nikim jak ulotne zapach polnych kwiatów” z „Nie ma”.";
   od Klementyny Ka: „W ustach język ma moc sprawczą” z „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko;
   od Aleksandry Karmelity: „Świat częściowo przeszkadza zasadniczej, ontologicznej niepozorności pozorów” z „Błon umysłu” Jolanty Brach-Czainy;
   od Izabeli Tumas: „Kiedy czytam należę do mniejszości. Jeśli macie moją przypadłość – można się wzdrygać” z „Osobistego przewodnika po Pradze”.

   Usuń