czwartek, 19 stycznia 2023

Jak spędzić Walentynki 2023?

Wirtualna Kultura nie boi się przyznać, że darzy sentymentem Dzień Kobiet, 8 marca. Już coś na ten dzień zaplanowała. Ma też plany na Walentynki, 14 lutego. Na Wikipedii przeczytała, że pomysł na Dzień Kobiet powstał w rok 1910 w Ameryce,
Ze zdumieniem dowiedziała się, że Walentynki w Europie są obchodzone od średniowiecza i są związane z kultem św. Walentego, patrona zakochanych. Myślała, że ten zwyczaj przyszedł niedawno z Ameryki. 

Kilka miast w Polsce przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. W każdym z nich 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych,
Wirtualna Kultura najlepiej zna Chełmno,

Jak co roku, "Internet" podpowiada, jak spędzić Walentynki we Wrocławiu i jakie kupić prezenty:

1. Walentynki w Ogrodzie Botanicznym - niezwykły spektakl światła, kliknijcie: Światłogród w Ogrodzie Botanicznym, wydarzenie biletowane.

2. Dwadzieścia najśmieszniejszych piosenek w Teatrze Polskim, scena kameralna, występują: schizofrenik: Mariusz Kiljan, lekarz: Adam Cywka/Jakub Firewicz (gościnnie)/Jakub Giel. kliknijcie: 20 najśmieszniejszych piosenek 

3. Perły miłości - koncert w Narodowym Forum Muzyki, kliknijcie: Perły miłości.

4. Opera Wrocławska, spektakl baletowy -Don Juan - Giorgio Madiiego z muzyką Christopha W. Glucka, kliknijcie: Don Juan, balet.

5. Teatr Ad Spectatores, bohaterami szalonej opowieści są: hrabia Wacław, jego żona Elwira, przyjaciel domu Alfred i rezolutna pokojówka Justysia. Stosunki, które łączą tę czwórkę to typowy „czworokąt małżeński”. kliknijcie: Mąż i żona, teatr Ad Spectatores, 14 lutego, godz. 21, ulica Hubska 44-48.

6. Teatr Muzyczny Capitol, koncert, Krystyna Prońko – śpiew, Przemek Raminiak – fortepian, Adam Wendt – saksofon wykonają największe hity i najpiękniejsze piosenki artystki, kliknijcie: Krystyna Prońko - koncert.


Na Walentynki planowany jest kolejny bal dla seniorów, tym razem w kolorze czerwonym: 
"Niedługo odbędzie się bal walentynkowy pod hasłem „Ubieramy się na czerwono”, a na zakończenie karnawału planowany jest jeszcze jeden, w stylu lat dwudziestych ubiegłego wieku – mówi Katarzyna Delikowska, kierowniczka Przestrzeni Trzeciego Wieku WCRS. – Te bale, to inicjatywa samych seniorów. My tylko pomagamy."

Wspomnienia: Co Wirtualna Kultura pisała o Walentynkach w poprzednich latach:

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Psia kość, nie będzie nie jeszcze we Wrocławiu żeby obejrzeć Maz i Zona w Ad Spectatores.  Bardzo lubimy z żoną ten teatr.   No to chyba zamiast tego trzeba sie będzie wybrać na Walentynkowa pielgrzymkę do Chełmna, żeby obejrzeć relikwie św. Walentego w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia. NMP  .  Odbywają sie tam  corocznie największe w Polsce Walentynki pod nazwą „Walentynki Chełmińskie"  Co prawda byłoby to trochę później niz 14-go lutego ale intencje sie liczą i na świętowanie miłości nigdy nie jest za późno   :-)  .  Przy okazji odwiedzę moja liczna rodzine rozrzucona po całych Kujawach.   Dzięki Wirtualna Kulturo za inspiracje! Odnośnie blogu  "Miłość na Popowicach i we Wrocławiu"   to  powinienem napisać  wspomnienia o szalonej miłości.  Ale  cytując  Marylę Rodowicz  "Tylko czy kiedyś się odważę?"
  Ciekawe co Wirtualna Kultura planuje na dzień kobiet. Może to samo co ja? :-)
  Zbyszek B.

  OdpowiedzUsuń
 2. Propozycje nie do odrzucenia!
  Małgorzata

  OdpowiedzUsuń