sobota, 21 stycznia 2023

Brawo Żółty Parasol, Ołbin i Wrocław


Wirtualna Kultura podskakuje z radości. Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy wygrywa ogłoszony na jesieni 2022 przez "Gazetę Wyborczą" konkurs "Zaprojektowane po ludzku" w kategorii "produkt - obiekt". Projektantami wejścia do siedziby Stowarzyszenia byli Liliana Krzycka i Rafał Pieszko z Menthol Architects.

Uroczystą galę w siedzibie Agory w Warszawie prowadzili redaktorka "Gazety Wyborczej" Natalia Mazur oraz satyryk Tomasz Jachimek. Gości przywitał wydawca "Gazety Wyborczej" Wojciech Bartkowiak. Galę uświetniła piosenkarka Natalia Nykiel.

Na gali byli: Joanna Warecka, Marcin Bolkowski i Marta Filipiak z Żółtego Parasola. Mają powód do dumy. Gratulacje! Cieszymy się razem z nimi.

Wyniki konkursu są już na portalu "Gazety Wyborczej":

Oto fragmenty tego artykułu (kliknijcie powyżej):

W konkursie wyróżniono tych, którzy "na miejskie życie mieli dobry i ciekawy pomysł. Wymyślili coś, co pozwoliło uczynić nasze miasta bardziej przystępnymi, bezpiecznymi i po prostu - ludzkimi".

Do konkursu zaproszono: "projektantów i architektów, przedsiębiorców, ale też organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia i wspólnoty mieszkaniowe."

"W tej kategorii jurorzy docenili pomysł stowarzyszenia Żółty Parasol we Wrocławiu, które stworzyło specjalną pochylnię, czyli nowe, estetyczne i łatwo dostępne dla osób z niepełnosprawnościami wejście do swojej siedziby na Ołbinie.

Ołbin to jedno z najbardziej zaludnionych osiedli w Europie, które prężnie działa na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego. Pochylnię udało się stworzyć dzięki współpracy z projektantami z Menthol Architects. – Tą nagrodą powiedzieliście państwo, że trzeba być dobrymi sąsiadami, a młodym osobom, że są ważne. Jesteśmy w stanie zbudować dla nich nawet most! – mówiła Joanna Warecka, prezeska stowarzyszenia Żółty Parasol, odbierając nagrodę.

Także Menthol Architects otrzymało wyróżnienie w tej samej kategorii, z tym że za inny swój projekt o nazwie „Kalejdoskop". (...) 
„Kalejdoskop" to wielofunkcyjny letni pawilon ze społecznym rodowodem (...) Jest kawiarnią, miejscem wypoczynku, spotkań towarzyskich, debat, wystaw, projekcji filmowych i koncertów."


To nie koniec sukcesów na Ołbinie we Wrocławiu:

"Fundacja Plastformers to kolejni finaliści w kategorii miejsce – przestrzeń. Nagrodę otrzymali za swój pomysł na Ołbiński Ogród Otwarty w Wrocławiu. – Bo takie ogrody powinny być otwarte – mówił Bruno Zachariasiewicz z Plastformers."

Wyróżnienie indywidualne otrzymali Anna i Marcin Majorowie:

"Major Architekci za Dom Wielopokoleniowy. (...) Ich Dom to inwestycja na wrocławskim osiedlu Żerniki, która pod jednym dachem mieści lokale dla młodych rodzin, mieszkania wspomagane dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, stołówkę, sklepy, pomieszczenia klubowe."

Kliknijcie na zdjęcia wejścia do siedziby Żółtego Parasola, który prowadzi Centrum Aktywności Lokalnej na Olbinie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Gratulacje dla Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerrow bo to nagroda nie jak zwykle nagrody za projekt tylko za zbudowany obiekt!
    Zbyszek B.

    OdpowiedzUsuń