niedziela, 15 stycznia 2023

Senior wszystko potrafi - podsumowanie projektu 

W sobotę, 14 stycznia 2023, o godzinie 16 tej Wirtualna Kultura wybrała się na plac Solidarności do PTW, czyli do Przestrzeni Trzeciego Wieku, będącej częścią (zespołem) Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Dzięki zaradności Basi ze Swojczyc miała darmową wejściówkę wystawioną przez PTW i zatytułowaną "Podsumowanie warsztatów teatralnych i artystycznych". Warsztaty zaczęły się w październiku 2022. 

Chyba z powodu oszczędności papieru i pieniędzy wejściówka była tak lakoniczna, że "mówiła" nic. Pytania kto, co, dla kogo i z kim czekały na odpowiedź. Wieść gminna niosła, że takich wejściówek wydano 120. 

Lakoniczny styl pisania komunikatów to chyba wina Facebooka. PTW zapowiadało na Facebooku 13 stycznia 2023 wydarzenie tak (zapowiedź kończyła się linkami m.in. do Facebooka Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i WCSR oraz "hasztagami": senior, Wrocław, Polska, styczeń):

"Na początku był chaos", tak też wyglądają przygotowania do jutrzejszej sztuki. Ale zapewniamy, że dzisiejszy "chaos" jest w pełni kontrolowany. Wszystkich szczęśliwców, którzy pozyskali wejściówki zapraszamy jutro na godzinę 16:00. Do zobaczenia."

Wielu fejsbukowiczom się wydaje, że wystarczy umieścić zdjęcie z nic niemówiącą informacją - szczegóły dlaczego i po co są zbędne. Czy to objaw braku czasu?
Wydarzenie w PTWu otworzyła bardzo przejęta dr Katarzyna Delikowska, Kierownik Zespołu Przestrzeni Trzeciego Wieku. Podkreślała odwagę seniorów biorących udział w przedstawieniu teatralnym. Zachęcała, żeby widzowie też kiedyś na to odważyli się.

Wirtualna Kultura zanotowała "w kajecie", że 
 • Katarzyna Delikowska powiedziała, że jest to podsumowanie trzymiesięcznych warsztatów, w ramach których były zajęcia teatralne (aktorstwo, śpiew, gitara) i plastyczne, oraz wspomniała stowarzyszenie "Światło ..." i przedstawiła dwie osoby, które ten projekt realizowały.
Wirtualna Kultura nie zdążyła zanotować, kim była pani Lila w pięknej białej bluzeczce, odpowiedzialna za warsztaty kostiumologiczne i plastyczne - ich efekty były prezentowane na ścianach na wystawie prac seniorów, oraz pan Michał Pryszczewski, który uczył seniorów aktorstwa i spektakl przygotował. 

Wirtualna Kultura nie pamięta, czy była mowa, kto projekt wymyślił i kto go sfinansował. Po powrocie do domu z podsumowania warsztatów odszukała w Internecie pełną nazwę stowarzyszenia "Światło", której nie zapamiętała na wydarzeniu w PTW:
oraz na Facebooku Stowarzyszenia nazwę projektu: "Senior potrafi". Mimo chaosu w głowie, doszła do wniosku, że projekt był realizowany przez Stowarzyszenie we współpracy z PTW. Nadal nie wie, kto cały projekt wymyślił. Może Wy, czytelnicy bloga, wiecie? Ona nie ma sił, by na Facebooku wrócić do października 2022.

Wydarzenie (spektakl) było ogólnie zapowiedziane przez Katarzynę Delikowską w grudniu 2022 na antenie telewizji Echo 24. W telewizyjnym wywiadzie ona wspomniała, że w roku 2022 w Przestrzeni Trzeciego Wieku odbyło się 1069 wydarzeń (spotkań, warsztatów itp).Spektakl finałowy składał się z kilku części:
 • scenka sądu nad mężczyznami, oparta na filmie Seksmisja (całe zło świata pochodzi od mężczyzn), kliknijcie: FilmWeb - Seksmisja
 • 11 indywidualnych wystąpień seniorów - zabawne wierszyki i własne teksty oraz pięknie zaśpiewana piosenka Edyty Geppert z filmu Kogel mogel, kliknijcie na piąte zdjęcie oraz tutaj: Piosenka "Szukaj mnie" - YouTube.
 • scena z "Zemsty" dyktowania listu ("mocium panie"), kliknijcie na szóste zdjęcie oraz tutaj: Mocium panie - YouTube
 • zbiorowa scena z filmu "Noce i dnie", zakończona tańcem do słynnego walca, kliknijcie: Noce i dnie, Walc - YouTube.
Pomysłowe teksty własne i innych autorów, na przykład, o samotności i o starości, która odwiedziła, i o "kąpieli nie dla mnie" z Kabaretu Starszych Panów:
były okazją, żeby nie tylko podziwiać wykonania seniorów, ale też przypomnieć sobie utwory z czasów młodości. Świetny pomysł. Brawo!Wirtualna Kultura znała osobiście tylko trójkę wykonawców spektaklu: Basię ze Swojczyc, Ninę i Andrzeja (zeszłorocznego Króla Seniorów). 

Basia z werwą recytowała wierszyk Jana Brzechwy o ciotce Danucie, która robi swetry na drutach (kliknijcie na zdjęcie dziewiąte):
Andrzej rewelacyjnie odegrał mocno "zawianego faceta", który pił różne "alkoholo - podobne" specyfiki aż doczekał się na grobie napisu "pod głazem leży polska chemia". Był to tekst Andrzeja Waligórskiego (kliknijcie na zdjęcie dziesiąte):
Nina nie miała nic do ukrycia (kliknijcie na zdjęcie siódme). Na koniec swojego wystąpienia podniosła nogawkę - na łydce też miała przylepioną buteleczkę z trunkiem. Jej autorski tekst był zainspirowany wierszykiem dla dzieci Joanny Papuzińskiej o czerwcowym straganie. Chciała swojemu partnerowi - w jego niemą rolę wcielił się sam reżyser spektaklu Michał - pokazać, że jego zarzuty, iż alkoholu i używek jest za mało, są bezpodstawne. Miała tego na sobie dużo. Na zdjęciu ósmym Nina jest z Andrzejem.

Na przedostatnim zdjęciu powyżej Andrzej w roli Tolibowskiego zbiera nenufary, by je rozdać uczestniczkom spektaklu (kliknijcie na ostatnie zdjęcie powyżej). Wirtualna Kultura dostała od Andrzeja taki kwiat po spektaklu. Tak jak w teatrach zawodowych widzowie też kwiaty artystkom wręczali (kliknijcie na zdjęcie poniżej). Nenufary i inne elementy strojów seniorzy sami wykonali na warsztatach. 


Wirtualna Kultura mile spędziła popołudnie w Przestrzeni Trzeciego Wieku. Relaks należał się jej po wykładzie w Muzeum Narodowym:

Uwaga. Na pierwszym zdjęciu jest Michał, Basia i Andrzej. Na drugim zdjęciu są jeszcze senioralna Królowa Maria 2021/2022, Krzysztof i Wirtualna Kultura. Kliknijcie na miniatury zdjęć.

Zdjęcia z tego wpisu są w Galerii zdjęć na blogu:

Dodatek. Jeden z czytelników bloga doszukał się na Facebooku Stowarzyszenia Światło - Otwarci na Przyszłość, że  projekt "Senior potrafi" jest finansowany przez Gminę Wrocław i realizowany w pomieszczeniach Przestrzeni Trzeciego Wieku. Stowarzyszenie szczegółowo relacjonowało na Facebooku kolejne etapy projektu i plany. Brawo Światło - Otwarci na Przyszłość!

Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

 1. Dziękuję za podsumowanie warsztatów teatralnych i fotorelację,
  pozdrawiam i zapraszamy na kolejne wydarzenia.
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 2. Krysiu, z przyjemnością przeczytałam Twój tekst o wczorajszym spektaklu. Ja nie byłam w stanie zapamiętać tego wszystkiego,co wczoraj zobaczyłam.Wspaniałe widowisko. Dziękuję ,że mogłam to jeszcze raz przeżyć .wandaP.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się bawiłam znakomicie, dziekuje za pochlebne opinie o spektaklu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wirtualna Kultura zapomniała wymienić jeszcze jedną scenkę. Kliknijcie na zdjęcie dwunaste z Klarą i Wacławem z Zemsty.
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 5. Światło Otwarci na przyszłość17 stycznia 2023 22:36

  Jako zespół ludzi z naszego Stowarzyszenia składamy podziękowania Kierownictwu i załodze PTW WCRS we Wrocławiu za wspaniałą współpracę w tym partnerskim projekcie, którego efekty mogliście Państwo oglądać w sobotę w PTW. Otrzymane wsparcie i profesjonalizm ułatwiło realizację wspólnych działań.
  Serdecznie dziękujemy za wspaniały czas przygotowań i pracy wszystkim aktorom, osobom śpiewającym, grupom tworzącym elementy kostiumowe,grupom artystyczno-malarskim które włożyły mnóstwo pracy we wspólne dzieło. Mamy nadzieję, że tak harmonijna obecna współpraca zaowocuje kolejnymi pomysłami i ich realizacją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z przyjemnością czyta się komentarze na Facebooku bardzo zadowolonych uczestników projektu "Senior potrafi". Życzę Stowarzyszeniu Światło - Otwarci na przyszłość wielu równie wspaniałych inicjatyw. Przestrzeń Trzeciego Wieku to dobre miejsce na ich realizację.

   Krystyna

   Usuń
  2. Stowarzyszenie Otwarci na przyszłość18 stycznia 2023 18:23

   Dziękujemy i również wyrażamy nadzieję na dalszą owocną współpracę.Serdecznie dziękujemy za miłe słowa i uznanie.

   Usuń
 6. Dziękuję Wirtualna Kultura za szczegółowy i wnikliwy opis przedstawienia, na którym się świetnie bawiłam. Podziwiam moje koleżanki i kolegów, którym się chciało wziąć udział w tych warsztatach i podjąć trud występu publicznego. Dziękuję Panu Michałowi Pryszczewskiemu i wszystkim zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia. Zofia Sokołowska.

  OdpowiedzUsuń