środa, 8 stycznia 2025

Styczniowe koncerty w Przestrzeni Trzeciego Wieku Chórów Con Passione, Apasjonata i Albertinum z Mirkowa







Kliknijcie w afisze z informacjami o terminach koncertów i kiedy można odbierać w PTW wejściówki.

Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

wtorek, 7 stycznia 2025

Marcin Wyrostek we Wrocławiu - muzyczna podróż dookoła świata


Wirtualna Kultura na sylwestrowym koncercie w Narodowym Forum Muzyki: 

myślała o Marcinie Wyrostku, który kiedyś ją oczarował grą na akordeonie w auli Politechniki Wrocławskiej. Kupiła wtedy płytę "Tango corazon". 


Co za zbieg okoliczności! Marcin Wyrostek wystąpi 16 stycznia 2025 (czwartek), godz. 19, w Synagodze pod Białym Bocianem:


Koncert "Ethno Coloriage"

Marcin Wyrostek - akordeon
Paulina Gołębiowska - wokal
Stanisław Słowiński - skrzypce
Piotr Zaufal- bas
Krzysztof Nowakowski - instrumenty perkusyjne

Płyta „Marcin Wyrostek Coloriage“ zdobyła podwójną platynę i otrzymała nagrodę Bestseller Empik’u 2012. 

Kim  jest Marcin Wyrostek?  To jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów: 

Oto nagranie S. Celińskiej, o którym Ola napisała w komentarzu. To jest ulubiona piosenka Wirtualnej Kultury:  

Kliknijcie na zdjęcia. Tak było wczoraj.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

poniedziałek, 6 stycznia 2025

Nowy sezon kulturalny warto zacząć od ...


Wirtualna Kultura chadza na ogół tymi samymi ścieżkami, chociaż dobrze wie, że zmiana bardzo dobrze wpływa na umysł. Również jej "ścieżki" w Internecie są takie same, na przykład, Portal Wrocławia:

a w nim:

Na portalu Wrocławia nie udało się jej znaleźć info o koncercie jej ulubionego chóru Ostinato:
  • koncert darmowy, 11 stycznia 2025, godz.19,  Kościół pw. Opieki św. Józefa, Karmelici Bosi, ul. Ołbińska 1, RADUJ SIĘ ŚWIECIE" - KOLĘDUJEMY Z ORKIESTRĄ!, kliknijcie: Chór Kameralny Ostinato.

Pierwszy raz o tym chórze pisała na blogu Popowiczanie w 2017 i 2018 roku:

Nie zapomnijcie o dzisiejszym Orszaku Trzech Króli i kolędowaniu z Arką Noego (6 stycznia 2025, godz. 12:30, Ostrów Tumski):
oraz o propozycjach Przestrzeni Trzeciego Wieku - Strefa Kultury Wrocław:

Uwaga. Na zdjęciu jest obraz namalowany przez Sybillę Golec. Kliknijcie.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

niedziela, 5 stycznia 2025

Czym Natalia Hatalska zaimponowała Wirtualnej Kulturze?

W roku 2021 Wirtualna Kultura przypadkowo trafiła w Wysokich Obcasach na rozmowę z Natalią Hatalską o jej metodzie uwolnienia się od wszystkich możliwości smartfonu:

Była to w pewnym sensie walka z uzależnieniem od Internetu, którego Hatalska, czterdziestolatka plus, nie była świadoma. 

Wirtualna Kultura, "osiemdziesięciolatka plus", miała i ma dokładnie taki sam problem. Kiedy w roku 2016 starą Nokię zamieniła na Iphone'a, spędza z nim cały dzień, mimo że powiadomienia ma zablokowane. Laptop włącza tylko, gdy pisze coś na blogu. 

Zgadnijcie, dlaczego Laptop przegrał ze smartfonem u Wirtualnej Kultury?

Pomysł Hatalskiej był prosty. Trzeba "wypasionego" smartfona zastąpić czymś prostszym, z mniejszymi możliwościami, a do niektórych działań stosować tylko komputer. W tym kontekście pojawił się "dumbphone", nieznany Wirtualnej Kulturze: 

Okazało się, że aplikacja Dumb Phone przekształca iPhone'a w proste narzędzie, któremu bliżej do starej Nokii.

Pokolenie Z, wchodzące na rynek pracy i wychowane na Internecie, też zaczyna się bronić przed przebodźcowaniem: 

Wirtualna Kultura doszła do wniosku (ma obawy?), że to seniorzy będą uzależnieni od Internetu bardziej niż inne, młodsze, generacje.  

Natalia Hatalska to bardzo ciekawa, ważna osoba sukcesu:  

To można przeczytać na internetowych stronach Hatalskiej:

"Skończyłam trzy fakultety – poczynając od filologii polskiej, przez logopedię, a skończywszy na marketingu i studiach doktoranckich z ekonomii. 

Jako stypendystka prestiżowego programu Joseph Conrad Scholarship miałam również ogromną przyjemność studiować w London Business School w Wielkiej Brytanii.

(...)

W 2013 roku zostałam nagrodzona przez Geek Girls Carrots Srebrną Marchewką za bycie wzorem kobiety zajmującej się nowymi technologiami, a także nominowana przez magazyn Brief jako Człowiek Roku Mediów. 

W styczniu 2017 magazyn Wysokie Obcasy uznał mnie za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, a we wrześniu 2017 magazyn Glamour przyznał mi tytuł Kobiety Roku. 

W listopadzie 2017 Financial Times umieścił mnie na liście New Europe 100 – „central and eastern Europe’s brightest and best citizens who are changing the region’s societies, politics or business environments and displaying fresh approaches to prevailing problems”. 

W 2018 roku dostałam tytuł Digital Shaper 2018 w kategorii wizjoner – przyznawany osobom, które mają ponadprzeciętny wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce. 

W 2019 roku zostałam wyróżniona w rankingu „Kogo słucha polski biznes?” jako jeden z 10 najważniejszych autorytetów polskiego biznesu".

To robi ogromne wrażenie. Posłuchajcie też rozmowy z Hatalską:


Wirtualna Kultura przypomniała sobie o niej, gdy na portalu ir2.info trafiła na ten artykuł:

Warto to wszystko przeczytać i posłuchać. Wirtualna Kultura od dawna uważa, że to właśnie pokolenie 40+ zmieni świat na lepszy.

Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia zimy w Jakuszycach, przysłane przez Majkę ze Szczepina.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

sobota, 4 stycznia 2025

Wpisy na blogu kołem się toczą

Wirtualna Kultura ostatnio jasno na blogu napisała, że nie samą kulturą żyje. Interesują ją też sprawy społeczne:

Do tego trzeba dodać też zdrowie medyczne, fizyczne i psychiczne. Oto kilka losowo wybranych wpisów, które nie straciły na znaczeniu: 
  1. marzec 2020, kliknijcie: Gimnastyka poranna dla seniorów - wpis na blogu
  2. styczeń 2021, kliknijcie: Piramidy w naszym życiu - wpis na blogu
  3. listopada 2023, kliknijcie: Jak oddychamy i co mówią nasze oczy - wpis na blogu
  4. grudzień 2022, kliknijcie: Otago - co to jest? - wpis na blogu
  5. kwiecień 2022, kliknijcie: "Samotności, jakaś ty przeludniona!" - ciąg dalszy wrażeń z konferencji o samotności - wpis na blogu
  6. listopada 2024, kliknijcie: Dni Gerontologii - holistyczne spojrzenie na człowieka w wieku senioralnym - wpis na blogu.
  • Ad 1. fragment"W maju 2016  roku przeczytałam w jakiejś gazecie, że ćwiczenia po 60-tce wydłużają życie o 5 lat. Wystarczy chyba pół godziny dziennie. A czy wiecie, kto w Europie jest najbardziej aktywny fizycznie? Otóż, podobno tylko 14 proc. dorosłych Holendrów nie ćwiczy, a dorosłych Polaków aż 55 proc. nie ćwiczy. O wiele lepsi od nas są też dorośli Niemcy - tylko jedna czwarta dorosłych Niemców unika wysiłku fizycznego".
  • Ad 2. fragment: "Teraz postanowiła napisać o najpopularniejszej piramidzie, jaką jest piramida zdrowego żywienia. Jest ona graficznym przedstawieniem, co powinniśmy jeść i ile. Podstawą tej piramidy jest aktywność fizyczna, która jedzeniem nie jest, ale wpływa na apetyt i "zjada" spożywane przez nas złe produkty, jak cukier. Na następnym poziomach piramidy są warzywa i owoce, potem produkty zbożowe, nabiał, mięso i ryby, a na samym czubku tłuszcze raczej roślinne niż zwierzęce, w tym orzechy. Nie ma w niej słodyczy. Im wyżej w piramidzie tym mniej pożywienia, zalecanego na danym poziomie, powinniśmy jeść".
  • Ad3. fragment: "Wirtualna Kultura uświadomiła sobie, że nie ma pojęcia, jak oddycha. Czy ktoś uczył ją tego w szkole? Ona nie wiedziała, że do oddychania oprócz tlenu jest potrzebny dwutlenek węgla CO2. Okazuje się, że aby nasze tkanki mogły wykorzystać tlen z hemoglobiny, niezbędna jest odpowiednia ilość dwutlenku węgla. Jest to tzw. efekt Bohra — zjawisko występujące w fizjologii".
  • Ad 4. fragmentNa spotkaniu Olga Oskierko i Marta Prucnal mówiły: o seniorach młodych duchem, jak DJ Wiki, Sobiesław Zasada i japoński zespół KBG84, o tym, że geny decydują o sposobie starzenia tylko w 30 procentach, o aktywnym zaangażowaniu się w życie, czyli o koncepcji Rowe'a i Kahna pomyślnego starzenia się, o niebieskich strefach z największym odsetkiem stulatków na świecie, o czynnikach decydujących o szczęśliwym, zdrowym i długim życiu: naturalny ruch, cel, rośliny strączkowe, ryby, więzi, przynależność (kolejność przypadkowa) oraz mantra "Hara Hachi Bu", o pracy mózgu - informacja w mózgu wędruje z szybkością 430 km na godzinę". 
  • Ad 5. fragment: Samotność jest często "wyuczona" na skutek błędów wychowawczych. Dzieci uczą się tego, co robimy - nie tego, co mówimy. Skoro samotności można się nauczyć, to można się jej oduczyć. Brakuje myślenia o innych, a uważność jest towarem deficytowym. Dlaczego nie mówimy: "Dziękuję, że jesteś" i nie okazujemy sympatii, zainteresowania? Trzeba dawać "lajki".
  • Ad 6. fragment: "Prof. Sobieszczańska omówiła stan geriatrii w Polsce. Podała różne dane statystyczne - liczby. Nie wygląda to wesoło. Na sześć miejsc w klinice dla rezydentów z geriatrii zgłosił się tylko jeden. Na milion ludzi w Europie przypada 16-50 geriatrów, w Polsce 12,8. Na 10 milionów seniorów powinno być 5000 łóżek geriatrycznych w szpitalach, my mamy tylko 1200".

Jak widzicie, Wirtualna Kultura mogłaby nic nie robić tylko przepisywać stare wpisy, bo ich tematyka "kołem się toczy" tak jak historia. 



W roku 2021 opublikowała w Gazecie Senior artykuł: "Piramidy w naszym życiu". Była w nim mowa m.in. o żywieniu i potrzebach człowieka. Wczoraj postanowiła sprawdzić, czy poglądy na ten temat się zmieniły. Zajęła się piramidą Masłowa:

Generalnie się okazało, że piramida Masłowa ma sens, ale nie wszystko uwzględniono przy jej tworzeniu:

Oto fragment z poradnika Gemini:

"Potrzeby przedstawione w piramidzie Maslowa są raczej uniwersalne. Jednak autor przy ich tworzeniu nie uwzględniał różnic kulturowych ani poziomu rozwoju poszczególnych krajów, co może wpływać na różnorodność potrzeb mieszkańców. Uporządkowanie potrzeb w sztywną hierarchię także może budzić pewne zastrzeżenia, np. stwarzać narrację, że nie możemy być szczęśliwi i spełnieni, jeśli nie osiągniemy wysokiego statusu materialnego.

Na teorię Maslowa, jak i na każdą inną teorię powinniśmy zatem spojrzeć krytycznym okiem i nie traktować jej jako wyroczni wskazującej drogę do osiągnięcia absolutnego szczęścia i spełnienia osobistego".

Uwaga. Zdjęcia z Norwegii drugiego stycznia 2025 przysłała Basia ze Swojczyc. My możemy tylko pozazdrościć takiej zimy.

Sprostowanie. Zima w Polsce jest, ale nie we Wrocławiu tylko w Jakuszycach. Kliknijcie na ostatnie zdjęcie, które dzisiaj przysłała Majka ze Szczepina. 

Dodatek.  Mail od Oli: 

Fajna jest ta piramida Masłowa. Na dole - fizjologia, na górze - samorealizacja. Zaraz się samozrealizuję poprzez fizjologię: przygotuję sobie śniadanie-majstersztyk z waniliowym puddingiem na deser.

Dobry wpis. Tylko... komu chce się ćwiczyć?

Krystyna - Wirtualna Kultura 

Czytaj więcej »

piątek, 3 stycznia 2025

Czy będzie nowy podział Wrocławia?

Wirtualna Kultura usłyszała dzisiaj w Radiu Wrocław, że specjalna komisja przygotowała projekt nowego podziału Wrocławia na osiedla. Ma ich być mniej. Teraz jest 48: 

a ma być tylko 37. Poszczególne osiedla mają mieć ludności od 10 do 40 tysięcy. 


W artykule poniżej jest podany proponowany podział Wrocławia na osiedla wraz z liczbą ich mieszkańców: 

 
"obecny podział został wprowadzony prawie 35 lat temu (...) Autorzy dokumentu argumentują proponowane zmiany 
  • bardziej korzystną realizacją funkcji edukacyjnych, 
  • lepszym dostępem do kultury, infrastruktury, 
  • bardziej efektywną organizacją czasu wolnego i wypoczynku. 
(...)

Ostateczny głos w sprawie nowych granic i połączenia osiedli będzie miała rada miasta, która przegłosuje (lub nie) stosowną uchwałę. 

Warto zaznaczyć, że proponowane zmiany to jedynie wstępny projekt, który wcale nie musi wejść w życie. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że jeśli nowy podział miałby zostać wprowadzony, to musi do tego dojść przed najbliższymi wyborami do rad osiedli, które będą miały miejsce w październiku 2026 roku".

Czy to Was przekonuje? Wirtualna Kultura nie jest tym  wszystkim zaskoczona, bo od dawna wie, że pewni działacze nie chcą mieć nic wspólnego z  Popowicami Płn. Teraz jest osiedle Pilczyce - Kozanów - Popowice Płn.

Park oddziela Popowice Płn. od pozostałych części. Co więcej, ulica Legnicka podzieliła Popowice na  Popowice Płd, połączone z Gądowem, i Popowic Płn. W projekcie zmian proponuje się połączenie obu części Popowic w jedno osiedle.


Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia Żilina (Słowacja), które przysłała Beata. Kliknijcie. 
Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

czwartek, 2 stycznia 2025

Polityka senioralna

Wirtualna Kultura nie tylko kulturą się interesuje. Interesują ją też sprawy "społeczne". Gdy pierwszy raz zobaczyła słowo: "senioralna", to w Internecie sprawdziła, czy takie słowo naprawdę istnieje w języku polskim. Od tego czasu wiele lat minęło i teraz ono nie zdziwi jej. 

W zeszłym roku Rada Miejska Wrocławia powołała Komisję Polityki Senioralnej: 

w składzie:
  1. Robert Pieńkowski - Przewodniczący
  2. Krzysztof Zalewski - Zastępca Przewodniczącego
  3. Łukasz Kasztelowicz
  4. Jarosław Krauze
  5. Ewa Wrońska.
Wirtualna Kultura zainteresowała się działalnością Komisji. Zaczęła czytać jej protokoły, dostępne na internetowych stronach Urzędu Miasta (BIP). Dzięki temu wie, że na posiedzeniu 9 lipca 2024, przy jednym głosie się wstrzymującym, Komisja poparła nowelizację statutu Wrocławskiej Rady Seniorów, która następnie została uchwalona przez Radę Miejską Wrocławia 11 lipca 2024 i opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego dnia 22 lipca 2024 r., Poz. 4009.
W protokole z posiedzenia Komisji zapisano m.in. wypowiedź Z-cy Dyrektora Wydziału Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia. Oto jej fragment: 

"nowela ustawy o samorządzie gminnym wymusiła zmiany w Statucie Wrocławskiej Rady Seniorów. Są to zmiany dostosowujące i porządkujące, dlatego w ślad za takim charakterem zmian, ustawa nie nakłada obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych".

W związku z uwagami gości Z-ca Dyrektora Wydziału Departamentu Spraw Społecznych dodał, że to nowo wybrana Rada Seniorów mogłaby być inicjatorem dalszych zmian w Statucie.

Wirtualna Kultura ma zastrzeżenia do obowiązującego Statutu. Na przygotowanie jego nowelizacji miano ponad rok. Szkoda, że Komisja Polityki Senioralnej i urzędnicy odpowiedziani za przygotowanie nowelizacji nie skorzystali z okazji, żeby dokładnie się przyjrzeć Statutowi (on ma już 10 lat) i usunąć jego poważne wady.  

W cytowanym powyżej protokole z posiedzenia Komisji Polityki Senioralnej  Wirtualna Kultura przeczytała też inną wypowiedź Z-cy Dyrektora Wydziału Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia, który poinformował radnych, że:  

"wciąż oczekuje się na strategię senioralną, którą przedstawi Rząd. Jest to też powód, dlaczego Wrocław nie określił jeszcze swojego programu polityki senioralnej. Należy tu przypomnieć, że Strategia Wrocław - 2050 przedstawia pewne kwestie senioralne w postaci diagnozy".

Zdumiało ją to tak samo jak fakt, że Wrocławska Rada Seniorów będzie powołana przez Prezydenta Wrocławia dopiero w styczniu 2025, mimo że jej skład był już znany w październiku 2024: 
Kadencja poprzedniej Wrocławskiej Rady Seniorów skończyła się w roku 2023. Skład "starej" Rady (kadencja 2019-2023) jest przypomniany w tym wpisie:

Wrocławscy seniorzy już półtora roku nie mają swojej Rady i chyba tego nie zauważyli. Czy pamiętacie ten wpis z czerwca 2022:


Wirtualna Kultura negatywnie ocenia: 
  • działalność poprzedniej Wrocławskiej Rady Seniorów, 
  • lipcową nowelizację jej Statutu,
  • sposób przeprowadzenia wyborów nowej Wrocławskiej Rady Seniorów.
Dała temu wyraz w artykule: "Jakie mogą być Rady Seniorów?", który opublikowała w grudniowym numerze Gazety Senior. Ona może kiedyś napisze: 
  • jakie działania podjęła w związku z tą sytuacją
oraz co myśli:
  • o Komisji Polityki Senioralnej, po przeczytaniu jej protokołów, w których - nie wiadomo, z jakich powodów - nie podaje się nazwisk osób z Urzędu Miasta, zapraszanych na posiedzenia.

Dodatek. Strategia 2050

Termin uchwalenia przez Wrocław strategii 2050 przesunięto. W lipcu 2024 Rada Miejska Wrocławia uchwaliła plan działań: 

UCHWAŁA NR VI/82/24 RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA z dnia 11 lipca 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego „WrOF 2050” oraz określenia trybu i harmonogramu opracowania projektu Strategii, w tym trybu konsultacji
Wirtualna Kultura o powodach uchwalenia nowej strategii pisała już dawno:
Aktualnie we Wrocławiu obowiązuje strategia 2030.

Wyjaśnienie.  W powyższym tekście Wirtualna Kultura pisze o  "Z-cy Dyrektora Wydziału Departamentu Spraw Społecznych", bo tak napisano w cytowanym protokole. Prawdopodobnie chodzi o "Z-cę Dyrektorki Departamentu Spraw Społecznych" (słowo "Wydział" jest zbędne).

Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia przysłane z Islandii przez Sylwię. Kliknijcie.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

środa, 1 stycznia 2025

Serwis ir2.info Fundacji Instytut Reportażu

Mariusz Szczygieł stale zaskakuje Wirtualną Kulturę pisaniem na Facebooku o opiniach bliskich temu, co ona myśli. Ostatnio poruszył problem walki o zasięgi, wymyślanie "clickbaitowych" tytułów, itp. Ona nie lubi tego, a szczególnie tytułów, które nie mają nic wspólnego z zawartością artykułu - mają jedynie skłonić czytelnika do kliknięcia. 

Portale, serwisy internetowe stosują chwyty zwiększające liczbę kliknięć, bo to od niej zależy ich wartość w oczach reklamodawców, popularność. Trzeba w publikowanych w Internecie tekstach używać słów i fraz, które są akurat modne - to te słowa internauci wypisują najczęściej w wyszukiwarkach. 

Teksty publikowane w Internecie powinny być optymalizowane  pod kątem SEO, czyli Search Engine Optimization - chodzi o "pozycjonowanie" stron internetowych: 

Doradztwem w tych sprawach zajmują się specjalne firmy. Oto przypadkowy przykład takiej firmy: 



Jak pisze Mariusz Szczygieł, powołując się na Wojciecha Orlińskiego, "Dziś specjaliści od SEO są de facto nadredaktorami obernaczelnymi. Narzucili nam, jakie mają być tytuły oraz pierwsze zdania artykułów. Narzucają też tematy". To Wirtualna Kultura przeczytała na Facebooku Mariusza 30 grudnia 2024, z okazji otwarcia przez Fundację Instytut Reportażu nowego serwisu ir2.info, który nie będzie stosował takich chwytów:  
Za koncepcję redakcyjną odpowiadają Filip Springer i Olga Gitkiewicz. Nad całością prac czuwa prezes Instytutu Reportażu Mariusz Szczygieł. 

Wirtualna Kultura jest przekonana, że ir2.info zainteresuje czytelników jej bloga. Zobaczcie, co o tym nowym serwisie (portalu) napisały Wirtualne media: 
oraz Springer i Gitkiewicz:
Oto fragment "Dlaczego to robimy": 

"Pytanie o stworzenie własnej redakcji wracało do nas wielokrotnie przez piętnaście lat działania Instytutu Reportażu. Przez te wszystkie lata mówiliśmy sobie: „jeszcze nie teraz, nie jesteśmy gotowi”. W końcu przestaliśmy to sobie powtarzać.

Fundacja Instytut Reportażu powstała w odpowiedzi na kryzys, którego oznaki obserwowaliśmy w redakcjach już pod koniec pierwszej dekady nowego milenium. Działy reporterskie likwidowano, miejsca dla reportażu na łamach dzienników i tygodników było coraz mniej. Redakcje rzadziej wysyłały też reporterów i reporterki w Polskę i w świat.

Dla oddanych reportażowi czytelników i czytelniczek ta zmiana oznaczała, że zamiast biegać do kiosków po prasę, zaczęli odwiedzać księgarnie. Bo to do książek w sporej części przeniósł się reportaż. Miało to dla tego gatunku dobre i złe konsekwencje – przez chwilę spowodowało nadprodukcję książek, lecz wydaje się, że z tej fazy pomału reportaż wychodzi"
.

Uwaga. Autorką zdjęć z czeskiego Cieszyna jest Beata. Kliknijcie. Tak było tam w grudniu.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

W rytmie argentyńskiego tanga sześć życzeń dla Nowego Roku 2025 od Iwony Włodarskiej

Ala, Ania, Bogusia, Irenka i Krysia to piątka na medal. Sylwester przed telewizorem to nie ich bajka. W ramach przygotowań do karnawału wybrały się do Narodowego Forum Muzyki na koncert w rytmie argentyńskiego tanga: 

Organizatorzy tak zapowiadali koncert: 

"Z opowieścią o tangu nierozerwalnie związany jest bandoneon. Podczas sylwestrowego koncertu wysłuchamy zatem najbardziej utalentowanych bandoneonistów współczesnej sceny – spadkobierców legendy tango nuevo Juana José Mosaliniego. Swój warsztat zawdzięcza mu na pewno jego syn – Juanjo Mosalini, a do grona uczniów mistrza z dumą zaliczają się również Simone Tolomeo i Carmela Delgado. Z Grand Tango Orchestra Mosaliniego grał również Lysandre Donoso, który odziedziczył pierwszy bandoneon po pochodzącym z Polski dziadku. W koncertach argentyńskiego mistrza brała udział również wokalistka Sandra Rumolino, która debiutowała w słynnym paryskim kabarecie Les Trottoirs de Buenos Aires.

Znakomici muzycy wykonają najsłynniejsze i najpiękniejsze zarazem tradycyjne tanga. Nie zabraknie klasycznych kompozycji Anîbala Troilo, Carlosa Gardela czy przebojowej La cumparsita Urugwajczyka Gerarda Matosa Rodrígueza. W drugiej części koncertu wysłuchamy suity samego Astora Piazzolli – fantastycznej Las cuatro estaciones porteñas. Utwór ów znany jest pod polskim tytułem Cztery pory roku w Buenos Aires
". 

Wykonawcy:

Christian Danowicz – skrzypce solo, prowadzenie
Juanjo Mosalini – bandoneon
Carmela Delgado – bandoneon
Lysandre Donoso – bandoneon
Fabrizio Colombo – bandoneon
Sandra Rumolino – śpiew
Diego Aubia – fortepian
Leonardo Teruggi – kontrabas
NFM Orkiestra Leopoldinum



Juanjo Mosalini oczarował Wirtualną Kulturę swoją grą na bandoneonie, który przypomina akordeon:

Po powrocie do domu czekała na nią niespodzianka: nowy wiersz Iwony Włodarskiej.

SZEŚĆ ŻYCZEŃ dla NOWEGO ROKU 2025

1. Żeby rok ten się polepszył
i nam życia nie popieprzył!

2. Żeby wszystkie roku pory
powróciły na swe tory!

3. Mniej stresowym kalendarzem
urealnił drogę marzeń!

4. By skasował wszelkie wojny,
w kataklizmach nie był hojny.

5. No i w końcu nas szanował,
już ludzkości nie dołował.

6. Byśmy kiedyś wspomnieć mogli:
dwa dwa pięć - rok całkiem dobry!...

Wrocław, 31 grudnia 2024 r.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »